* Rusija očito mnogo računa na saradnju sa Saudijskom Arabijom, pa se i tako može protumačiti preovlađujuća uzdržanost oko pitanja šta bi Rusija trebalo da preduzme ukoliko se dokaže da je finansiranja terorista, pa i onih koji su učestvovali u obaranju ruskog putničkog aviona, bilo i iz Saudijske Arabije

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Na Tursku, Katar i Saudijsku Arabiju pala je ozbiljna sumnja da su kreatori politike koja se svodi na „jednom rukom bombardovanje, a dugom pomaganje terorista“. Analize tome posvećene svojim sadržajem, međutim, svedoče da su haos interesa, uticaj i dubina propagande, pa i same Islamske države, takvi da sa bilo kakvim definitivnim zaključcima na osnovu svih tih nepouzdanih ili podmetnutih informacija ne treba nagliti. Poslednjih dana je Saudijska Arabija u dobroj meri od takvih optužbi amnestirana, dok su Katar i naročito Turska ostali nebranjeni.

Posle bečkog sastanka „grupe za podršku Siriji“, nemački ministar inostranih poslova Frank-Valter Štajnmajer je izjavio da nema raznoglasja oko spiska terorističkih grupa između Zapada i Rusije nego između samih suseda Sirije. A koalicija na čelu sa SAD, zaključili su analitičari, biće pod velikim uticajem interesa baš tih suseda.

Sirijski predsednik Bašar Asad, kako bilo da bilo ali jedan od retkih svedoka sa lica mesta, juče je za francuske medije oštro optužio Tursku da igra najnegativniju ulogu u sirijskoj krizi pružajući podršku Islamskoj državi i el Nusri. Obe ove grupacije su na spisku terorističkih organizacija koji su usvojile Ujedinjene nacije.

Asad je rekao da turski predsednik Redžep Tajip Erdogan i turski premijer Ahmet Davutoglu u srcu nose ideologiju „Muslimanske braće“ i da su akcije Turske, u poređenju sa akcijama Katara i Saudijske Arabije, najopasnije. „Neke države podržavaju el Nusru povezanu sa Al Kaidom, druge Islamsku državu, dok Turska podržava obe grupacije i druge bande. Ona ih podržava ljudskim resursima, naoružavanjem boraca, finansira ih, pomaže obaveštajnim i svim drugim neophodnim podacima… Islamska država prodaje naftu Turskoj“, rekao je Asad.

Sa njim se u velikoj meri slaže Ginter Majer, šef Centra za istraživanje arapskog sveta pri Univerzitetu Majnc. „Važno je obratiti pažnju na Tursku. Ona je bila i ostala najvažniji prolaz za finansiranje Islamske države… Turci ne obezbeđuju samo isporuke oružja i priliv novih džihadista za Nusra front i Islamsku državu, medicinsku pomoć i mogućnost za oporavak boraca Islamske države, nego uveliko omogućavaju da Islamskoj državi pritiču finansijska sredstva“, citiraju Majera nemački mediji. On priznaje da je posle terorističkih napada koji su zadesili i Tursku došlo do promene u stavu, ali tvrdi da pomoć teroristima iz Turske i dalje stiže ilegalnim putem. Majer smatra da s tim u vezi treba naročit pritisak izvršiti na Kurdistan jer su tamošnje političke strukture povezane sa mafijom.

Majer tvrdi da je Saudijska Arabija u međuvremenu počela da preduzima masovne mere protiv finansiranja terorizma, ali da novac i dalje teče ilegalnim putem.

Rusija očito mnogo računa na saradnju sa Saudijskom Arabijom na Bliskom istoku, pa se i tako može protumačiti preovlađujuća uzdržanost konsultovanih ruskih stručnjaka čak i oko pitanja šta bi Rusija trebalo da preduzme ukoliko se dokaže da je finansiranja terorista, pa i onih koji su učestvovali u obaranju ruskog putničkog aviona, bilo i iz Saudijske Arabije. Tako Jelena Suponjina, direktorka Instituta za strateška istraživanja, smatra da su tvrdnje o tome da su Saudijci gotovo glavni finansijeri Islamske države preuveličane. Ona podseća da su i sami Saudijci u međuvremenu postali žrtve džihadista i sa svoje strane tvrdi da se osnovni finansijeri terorizma ne nalaze u Saudijskoj Arabiji nego u evropskim državama. I napred citirani Majer podvlači da novac za finansiranje terorista ne stiže samo sa Bliskog istoka nego i sa Zapada.

Ruski arabista Dmitrij Mikuljskij takođe smatra da nije sasvim korektno optuživati Saudijsku Arabiju da je finansijer terorizma s obzirom na to da je i sama postala njegova žrtva, ali priznaje da su Saudijci „u početku pustili džina iz boce i sad sami od njega stradaju“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari