TUSK: Ne dolazite u Evropu 1Foto: Fonet-AP

U okviru nove inicijative za nalaženje rešenja za migrantsku krizu u Evropskoj uniji, predsednik Evropskog saveta Donald Tusk poručio je ekonomskim migrantima koji nemaju dokumenta da ne dolaze u Evropu. On je rekao da ekonomski migranti rizikuju „živote i novac“ ni zbog čega. Tusk je otputovao u posetu Grčkoj i Turskoj, gde će pokušati da izdejstvuje sporazum o smanjenju priliva migranata, koji su se uputili ka Zapadu.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }A:link { }

Više od 25.000 migranata je zaglavljeno u Grčkoj usled pooštrene kontrole na njenoj severnoj granici, zbog čega se pogoršava humanitarna kriza. Grupa migranata je juče legla na prugu u Grčkoj na njenoj granici s Makedonijom, protestujući zbog pooštrenih graničnih kontrola, koje su uvedene pošto su Austrija i nekoliko balkanskih država, uključujući i Srbiju, odlučile da propuštaju samo sirijske i iračke izbeglice. Tom inicijativom su hiljade ljudi sprečene da dođu do Zapadne Evrope, uključujući Avganistance, kao i one za koje postoji velika verovatnoća da pripadaju grupi ekonomskih migranata.

Pošto se sastao s grčkim premijerom Aleksisom Ciprasom, Tusk je rekao da upućuje apel „svim potencijalnim nelegalnim ekonomskim migrantima“, bez obzira na to odakle su. „Ne dolazite u Evropu. Ne verujte krijumčarima. Ne rizikujte svoje živote i svoj novac. Sve je to uzaludno“, rekao je Tusk. On je takođe naglasio da države članice EU moraju da izbegavaju da preduzimaju jednostrane inicijative za hvatanje ukoštac s migrantskom krizom.

Tusk je pozvao zemlje EU da budu solidarne s Grčkom i obećao da EU tu zemlju neće „ostaviti samu“ da se izbori sa izbegličkom krizom.

Tusk ove nedelje obilazi glavne gradove u centralnoj i jugoistočnoj Evropi, nastojeći da umiri napetosti koje su nastale zbog migrantske krize. Ove njegove posete se smatraju uvodom za samita EU-Turska o tom pitanju, koji će biti održan sledeće nedelje. On je ranije ove nedelje izjavio da je Evropa spremna da za zemlje koje se graniče s područjima koja su pogođena ratom, kao što su Sirija i Irak, izdvoji „znatnu finansijsku podršku“. „Ali istovremeno očekujemo snažniji angažman naših partnera kao apsolutni preduslov za izbegavanje humanitarne krize. To će biti predmet mojih razgovora u Turskoj danas i sutra“, rekao je Tusk.

Istovremeno, britanski premijer Dejvid Kameron i francuski predsednik Fransoa Oland su se sastali juče u francuskom gradu Amijen da bi razmatrali bezbednosna i migraciona pitanja, uključujući i loše životne uslove u francuskoj luci Kale, gde hiljade migranata živi u nadi da će ući u Veliku Britaniju, prenosi Bi-Bi-Si. Teme njihovog razgovora su, pored migracije, i borba protiv terorizma i sukobi u Libiji i Siriji. Nekoliko sati pre sastanka francuski ministar finansija Emanuel Makron je rekao da bi njegova zemlja mogla da dozvoli migrantima da bez kontrole putuju u Ujedinjeno Kraljevstvo kada bi britanski birači na referendumu u junu izabrali da napuste EU. On je istakao da ako se na referendumu izglasa izlazak iz EU, to bi moglo da okonča bilateralni sporazum, koji Britaniji omogućava da proverava nove pridošlice na francuskoj teritoriji.

„Onog dana kada ovo partnerstvo propadne, u Kaleu više neće biti migranata“, rekao je Makron, prenele su agencije. Vlasti u Kaleu ruše deo migrantskog kampa koji je poznat kao „Džungla“, odakle veliki broj migranata pokušava da nelegalno uđe u Britaniju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari