Tviter će zbog Trampovog povratka biti još haotičniji: Možda to i jeste poenta Ilona Maska? 1Foto: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Odlukom koju je doneo u subotu da bivšem predsedniku SAD Donaldu Trampu vrati nalog na Tviteru nakon što je gotovo dve godine bio trajno zabranjen, Ilon Mask bi mogao da gurne Tviter dublje u haos, što možda i jeste poenta, piše CNN.

Tokom nedelja nakon što je Mask završio preuzimanje Tvitera, vredno 44 milijardi dolara, uticajna društvena mreža je ostala bez toliko osoblja da su njeni korisnici i zaposleni izražavali zabrinutost u vezi s njenom sposobnošću da nastavi da radi.

Takođe je pretrpela „orgroman pad prihoda“, rekao je Mask, pošto sve veći broj brendova pauzira s reklamiranjem usred neizvesnosti u vezi s pravcem i stabilnošću platforme.

Trampov povratak neće da pomogne ni po jednom pitanju.

Servere kompanije „@elonmusk trenutno izlaže priličnom testu stresa“, napisao je na Tviteru Sriram Krišnan, generalni partner u venčur kapital firmi „Andresen Horovic“ i bivši zaposleni u Tviteru koji sarađuje s Maskom na upravljanju kompanijom. (On je, takođe, ukazao da je Trampov povratak usledio dan pre početka Svetskog prvenstva u fudbalu, što je događaj koji donosi „gust saobraćaj“ na platformu).

Isto u subotu Derik Džonson, predsednik Nacionalne asocijacije za unapređenje položaja ljudi druge boje kože (NAACP), poslao je kompanijama koje i dalje posluju s Tviterom hitno upozorenje:“Svi oglašivači koji i dalje finansiraju Tviter treba odmah da pauziraju reklamiranje.“

Pojedini oglašivači su prethodno ukazali da mogu da obustave potrošnju na platformi ako se Tramp vrati, čime bi potencijalno zadali dodatni udarac kompaniji čiji gotovo celokupni prihodni potiču od oglašavanja.

Pre nego što je kupio Tviter, Mask je više puta rekao da će vratiti nalog Trampu i razmotriti pristup platforme trajnim zabranama kao deo maksimilističke vizije o „slobodi govora“.

Mask je, međutim, nastojao da uveri brendove i korisnike da će osnovati „Savet za moderiranje sadržaja“ koji će utvrditi da li će Tramp i drugi vlasnici zabranjenih naloga biti vraćeni na platformu.

Nema naznaka da je grupa osnovana, a kamoli uključena u odluku o povratku Trampa. Umesto toga, Mask je u petak objavio na Tviteru anketu u kojoj se od pratilaca traži da glasaju da li žele ili ne da se Trampu vrati nalog.

Pobedila je opcija „da“ i Mask je tvitovao u subotu:“Narod je rekao svoje. Tramp će biti vraćen. Vox populi, vox dei“, odnosno „glas naroda je glas boga“ na latinskom.

Ako iza Maskove odluke i njenog tajminga stoji bilo kakva strategija, izgleda da je reč o klađenju da haos doprinosi dobrom šouu.

Tokom svih masovnih otpuštanja i odlaska članova osoblja, uvedene i povučene sporne opcije plaćene verifikacije, povlačenja s platforme istaknutih brendova i poznatih ličnosti i široko rasprostranjene kritike njegovih zapaljivih opaski Mask je više puta naglasio da Tviter beleži rekordno visok broj korisnika.

Sada svemu tome dodajte Trampa.

Tramp je tokom svog predsedničkog mandata bio najistaknutiji i često najkontroverzniji korisnik platforme, što je primoravalo Tviter da razmisli o tome kako treba da se nosi sa svetskim liderom na vlasti koji provocira Severnu Koreju pretnjama nuklearnim uništenjem (dozvoljeno) i podstiče nasilnu protrampovsku rulju da 6. januara 2021. napadne američki Kapitol (zbog čega je zabranjen).

Ali je Tramp takođe od Tvitera napravio centar poznatog medijskog i političkog univerzuma. Njegovi tvitovi su završavali u glavnim vestima, pomerali su tržišta i oblikovali agendu u Vašingtonu. Poznate ličnosti, svetski lideri i kritičari i pristalice koji su na dugom spisku često su se upuštali u direktan sukob s Trampom na Tviteru. Svet nije mogao da okrene glavu na drugu stranu.

Ostaje nejasno da li će Tramp tvitovati onoliko često ili da li će uopšte sada kada ima sopstvenu mrežu „Truth Social“. A i ako bude tvitovao, njegovi tvitovi možda neće dobijati pažnju kakvu su imali dok je bio predsednik.

Maskova odluka da vrati Trampa takođe je usledila nekoliko dana nakon što je Tramp saopštio da će se ponovo kandidovati za predsednika, čime je povećana verovatnoća da Trampove opaske i njegovi tvitovi, ako ih bude objavljivao, neće biti ignorisani.

Mask je očito u ranoj fazi osnivanja svog tzv. Tviter 2.0. Osim što je reorganizovao osoblje i utrkivao se da ojača rezultat Tvitera putem pretplatničkih proizvoda, on takođe tek treba da formalizuje svoju politiku u vezi sa zabranama i suspenzijama.

Ali jedan odgovor se čini jasnim – izgleda da se Mask kladi na to da ako korisnici ne mogu da odustanu od platforme, ne mogu ni oglašivači. A ako ima dovoljan broj očiju uprtih u platformu, možda će moći da pronađe nove načine da upravo od njih zaradi.

Sve što mora da radi jeste da pronađe način da održava njen rad.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari