U neredima u Iraku ubijeno 27 osoba 1Foto: EPA-EFE/ HAIDER AL-ASSADEE

Najnoviji talas protesta u Iraku, u južnom gradu Nasiriji, imao je tragičan epilog – 27 osoba je ubijeno, od toga 23 kada su bezbednosne snage otvorile vatru i bacale suzavac i dimne bombe kako bi „raščistili“ dva mosta koja su blokirali demonstranti.

Više od 70 ljudi je povređeno.

Kako bi umirila nezadovoljne građane koji protestuju – tražeći nova radna mesta, borbu protiv korupcije, bolji rad javnih službi – iračka vojska objavila je da postavlja „vojne krizne ćelije“.

Cilj je, kako se navodi, da se uvede bezbednost i uspostavi red. „Po naredbi glavnokomandujućeg oružanih snaga premijera Adela Abdela Mahdija izvestan broj vojnih komandanata postavljen je u ove jedinice kako bi upravljali i kontrolisali bezbednost i asistirali guvernerima u njihovim misijama“, navodi se u saopštenju vojske.

Izvori Bi-Bi-Sija navode da su demonstranti u Nasiriji sada „pod kontrolom“ te da je prethodno bilo „jurnjave policije po ulicama“.

Mnogi demonstranti nezadovoljni su zbog iranskog uticaja u Iraku koji je u stalnom porastu od kada je svrgnut Sadam Husein 2003. Demonstranti okrivljuju Iran da je saučesnik u, kako kažu, neuspehu iračke vlade i raširenoj korupciji. Grupa demonstranata zapalila je u sredu konzulat Irana u gradu Nadžafu, sedištu šiitske vlasti i mestu gde se nalazi hram Imama Alija, gde je sahranjen zet proroka Muhameda.

Dok su palili zgradu demonstranti su uzvikivali „Iran, izađi iz Iraka“. Osoblje konzulata evakuisano je, prema izveštajima, na zadnja vrata pre nego što su demonstranti upali unutra.

Jedan demonstrant je ubijen dok je 35 ranjeno kada je policija otvorila vatru. Demonstranti su uklonili iransku zastavu sa zgrade konzulata i umesto nje postavili iračku zastavu. Ovo je drugi napad ovog meseca na iranska predstavništva u Iraku. Prvi je bio napad na konzulat u Karbali pre tri nedelje.

Kada je pre godinu dana aktuelni irački premijer Abdul Mahdi preuzeo funkciju obećao je reforme čija se realizacija još ne nazire. Iračani, naročito omladina, besni su jer vlasti ništa ne čine povodom visoke stope nezaposlenosti, endemske korupcije, lošeg rada javnih službi te svoje nezadovoljstvo od početka oktobra izražavaju na ulici.

Nakon prvog talasa protesta koji su trajali šest dana i kada je stradalo 149 ljudi, Abdul Mahdi je obećao rekonstrukciju kabineta, smanjenje plata visokim zvaničnicima i objavljivanjem šeme za smanjenje nezaposlenosti. Ali ta obećanja nisu zadovoljila demonstrante i ponovo su izašli na ulice širom zemlje.

Predsednik Barham Saleh kazao je da će Mahdi podneti ostavku ukoliko se sve partije budu složile sa tim ko će ga zameniti.

Ukupan broj stradalih od početka protesta koji se smatraju najmasovnijim u modernoj istoriji Iraka je dostigao skoro 350. Više hiljada Iračana traže promenu političkog sastava i potpuno novu „političku klasu“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari