migranti SAD MeksikoFoto: Betaphoto/AP Photo/Christian Chavez

 

Pandemijska mera kojom su SAD mogle odmah da vrate migrante koji pređu ilegalno na njihovu teritoriju bez razmatranja njihovih zahteva za azil istekla je noćas u ponoć, a ta promena izazvala je konfuziju kod brojnih migranata na granici a kod vlasti strah od haotičnog priliva.

Vlada demokratskog predsednika Džozefa Bajdena uvela je nove mere za migrante koje su stupile na snagu odmah po isteku ove pandemijske mere nazvane „Član 42“.

„Hoću da budem vrlo jasan, naša granica nije širom otvorena. Osobe koje prelaze ilegalno našu granicu i bez pravnog osnova za ostajanje odmah će biti proterane“, rekao je ministar za unutrašnju bezbednost Alehandro Majorkas.

Ali on je dodao da su svesni izazova sa kojima će se verovatno suočiti u narednim danima i nedeljama i da su spremni da odgovore na to. Rekao je da je već primećen povećan broj dolazaka migranata u nekim sektorima.

Da bi se pripremila američka savezna vlada je angažovala više od 24.000 agenata i pripadnika bezbednosnih snaga na granici, pored 4.000 vojnika.

U Matamorosu, meksičkom gradu na granici s Braunsvilom u saveznoj državi Teksas migranti nastavljaju da prelaze reku Rio Grande ka SAD peške ili na improvizovanim čamcima.

Sa druge strane im se preko razglasa na španskom emituje poruka „Ostanite u Meksiku, ilegalno je preći u SAD. Ako pređete bićete proterani“.

Neki migranti požurili su da pređu granicu pre isteka „člana 42“ i da traže azil, strahujući da će promena propisa koja stupa na snagu po isteku te mere da ih spreči da to učine pet godina.

„Član 42“ namenjen da ograniči širenje kovida-19, davao je mogućnost američkim zvaničnicima da odmah vrate sve migrante koji su ušli u zemlju, uključujući i tražioce azila. U tri godine ona je upotrebljena 2,8 miliona puta.

Nove restrikcije za prava na azil, koje su donele ministarstva pravde i unutrašnje bezbednosti odmah su stupile na snagu noćas.

Pre nego što dođu na granicu tražioci azila, izuzev maloletnika bez pratnje, moraju prethodno da imaju zakazan razgovor preko telefonske aplikacije koju su graničari uspostavili, ili da im je azil bio odbijen u jednoj od zemalja na njihovom migrantskom putu.

U suprotnom njihov zahtev će se smatrati ilegalnim i mogu da budu podvrgnuti ubrzanom postupku proterivanja, i petogodišnjoj zabrani ulaska na američko tle.

Migranti koji se gomilaju na severu Meksika ne znaju šta da rade u ovoj situaciji kada su suočeni sa promenama migrantskih propisa, glasinama koje šire krijumčari i kompleksnom onlajn procedurom.

Aplikacija „CBP One“, smišljena da centralizuje zahteve za azil u SAD frustrira mnoge migrante na granici. Ona se često blokira i prava je noćna mora za korišćenje, rekli su migranti.

Američka demokratska adminsitracija nastoji po gorućem pitanju imigracije da ima uravnoteženu politiku dok republikanci optužuju Bajdena da je pretvorio granicu u prolazni koridor.

Bivši republikanski predsednik Donald Tramp smatra da je Bajden zvanično uništio šta je ostalo od američkih granica.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari