Vakcinacija: Mađarska i Rumunija se okrenule ka Kini i Rusiji 1Foto: EPA-EFE/ CSABA KRIZSAN

Mađarska je, nakon što je postala prva zemlja Evropske unije koja je odobrila rusku vakcinu protiv kovida 19, najavila da će, zbog nesuglasica sa blokom oko spore i nedovoljne isporuke novih doza, potpisati ugovor i sa kineskom farmaceutskom kompanijom Sinofarm.

Mađarski premijer Viktor Orban rekao je da bi ugovor mogao da bude potpisan već danas i dodao da je ta zemlja čekala da vidi kako će proteći masovna vakcinacija kineskom vakcinom u Srbiji, prvoj evropskoj zemlji koja je počela program masovne vakcinacije Sinofarmovim cepivom, čijih je milion doza isporučeno početkom januara.

Mađarska bi tako postala prva zemlja članica EU koja je odobrila, a prošle je nedelje postala i prva država u bloku koja je kupila rusku vakcinu Sputnjik V.

Sada u priču o nabavci ruske vakcine u zemljama EU ulazi još jedna zemlja – Hrvatska. I iz Zagreba se juče čulo da se razmišlja o ruskoj vakcini i njenoj nabavci.

Kako piše Dejli mejl, EU je toliko kritikovana zbog vakcinacije koja je najsporija na svetu, i zaostaje daleko iza Velike Britanije koja je nedavno izašla iz bloka, da su je neki mediji ove nedelje nazvali „reklamom za Bregzit“, a činjenica da Mađarska sada potpisuje ugovor za kineske vackine će biti veliki plus za vlasti u Pekingu.

Orban, poznat po tome što nije saveznik Brisela, juče je za državni radio izjavio da će prva isporuka Sinofarma sadržati milion doza i da bi Mađarska, zahvaljujući tome, mogla da vakciniše oko 1,7 miliona ljudi do marta.

Do sada je vakcinisano samo 162.000 Mađara.

Kritikujući ranije ove nedelje lidere EU zbog spore isporuke i malih količina novih doza, Orban im je poručio: „Ne želimo objašnjenje, želimo vakcine“.

Rojters navodi da je Orbanova vlada pod velikim pritiskom da ponovo otvori ekonomiju što je pre moguće pošto je prošlogodišnji pad izazvan pandemijom doveo do najgore recesije od globalne finansijske krize, naročito s obzirom na to da se u zemlji sledeće godine održavaju izbori.

U četvrtak je vlada u Budimpešti potpisala dekret kojim se ubrzava proces odobravanja vakcina i navodi se da će dozvola za hitnu upotrebu biti izdata bilo kojoj vakcini, koja je već primenjena na najmanje milion ljudi.

Takođe zbog nedovoljnog broja isporučenih doza, što je izazvalo privremenu desetodnevnu obustavu vakcinacije u toj zemlji, rumunska vlada je potpisala ugovor o kupovini devet miliona doza vakcine Kjurvak.

Kako prenosi Romania insajder, ministar zdravlja Vlad Voikulesku rekao je da, iako ova vakcina još uvek nije odobrena, postoje dobri razlozi da se veruje da će uskoro biti i da će se proizvoditi „u razumnim količinama“.

Zbog nedovoljno doza raspoloživih vakcina Fajzer/Biontek i Moderna, određene kategorije stanovništva u Rumuniji su „stavljene na čekanje“.

Šef kampanje za vakcinaciju Valeriu Georgita rekao je da će privremeno morati da se obustavi vakcinacija radnika koji spadaju u rizične grupe zato što su trenutne zalihe vakcina za gotovo 120.000 manje od planiranih.

Iako, prema nekim istraživanjima, veliki broj stanovnika sa skepsom gleda na cepivo koje je razvijeno i pušteno u upotrebu u rekordnom roku, Rumunija je nedavno postala jedna od malobrojnih zemalja na svetu koja je promenila svoj pristup kada su u pitanju vakcinisane osobe.

Prethodno je svako ko stigne u Rumuniju, bilo da je u pitanju građanin te zemlje ili posetilac, po dolasku morao da ide u karantin, ali Nacionalni odbor za vanredne situacije je objavio da su oni koji su primili vakcinu sada oslobođeni te obaveze.

Da bi ostvarili to pravo, putnici moraju da pruže dokaz da su primili obe doze vakcine i da je od druge doze prošlo najmanje deset dana.

Dokaz predstavlja „dokument koji je izdala zdravstvena jedinica koja je obavila vakcinaciju, iz Rumunije ili inostranstva“, a detalji o tome da li će biti prihvatane sve ili samo pojedine vakcine tek treba da budu objavljeni, prenosi Romania insajder.

Olakšice za vakcinisane putnike

Rumunija nije jedina zemlja koja je promenila restrikcije putovanja za vakcinisane posetioce. Sejšeli su nedavno ponovo otvorili granice za sve vakcinisane putnike, iako oni, osim dokumentacije o vakcinaciji, moraju da dostave i dokaz o negativnom PCR testu. S obzirom na to da mnoge zemlje razmatraju uvođenje olakšica za vakcinisane putnike, izgleda da smo sve bliži uvođenju „vakcina pasoša“ u post-kovid svetu. Podsetimo, ideja o obaveznoj vakcinaciji prilikom dolaska posetilaca iz inostranstva nije nova – za ulazak u nekoliko zemalja u Africi, na primer, je neophodan dokaz da su putnici primili vakcinu protiv žute groznice.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari