Zakon o poreklu imovine u parlamentu Crne Gore do kraja godine 1Foto: EPA/ Adrian DENNIS

Da bi se utrvdilo da li je bogatsvo stečeno legalnim putem, nužan je zakon o porijeklu imovine koji će obuhvatiti sve javne funkcionere. Radna grupa u Ministarstvu pravde, uz pomoć stranih i domaćih eksperata, radi na definisanju nacrta zakona, koji bi se u parlamentu mogao naći do kraja godine.

Ko živi u luksuzu, a svoju imovinu ne može da opravda zakonitim primanjima, mogao bi se naći na udaru zakona o poreklu imovine, koji se u Ministarstvu pravde uveliko priprema, javlja Radio-televizija Crne Gore.

„Čitav ovaj proces donošenja zakona, ovog modela bi trebalo da bude završen do kraja godine“, kazao je državni sekretar u Ministarstvu pravde Boris Marić.

Prema tom zakonu, kaže Marić, glavno pitanje je na koji način je stečena imovina, a teret dokazivanja bio bi na onome ko je pod osnovanom sumnjom i on bi morao da dokaže zakonito sticanje te imovine.

Bivši sudija Evropskog suda u Strazburu Nebojša Vučinić, objašnjava da bi to bilo potpuno različito od onog normalnog krivičnog postupka, gdje je teret dokazivanja na tužiocu.

„Britanski model omogućava i mimo krivičnog postupka tzv. građansko oduzimanje imovine. Dakle ne morate da budete krivično osuđeni, ali vam se može oduzeti imovina za koju ne uspijete da dokažete da ste je regularno stekli“, naglašava Vučinić.

Na radnoj grupi koja radi na zakonu, a u kojoj su domaći i strani eksperti, koplja se lome o tome kada treba pokrenuti finansijsku istragu.

„Finansijske istrage bi se radile tamo gde je procenjena vrednost koja je stečena nelegalno preko 50.000 eura. Razmišlja se i o 100.000“, kaže Marić.

Sagovornici TVCG ocenjuju da se ovakvo zakonsko rešenje mora temeljno uraditi.

Profesor Univerziteta u Beogradu i Podgorici Čedomir Čupić naglašava da vlast koja ga donosi ne treba da ga donosi kao zakon osvete, ne sme na brzinu da se donosi i treba biti temeljno razrađen.

„Ne mislim da su u ovom trenutku naše pravosudne institucije potpuno spremne za primenu takvog zakona“, smatra Vučinić.

Osim Zakona o poreklu imovine, iz Ministarstva pravde najavljuju i izmene i dopune nekoliko pratećih zakona kako bi sve bilo spremno za usvajanje u parlamentu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari