Macura: Napuštanje uglja je obaveza Srbije 1Foto: Kako Srbija može da dekarbonizuje svoj elektroenergetski sistem?

Napuštanje uglja je obaveza Srbije zato što smo potpisali i ratifikovali Pariski sporazum. Kao odgovoran član međunarodne zajednice bi trebalo da je ispunimo, izjavio je Aleksandar Macura iz RES Fondacije, na tribini „Kako Srbija može da dekarbonizuje svoj elektroenergetski sistem?“

Na tribini su o budućnosti domaće energetike razgovarali profesor Elektrotehničkog fakulteta i predsednik Saveza energetičara Nikola Rajaković, programski direktor RES fondacije Aleksandar Macura i direktor razvoja za Srbiju kompanije CWP Nikola Stamenov. Moderator tribine bio je Nemanja Milović, osnivač i urednik portala klima101.rs.

Kako je navedeno tokom tribine, da bismo uspešno izvršili energetsku tranziciju na obnovljive izvore energije, najpre bi trebalo da iz svog elektroenergetskog sistema odstranimo ugalj i to ne samo zbog negativnih implikacija ovog energenta na životnu sredinu. Šanse za uspešno sprovođenje tih planova i te kako postoje, kao i interesovanje investitora.

Kako je navedeno, u Srbiji trenutno postoji oko 400 MW vetroparkova i 20 MW solara, od toga 10 MW na krovovima, a 10 na zemlji.

Prema tvrdnjama Stamenova, investitori u našoj zemlji pripremaju projekte za više od četiri GW vetra i više od dva GW solarnih elektrana.

„To je reda veličine trenutno instalisanog ukupnog kapaciteta Srbije koji iznosi oko osam GW”, nadovezao se Rajaković i dodao da su dve osnovne slabosti našeg elektroenergetskog sistema „oslanjanje na lignit i starost kapaciteta. One mogu da budu prenebregnute prelaskom na čistu energiju“.

Čak i ukoliko zanemarimo benefite koje bi ovo imalo na životnu sredinu i klimu, „struja dobijena iz vetra i sunca je, zahvaljujući tehnologiji i inovacijama, jeftinija od struje iz lignita i uglja, te predstavlja komercijalno i ekonomski isplativu alternativu fosilnim gorivima”, naglasio je Stamenov i konstatovao da je poslednji set zakona u Republici Srbiji dobar signal za investitore u oblasti obnovljivih izvora energije.

Prema rečima Aleksandra Macure, dekarbonizacija zahteva društvenu transformaciju neviđenih razmera. On smatra da je zbog toga neophodno postići društveni konsenzus.

„Voleo bih da u naredne dve godine vidim društvenu mobilizaciju. Ovo je tema o kojoj treba da se razgovara u Narodnoj skupštini Republike Srbije”, istakao je progamski direktor RES fondacije.

Sva trojica eksperata su optimistični oko prelaska na čistu energiju.

„OIE predstavljaju razvojnu šansu i duboko verujem da će je Srbija iskoristiti”, zaključio je profesor Rajaković.

Ukoliko želite da pogledate tribinu, možete to uraditi na facebook stranici Green Fest – Belgrade i na Youtube kanalu Klima101.

Tribina je sprovedena u okviru programa EKO-SISTEM Podrška reformama u zaštiti životne sredine koji sprovode Mladi istraživači Srbije (MIS), uz podršku Švedske preko Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju (Sida).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari