Niška Kardiohirurgija počela rad nakon prinudne obustave: Stigli reagensi za laboratoriju po hitnom postupku 1Klinika za kardiohirurgiju: Foto UKC Niš

Direktor niške Klinike za kardiohirurgiju dr Dragan Milić saopštio je da su danas stigli nedostajući reagensi za laboratoriju i da je klinika nakon skoro sedam dana prinudne obustave odmah započela rad, a sutra će krenuti i operacije.

Kardiohirurgija je 1. marta obustavila operativni program zbog nedostatka reagenasa za bazične laboratorijske testove za sklonost pacijenata ka krvarenju i trombozama, a direktorka Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja Sanja Radojević-Škodrić je 5. marta kazala da je odobrena hitna nabavka.

„Upravo su stigli reagensi, a stigli su i pacijenti. I upravo radimo laboratorijske analize svima i sutra krećemo sa operacijama. Radićemo ovog vikenda, i narednog, kao i cele naredne nedelje maksimalnim kapacitetima, kako bi najkasnije do kraja marta operisali sve pacijente i uklonili listu čekanja od 15-tak bolesnika, koja se stvorila zbog prinudne obustave rada,“ rekao je dr Milić za Danas.

On je prethodno kazao da je RFZO, u svom odgovoru na jedan od njihovih dopisa, naveo da je odluku o prestanku nabavke reagenasa doneo v.d. direktora Univerzitetskog kliničkog centra Niš dr Zoran Perišić.

Niška Kardiohirurgija je poznata široj javnosti pre svega po ukidanju liste čekanja tako što je krajem prošle godine besplatno radila vikendima, u trajanju od 46 dana.

Direktorka RFZO Radojević- Škodrić kazala je u utorak da je odobrena hitna nabavka reagenasa za transfuziju u ovoj klinici i da će oni stići u niški UKC „najkasnije do petka“.

On je precizirala da ove reagense nabavljaju same bolnice, u ovom slučaju UKC, a ne Republički fond.

„Po zakonu, reagensi za laboratoriju, izuzev za transfuziju, nabavljaju se preko Republičkog fonda. Dakle, reagense za transfuziju nabavljaju same bolnice. Bolnice raspisuju tendere kada im oni nedostaju, a novac za to im daje Republički fond“, kazala je ona za TV Hepi.

Dodala je da su reagensi na Kardiohirurgiji „potrošeni pre nego što se očekivalo“, a da je problem što javna nabavka nije blagovremeno raspisana, pre svega „zbog komunikacije između zdravstvenih radnika“, koja je u ovom slučaju „veliki problem“.

Dr Milić je tada kazao da je to sjajna vest, te da će odmah ovog vikenda započeti operacije, sa ciljem da do kraja meseca ukinu i liste čekanja i liste zakazivanja.

Niška Kardiohirurgija počela rad nakon prinudne obustave: Stigli reagensi za laboratoriju po hitnom postupku 2
Dr Dragan Milić: Printscreen/YouTube/MRCN produkcija

On je kazao da ovako brzog reagovanja države ne bi bilo da nije bilo ozbiljnog pritiska javnosti, odnosno medija i društvenih mreža.

„Zbog toga su nadležni odlučili da iskontrolišu štetu, pa je doneta odluka o javnoj nabavci po hitnom postupku, koja traje svega 24 časa, i podrazumeva odobrenje Kancelarije za javne nabavke, a ne recimo odluka o javnoj nabavci male vrednosti, koja traje sedam dana“, rekao je on.

Dr Milić je 1. marta uveče objavio da Kardiohirurgija od tog dana prestaje da radi sve kardiovaskularne operacije, kao i transplantacije bubrega jer više nema reagense za laboratorijske testove za hemostazu, koji su osnovni pregled, i kojima se procenjuje sklonost ka krvarenju ili trombozama kod pacijenata tokom i posle operacije.

On se izvinio svim pacijentima zbog toga što će se „ponovo, nakon skoro godinu dana, stvoriti liste čekanja“, ali da „to više nije u njihovoj moći“.

„(Prethodno podnete) krivične prijave nas nisu zaustavile, ali bez reagenasa i materijala ne možemo da radimo. Od 1995. godine radim u UKC Niš i nikada ovako nešto nisam ni video ni doživeo“, saopštio je on na svom Fejsbuk profilu.

UKC je negirao da je planski uskratio nabavku reagenasa Klinici za kardiohirurgiju, dodajući da im je interes pacijenata najvažniji, a da je prekid operativnog programa na toj klinci „apsolutno neopravdan“.

Uprava ove zdravstvene ustanove je precizirala da je tražila uputstva od Ministarstva zdravlja i RFZO u vezi sa obezbeđenjem reagenasa za laboratoriju Kardiohirurgije, ali im RFZO nije odgovorio, već su za „sugerisanje da te reagense mogu nabaviti u samostalnom postupku javne nabavke“ saznali tek 1. marta, kada je dr Milić saopštio da se obustavljaju operacije.

U saopštenju je navedeno da su, pritom, u centralnoj laboratoriji 1. marta instalirali opremu koja koristi reagense iz centralizovane javne nabavke, a kojom se takođe rade procedure koje obavlja Klinika za kardiohirurgiju.

Niška Kardiohirurgija počela rad nakon prinudne obustave: Stigli reagensi za laboratoriju po hitnom postupku 3
Zoran Perišić: Foto Z. Miladinović/ Danas

„Ovakvo saopštenje Uprave UKC Niš obiluje lažima i neistinama kojim se Uprava UKC Niš i njen v.d. direktora dr Zoran Perišić služe godinama, ne shvatajući da je UKC Niš ozbiljna i najvažnija institucija južno od Beograda a ne organ političke stranke, kao i da politika ne može da komanduje strukom“, navedeno je u reagovanju direktora Kardiohirurgije na demanti UKC.

Dr Milić je kazao da je „laž“ da Kardriohirurgija još uvek nije iskazala potrebe za ovim reagensima, jer je to učinila još 12. januara ove godine, što dokazuju službeni mejlovi.

On je, takođe, upitao dr Perišića kako su smeli da aparate za transfuzijsku medicinu instaliraju u centralnoj laboratorji UKC „kada je to protivzakonito, pošto se centralne laboratorije ne mogu baviti transfuzijom“.

Upitao je i „ko čita i verifikuje nalaze“ iz te, centralne laboratorije, u kojoj ne radi nijedan transfuziolog“.

Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari