Foto: BETAPHOTO/MILAN TIMOTIĆČak 11 organizacija civilnog društva zatražilo je prekjuče od nadležnih organa da pozovu misiju Ujedinjenih nacija da utvrdi činjenice o upotrebi zvučnog topa 15. marta prošle godine na skupu u Beogradu.
Teško da će se vlasti odlučiti na takav potez, ali ukoliko se UN same odazovu pozivu nevladinih organizacija, to bi bila njihova druga intervencija vezana za temu navodne upotrebe zvučnog topa, nakon što su 2025. specijalni izvestioci te organizacije u pisanoj komunikaciji sa srpskim vlastima zahtevali odgovore o upotrebi zabranjenog oružja.
Nevladine organizacije su u pozivu pojasnile da su „duboko zabrinute“ zbog smera u kom se kreću istražne radnje koje je preduzelo VJT, navodeći i da je OJT predmet vodilo neefikasno, a da je najavljena istraga VJT o navodnom planiranju i organizovanju simulacije upotrebe zvučnog topa „apsurdna zamena teza“, koja je ušla u „krajnje zabrinjavajuću fazu otvorenog pritiska na slobodu izražavanja i kritičko mišljenje“.
Prema njihovoj oceni, privođenja i najave procesuiranja pokazuju nameru zastrašivanja građana, te su podsetili na „nepobitne činjenice i razmere tog incidenta“.
Ocenili su da, s obzirom na to da je domaće pravosuđe „podleglo političkom pritisku i pretvorilo istragu u politički progon žrtava“, UN misija je, kako su naveli, jedini preostali garant koji može nepristrasno utvrditi punu istinu o „zvučnom udaru na hiljade građana Srbije“.

Podsetimo da je 2. aprila prošle godine, šest specijalnih izvestilaca Ujedinjenih nacija za različite oblasti uputilo komunikaciju Vladi Republike Srbije „povodom ozbiljnih navoda o nasilju nad mirnim učesnicima protesta, stigmatizaciji građanskih i studentskih okupljanja, kao i pritiscima na branitelje ljudskih prava tokom demonstracija održanih u Beogradu 15. marta“.
Oni su izrazili posebna zabrinutost u odnosu na potencijalnu upotrebu eksperimentalnih ili nedovoljno regulisanih sredstava prinude, poput akustičnih uređaja, „čije zdravstvene posledice nisu u potpunosti istražene i koje mogu izazvati trajna oštećenja sluha ili fatalne stampede“.
Izvestioci beleže i prisustvo policijskog vozila opremljenog uređajem nalik na LRAD 450XL u neposrednoj blizini mesta na kojem je udar percipiran.
U odgovoru, nadležni institucije Srbije su negirale sve navode izvestilaca, uključujući i upotrebu zvučnog topa i ponudile objašnjenja koja je do sada mogla da čuje i domaća javnost.
Sofija Todorović iz Inicijative mladih za ljudska prava, jedne od organizacija potpisnica zahteva, uverena je da cilj vlasti nikada nije bila nikakva nepristrasna istraga, jer bi u suprotnom imali ozbiljne i odmerene izjave i sam slučaj bi imao neki jasan put koji javnost može da prati i da se pravovremeno o njemu informiše.
– Ovde sada imamo izbegavanje odgovora na pitanje šta se stvarno dogodilo, kroz kreiranje drame i traženje krivca preko provladinih medija, što je potpuno suprotno od temeljne i nepristrasne istrage. Komunikacija u vezi sa ovim slučajem je neprofesionalna i neozbiljna, dovodi do toga da je javnost dodatno zbunjena i uplašena, ne uliva nikakvu sigurnost, ne podiže poverenje u institucije i podriva i ono malo vere da oni koji vode ovu zemlju rade u interesu građana i da za početak znaju šta rade. Dobili smo jedno zamućivanje vode, kolektivno sluđivanje i zastrašivanje, gde se igra na kartu da ovde ljudi slabo pamte, zbog količine događanja i kršenja svih mogućih prava i zakone kroz različite nelegalne postupke. Nedopustivo je da nam je postalo neiznenađujuće u šta su se pretvorile institucije Republike Srbije, na koji način istupaju i koje poruke šalju građanima putem javnog servisa. Slušamo debatu jednog advokata, tužioca i profesora koji zapravo brane predsednika države, govore da je u pitanju tajni plan blokadera, na osnovu nekih papirića koje su pronašli na fakultetu, a povodom druge tragedije koja se dogodila. Iznose se takve tvrdnje i zaključci koji su u najmanju ruku besprizorni, uokviruju nam neke crtice sa nekih papira, neke nepovezane informacije kojima oni daju tumačenje, jer ni jedna ozbiljna istraga na osnovu jednog papira ne može da dovede do toga. Svako ko je išao da se sudi za među, zna da to tako ne izgleda, navodi Todorović za Danas.

Umesto odgovora šta se dogodilo, ko je i šta je upotrebio i šta se dešava sa ljudima koji su time oštećeni, nastavlja sagovornica, dobijamo privođenja na informativne razgovore i indirektne pretnje ljudima koji su išli da se jave lekaru zbog nelagode.
– Kreira se situacija u kojoj više niko ništa neće smeti da prijavi da mu se nešto dogodilo, jer može posle neko vas da okrivi, kaže Todorović.
Ona je mišljenja da se radi o napadu i novom demonizovanju studenskog pokreta, s obzirom da su studenti i ranije nazivani teroristima, plaćenicima i izdajnicima.
– Cilj da se ljudi zaplaše i povuku iz borbe za demokratsku zemlju i vladavinu prava. Posle hiljada svedočenja ljudi, kojima se nešto strašno desilo, mi sada govorimo da se zvučnim topom nešto uradilo predstavnicima vlasti i predsedniku. Ispada da su nebitni svi životi, sve tuđe povrede i sve što je nekom drugom urađeno, osim ako nije urađeno nekome iz vladajuće strukture. I da niko nema prava ni na šta, osim onog za šta nam vlast kaže da imamo pravo. To je uvreda za zdrav razum. Imali smo upade u NVO bez osnova, privođenja ljudi bez osnova, šest mladih ljudi je u egzilu na osnovu politički montiranog postupka i ilegalnih dokaza, optuženi za najteža krivična dela, i taj postupak ne mrda. Previše je istraga u ovoj zemlji koje ne idu nikuda što zapravo pokazuje da im je svrha nije da se sprovedu pravno valjano istražne radnje, nego je cilj da se od toga napravi tema koja treba da služi kao nekakva komunikacijska strategija za uveravanje SNS glasača da ta stranka i dalje treba da ostane njihov izbor. Jer ne vidim mogućnost da će bilo koga od građana koji je izgubio poverenje u način na koji se ovom zemljom upravlja, koga će ovo da odvrati. Mi smo svi žrtve održavanja rejtinga jedne političke stranke, koja je ujedno i sve što ne valja u ovoj zemlji, zaključuje sagovornica Danasa.
Još jedna od organizacija koja je reagovala odmah nakon 15. marta je i pokret Kreni-promeni, koji je pokrenuo je peticiju koju je u startu potpisalo 440.000 ljudi, a kojom se od zvaničnika Ujedinjenih nacija, Saveta Evrope i Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju traži nezavisna međunarodna istragu navodne „upotrebe zvučnog topa 15. marta protiv mirnih demonstranata u Beogradu“.

Peticijom se traži i „identifikacija i odgovornost institucija i pojedinaca koji su naredili, omogućili ili izvršili upotrebu zvučnog oružja, kao i međunarodne smernice i zabranu upotrebe zvučnog oružja protiv civila u mirnodopskim okolnostima“.
Kako navodi lider tog pokreta Savo Manojlović, peticija je podneta Savetu Evrope, UN i OEBS-u.
– Od odgovora, stručne izveštaje videli smo od UN koje su se izjašnjavale preko svojih specijalnih izvestilaca, kao i od Evropskog suda za ljudska prava koji je doneo privremenu meru. Javilo nam se više od 2.000 ljudi koji su svedočili o tome šta im se dogodilo, potkrepljeno medicinskom dokumentacijom, a među njima je i svedočenje Marka Samardžića koji je opisao svoje iskustvo, gde je na kraju završio u bolnici, gde su mu spašavali život, priča Manojlović.
On aktuelne poteze države vidi kao potpuno prikrivanje odgovornih, umesto utvrđivanja odgovornosti za sam događaj.
– Skandalozno je ponašanje tužilaštva ali i RTS-a na kom je gostovao zamenik javnog tužioca, sa novinarkom koja je vodila emisiju kao sa Informerovog kolegijuma. Smatram da tužioci koji danas pomažu da se istina sakrije, moraju da budu svesni da to što ne sude i prikrivaju one koji su upotrebili zvučni top, sutra može biti osnov da se njima sudi. To je prva stvar koju u Srbiji moramo da uradimo, da pročistimo taj korumpirani korov iz sistema. Mislim da u Srbiji postoji jedan kontinuitet neodgovornosti, i da kod svake promene vlasti dolazi do toga da se oni koji su kršili zakon i ljudska prava, samo provuku ili promene stranu. I računaju na proncip neodgovornosti. Zato i jeste prva tačka promene sistema uspostavljanje odgovornosti. Svako ko je kršio zakon ne sme imati čemu da se nada, a onaj ko ga je poštovao, neće imati čega da se plaši, komentariše Manojlović za Danas.
Šta su specijalni izvestioci UN zahtevali od vlasti u Srbiji, a šta je Vlada odgovorila
Šest specijalnih izvestilaca Ujedinjenih nacija za različite oblasti, posle velikog martovskog građanskog protesta, a nakon sačinjenog izveštaja, u aprilu prošle godine uputilo je zvaničnu komunikaciju Vladi Republike Srbije, zabrinuto za stanje sloboda i prava građana i ponašanje nosilaca vlasti.
Odgovor su zahtevali u roku od 60 dana. Ovo je jedna od dve komunikacije upućene srpskoj Vladi, na koje je ona odgovorila, iako ih je ukupno bilo sedam te godine.
U izveštaju se navodi da su specijalni izvestioci utvrdili da su visoki javni funkcioneri proteste javno opisivali kao aktivnosti „plaćene iz inostranstva“, predvođene „stranim plaćenicima“ u cilju sprovođenja „obojene revolucije“ i nasilne promene vlasti.
Organizacije i pojedinci koji su koristili međunarodnu podršku označavani su kao „strani agenti“ i povezivani sa kriminalnim aktivnostima, uključujući pranje novca, što je dodatno doprinosilo stigmatizaciji i povećanom bezbednosnom riziku.
Izvestioci su izrazili ozbiljnu zabrinutost zbog kontinuiranog sužavanja prava na slobodu mirnog okupljanja u Republici Srbiji.
Navodna upotreba akustičnog oružja, koja je rezultirala povredama i masovnom panikom, otvara ozbiljna pitanja u pogledu usklađenosti postupanja državnih organa sa apsolutnom zabranom torture i drugih oblika okrutnog, neljudskog ili ponižavajućeg postupanja, kako je propisano Konvencijom protiv torture i drugim relevantnim međunarodnim standardima.
“Ukoliko bi se potvrdilo da je takvo sredstvo upotrebljeno za rasterivanje mirnog okupljanja u trenutku žalosti i tišine, to bi, prema oceni izvestilaca, predstavljalo nesrazmerno i okrutno postupanje sa ozbiljnim psihološkim i fizičkim posledicama”, naveli su, između ostalog, u izveštaju.
U komunikaciji su izvestioci zatražili od Vlade Republike Srbije da, u roku od 60 dana, dostavi detaljne informacije o sledećem: svim relevantnim činjenicama i komentarima u vezi sa navedenim navodima; načinu upravljanja protestima i upotrebi sile, uključujući podatke o broju i vrsti povreda demonstranata; svim istragama pokrenutim povodom navodnog nasilja, kako od strane civila, tako i pripadnika organa reda, kao i postupcima pokrenutim protiv učesnika protesta i osoba koje koriste slobodu izražavanja; merama preduzetim radi sprovođenja hitne, nezavisne, nepristrasne i efikasne istrage o navodima o prekomernoj upotrebi sile i upotrebi zvučnog, odnosno akustičnog oružja 15. marta 2025. godine, uključujući zakonski osnov, lanac komandovanja i opravdanje za njegovu upotrebu; planovima za obezbeđivanje pravde, naknade štete i garancija neponavljanja; zalihama manje smrtonosnog oružja, uključujući akustične uređaje i druge emitere zvučnih talasa, koje je država nabavila ili proizvela; broju i vrsti povreda uzrokovanih navodnom upotrebom ovih sredstava.
U odgovoru na komunikaciju, Vlada Srbije ističe da nema saznanja o kršenju odredaba Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima niti Konvencije protiv torture u kontekstu navedenih protesta.
Naglašava se da se sve radnje policije sprovode “isključivo u skladu sa Ustavom i zakonima, uz poštovanje pravila međunarodnog prava”. Dalje su naveli da iako skup nije bio prijavljen, pripadnici MUP-a su preduzeli mere za njegovo bezbedno održavanje i zaštitu učesnika.
Vlada kategorički tvrdi da policija nije koristila fizičku silu niti sredstva prinude protiv učesnika ovog skupa, te da shodno tome policijske radnje nisu mogle biti uzrok bilo kakvih povreda”, napisali su u odgovoru, i naveli da je bilo šest događaja u kojima je ukupno 10 osoba zadobilo lakše telesne povrede, ali da je, s druge strane, prijavljeno više napada na policijske službenike kamenicama, pirotehnikom i flašom napunjenom kiselinom, pri čemu je jedan policajac povređen.
Navodi se i da je privedena 31 osoba, kao i da su podnete tri krivične prijave (izazivanje opšte opasnosti, falsifikovanje dokumenata, posedovanje narkotika) i 24 prekršajne prijave (kršenje javnog reda, nelegalno oružje, nedostatak ličnih dokumenata).
Značajan deo odgovora posvećen je optužbama o upotrebi tzv. „zvučnog topa“ (uređaja koji emituje zvučne talase velike snage).
Navedeno je da je Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu zatražilo je hitnu proveru ovih navoda od MUP-a, Ministarstva odbrane, BIA-e i Ministarstva zdravlja.
Svi organi su izvestili da niko odnjihovih pripadnika “nije video, čuo niti koristio takav uređaj”.
Vlada naglašava da „zvučni topovi“ uopšte nisu propisani kao sredstvo prinude Zakonom o policiji da je, kako bi se otklonila svaka sumnja, pozvala stručnjake iz američkog FBI-a i ruskog FSB-a da sprovedu nezavisne analize i pomognu domaćim organima u utvrđivanju činjenica, navedeno je u odgovoru UN.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


