Kompanija Matijević širi poslovanje, umesto radijatora, berači višanja 1Foto: M. P.

Još jednu firmu u stečaju prošle nedelje kupila je Kompanija Matijević.

Nakon dva ključna objekta ATP “Vojvodina”, novu međunarodnu autobusku stanicu i servisni centar za autobuse, koja planiraju da izdaju, sada je takođe iz stečaja kupljen zrenjaninski “Radijator” gde bi trebalo da se, umesto odlivaka, proizvode traktori i mašine za branje višanja.

Naime, kompanija Matijević u poslu je sa višnjama poslednjih šest godina, poseduju u svom povelikom portfoliju (koji obuhvata proizvodnju hrane, hotelijerstvo, nekretnine, reciklažu) i preko 600 hektara pod ovim voćem u Vojvodini.

Novina je da će ubuduće traktore i priključne mašine za branje višanja, koje već imaju u svom programu u novosadskoj “Agrovojvodini”, sada proizvoditi u Zrenjaninu. Upravo ovu vest saopštili su prvi ljudi kompanije, nakon informacije da su kupili zrenjaninsku fabriku Radijator AD u stečaju, koju su zvanično preuzeli 9. avgusta.

U Mat real Estate, ogranku kompanije Matijević koji se od 2004. bavi hotelijerstvom i nekretninama, a u poslednje vreme kupuje i firme u stečaju, smatraju da je potencijal preduzeća koje su kupili u Zrenjaninu dobar i da sa postojećom infrastrukturom može da obezbedi proizvodnju koju će pokrenuti.

– Delatnost kojom se firma bavila nije nam bila interesantna, interesantni su nam njihovi objekti u Zrenjaninu, koje ćemo raščistiti a tu delatnost nećemo nastaviti jer je ona davno ugašena kao nerentabilna. Tu ćemo najverovatnije da napravimo proizvodnju kombajna za višnju, model koji je već razvila naša mehanizacija u Agrovojvodini. Imamo u planu i proizvodnju traktorskih prikolica za poljoprivredu a na jednom delu ćemo napraviti skladište poljoprivrednih proizvoda – objašnjava za Danas Bojan Matijević.

Matijevići u Zrenjanina imaju 150 hektara pod višnjom, 200 hektara kod Novog Sada i još oko 250 hektara kod Sombora. U Zrenjaninu su pre nekoliko godina kupili zemljište u industrijskoj zoni, gde su planirali podizanje skladišta.

– Imamo to zemljište za skladište, gde smo planirali podizanje hladnjače sa izbijačicama ali to još nismo započeli, jer imamo za sada dovoljno hladnjača koje nas prate a ni višnje nam sada nisu još u punom rodu. U Srbiji, ukupno gledamo, ima preko 5.000 hektara pod višnjom. Mi u tom poslu vidimo perspektivu. Sami imamo 600 hektara pod višnjom, sa navodnjavanjem rod je odličan. Za tri godine nam višnjik dolazi u puni rod a za ručno branje tog roda trebalo bi nam hiljade sezonaca. Zato smo razvili jedan ozbiljan kombajn, koji smo već napravili u bivšoj “Pobedi”. Četiri kombajna smo napravili i oni su već ove godine dobro funkcionisali. Imamo dobro tržište za njih, celu bivšu Jugoslaviju a možemo ga izvoziti i u Evropu – objašnava Bojan Matijević.

Nešto više o prodaji samog Radijatora, koji je u stečaju duže od četiri godine, nakon nekoliko neuspelih predloga reorganizacije, ispričao nam je stečajni upravnik Aleksandar Lakić.

– Radijator je na trećoj prodaji prodat po početnoj ceni, za 414,8 miliona dinara. Prodat je kao pravno lice, firmi Mat Real Estate iz Novog Sada, koja je bila jedini ponuđač na javnom nadmetanju. Što se stečaja tiče, podneo sam zahtev za brisanje svih tereta na nepokretnoj i pokretnoj imovini stečajnog dužnika. Pošto još uvek nije formirana celokupna stečajna masa, jer se utvrđuje status još neke imovine, procena je da će iz nje moći da se namiri oko 80 odsto potraživanja radnika – kaže stečajni upravnik Radijatora Aleksandar Lakić.

Imovinu Radijatora Privredni sud u Beogradu, gde je vođen stečaj jer je bivši vlasnik promenio sedište firme, procenio je na više od dve milijarde dinara. Ipak, na trećoj prodaji vlasnika je dobila za pet puta manji iznos. Prvi pokušaj prodaje organizovan je 2019. godine i tada je prodat samo poslovni prostor fabrike na Vračaru, za 19 miliona dinara.

Naredna prodaja organizovana je 2020. godine, po početnoj ceni od oko milijardu dinara, što je bila polovina procenjene vrednosti ovog stečajnog dužnika, ali nije bilo zainteresovanih kupaca. Fabrika se nalazi u industrijskoj zoni prema Beogradu, ima 22 objekta i dvorište na preko dva hektara gradskog građevinskog zemljišta.

Od mesa do voća

Kompanija Matijević započela je svoje poslovanje 1991. godine kao zanatska radnja da bi ubrzo postala vodeći proizvođač mesa i mesnih prerađevina, sa 86 firmi su svom sastavu, koje se pored poljoprivrede bave trgovinom, nekretninama, hotelijerstvom i proizvodnjom. Od pre šest godina započinju voćarstvo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari