Od Jovine gimnazije do klimatskog samita u Glazgovu: Ko je Sara Pavkov, najmlađa ministarka u Vladi Srbije koja će brinuti o životnoj sredini? 1foto (BETAPHOTO/AMIR HAMZAGIĆ)

Ministarstvo zaštite životne sredine dobija novu ministarku. Umesto Irene Vujović, koja je na toj funkciji bila tri mandata, predložena je državna sekretarka iz tog ministarstva, i nekadašnja savetnica ministarke Sara Pavkov. Sa 33 godine biće najmlađa ministarka u budućoj Vladi Srbije, na čijem čelu će biti profesor dr. Đuro Macut.

Borba protiv klimatskih promena, zagađenja vazduha i zaštite životne sredine samo su neke od tema sa kojima se hvata u koštac. Sa druge strane, reč je o osobi koja se već bavi ekologijom.

Rođena je u Novom Sadu 1992. godine. Odrasla je u naselju Telep. Završila je sportsko odeljenje čuvene Jovinu gimnaziju, koja je sada poznate po istrajnosti u blokadama i podršci studentima.

U jednom intervjuu za Gradske info 2021. godine, Pavkov je otkrila da je najpre imala želju da upiše Fakultet političkih nauka u Beogradu, ali da je očev nagovor upisala ekologiju na Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu, što se, kako je rekla, pokazala kao odlična odluka, iako se prvo protivila.

Na istom fakultetu završila je osnovne i master i upisala doktorske. Za uspeh koji je ostvarila tokom studija više puta je nagrađivana, između ostalog i stipendijom Fonda za mlade talente „Dositeja“ za školsku 2014/2015. godinu. Osnovne studije završila je sa prosečnom ocenom 9.74, master sa 10.00. Svoje prvo radno iskustvo stekla je na fakultetu kao student prodekan.

Kako stoji u zvaničnoj biografiji, od svojih studentskih dana bavila se aktivizmom u oblasti zaštite životne sredine, radeći na različitim projektima na lokalnom, pokrajinskom i republičkom nivou u Srbiji, kako u nevladinim organizacijama, tako i u državnim institucijama

Pre nego što se zaposlila u Ministarstvu za zaštitu životne sredine, Pavkov je radila u Pokrajinskom sekretarijatu za zaštitu životne sredine. U biografiji navodi da je podkoordinatorka Rezervata biosfere „Bačko Podunavlje“.

Osnivačica je udruženja „Zeleni Sad“, jednog od udruženja koje je podnelo inicijativu za uvođenje „Zelene stolice“ u Novom Sadu. U februaru 2020. godine, izabrana je u radnu grupu „Zelena stolica“.

Međutim, šira javnost ju je upoznala 2021. godine, kada je predsedavala klimatskim samitom COP26 u Glazgovu, a rečenica kojom je najavila predsednika Aleksandra Vučića je posebno odjeknula.

“Veliko mi je zadovoljstvo da poželim dobrodošlicu svom predsedniku, njegovoj ekselenciji Aleksandru Vučiću”, bila je njena najava predsednika Srbije, koji joj se kasnije zahvalio, ističući da je to „lep i pristojan način da promovišete svoju zemlju“.

“Hvala joj na tome, to je lep i pristojan, normalan način da svoju zemlju promovišete. Hvala joj na tome, malo sam se postideo”, naveo je tada Vučić.

Ova Novosađanka ispričala je kako se našla u ulozi predsedavajućeg na Konferenciji UN o klimatskim promenama.

“Srbija je bila kopredsedavajući i ja sam imala tu čast da ispred Ministarstva za zaštitu životne sredine, odnosno Republike Srbije kopresedavam. U momentu kada je bio samit svetskih lidera predsednik nije bio u mogućnosti da predsedava tako da smo mi koji smo podpredsednici, odnosno kopredsedavajući dobili jedan mejl “danas za sutra” da treba da se pripremimo i da preuzmemo tu ulogu”, objasnila je Pavkov pa odgovorila zašto je njena najava Vučića izazvala “bum” u medijima.

“Iskreno ne znam. Mene je posebno iznenadilo kad sam videla linkove na kojima je moja fotografija uz njegovu. Prvo sam se poprilično uplašila jer nisam znala o čemu se radi i stvarno nisam očekivala da će samo dve reči koje su bile različite u odnosu na sve druge najave izazvati tako veliki bum u medijima. Tako da mislim da je isključivo lep gest koji je izazvao lepo osećanje svih građana naše republike da smo prisutni na nekoj međunarodnoj sceni i da imamo neki doprinos za tako važnu temu kao što su klimatske promene”, navela je ona pre četiri godine za Gradske info.

Pavkov takođe učestvuje u pregovorima o pristupanju Srbije Evropskoj uniji, u poglavlju 27, koje se tiče životne sredine.

U Srpskoj naprednoj stranci je od 2012. godine. Član je Predsedništva SNS od novembra 2021. godine.

Govori engleski i služi se nemačkim jezikom. Bavila se karateom 13 godina. Osobine koje je posebno, kako je navela, ističu su upornost, istrajnost i tvrdoglavost. Skoro nikada nema tremu od javnog nastupa. Kada su je pitali da odabere između Novog Sada i Beograd odgovorila je: “Novi Sad hiljadu posto, uvek i zauvek”.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari