INTERVJU Radomir Lazović: Izjave Brnabić i Vučića najbolji dokaz da na mirne i nenasilne proteste nemaju nikakav odgovor 1foto (BETAPHOTO/AMIR HAMZAGIĆ)

„Nemamo šta da pričamo sa Aleksandrom Vučićem dok ne ispuni zahteve protesta. Nemam nikakav problem da otvoreno kažem da tom čoveku ništa ne verujem, da sve što kaže služi za manipulaciju i zbunjivanje javnosti i da me ne zanimaju njegove reči već isključivo dela“, kaže u razgovoru za Danas Radomir Lazović, šef zeleno-levog poslaničkog kluba Ne davimo Beograd, odgovarajući na ponovljeni poziv opoziciji predsednika Srbije „da se ujedine oko nekih stvari“.

Dakle, kako kaže, odmah ispunjavanje zahteva protesta, oduzimanje nacionalnih frekvencija PINK-u i Hepiju, zatim smena svih članova REM-a, smena rukovodstva RTS-a, zaustavljanje fabrika mržnje u štampanim medijima, smena ministra policije i šefa BIA. Branko Ružić je već podneo ostavku i to je dobro, jer pokazuje da pritisak građana daje rezultate, a sada je vreme da se ispune i ostali zahtevi“.

Vučić je na sastanku s premijerkom Anom Brnabić i najužim krugom saradnika izjavio da je „spreman da pogine, ali da neće prepustiti vlast bez izbora“ i tu izjavu prenelo je više provladinih medija.

Ovakve izjave Ane Brnabić i Aleksandra Vučića najbolji su dokaz da oni na mirne i nenasilne proteste nemaju nikakav odgovor i da im je najviše od svega stalo da nađu neki način da isprovociraju i kompromituju građane. Ovo je dokaz i da će oni u moru poruka ljubavi, brige, solidarnosti, uvek naći nešto što će da se uklopi u njihov narativ mržnje.

Kako komentarišete to što se od subotnjih šetnji čak tri puta obraćao javnost i što su njegova obraćanja red molbi, red pretnji, red pljuvanja?

Od subotnjeg protesta tri puta, ali od početka protesta “Srbija protiv nasilja” skoro svaki dan imamo neku specijalnu emisiju, neko vanredno uključenje, ničim izazvano banjavanje u dnevnik ili šta već Suzana Vasiljević, predsednikova savetnica za medije i njihova propagandna mašinerija smisle, kako bi probali da zamažu oči javnosti. Njihov cilj je da se sve vrti oko predsednika, da se cela javnost umesto povodom za protest, bavi Vučićevim izmišljotinama.

Pripremajući se za ovaj intervju i razmišljajući o pitanjima koja ste mi postavili vidim da su skoro sva pitanja o njegovim izjavama, najavama, pretnjama, tvrdnjama. Mislim da to nije dobro i da je to pokazatelj da on uspeva da skrene pažnju na sebe.

Verujete li predsedniku kada kaže da je bio u zgradi Predsedništva dok su trajali protesti?

Nije mi problem da svaki put kada komentarišem nešto što Vučić izjavi, ponovim da se njemu ništa, ali bukvalno ništa, ne treba verovati. Iako on sebe pokušava da predstavi kao nekog neustrašivog junaka, realnost je potpuno suprotna. On je junak samo kada ima silu u rukama pa se iživljava na slabijima od sebe.

Pobeda za koju se mi borimo nije fizičko ugrožavanje bilo koga, pa ni predsednika, već politička i pravna odgovornost. Mi bismo da bude smenjen, ali i da odgovara pred sudom za kršenja zakona. To je pobeda za koju se borimo. Da sudovi rade, a da oni koji krše zakon, shodno tom zakonu, odgovaraju. Želimo uređeno društvo u kome se poštuje vladavina prava.

Može li se razgovarati sa nekim ko i dalje smatra da ste lešinari i hijene i da ćete ostati zabeleženi po beščašću?

Za izlazak iz ove velike društvene krize potrebna su nam pre svega dela, a ne reči. Ukoliko na Hepiju glavni urednik sa pištoljem vodi program, ukoliko na Pinku osuđeni kriminalac do u sitne detalje objašnjava kako je najbolje ubiti čoveka, a da vas ne uhvate, pa zar nije to nešto što bi trebalo da zaustavimo.

Pa čak i ljudi koji glasaju za SNS moraju osetiti nelagodu i moraju videti da nešto nije u redu sa drštvom u kojem je ovo moguće. E zato on predstavnike opozicije i građane na protestu vređa i na najgore načine napada, jer se boji da će nam se njegovi glasači pridružiti i osvestiti se. S pravom se boji, jer više ni PINK ni Hepi ne mogu dovoljno da zamažu oči ljudima.

Istovremeno tvrdi da neće dati Gašića i da opozicija zapravo i ne traži Gašićevu ostavku, već njegovu glavu. Da li je to tačno, s obzirom da se na protestima sve glasnije i traži njegov odlazak?

Nema potrebe da predsednik lupa glavu šta opozicija hoće, kad mu sve lepo piše u zahtevima protesta. Važno je reći i da su zahteve protesta podržali i evroparlamentarci, a velika većina onoga što su zahtevi protesta navedeno je kao problem i u rezoluciji Evropskog parlamenta i izveštajima koji iz godine u godinu pišu o situaciji u Srbiji.

To što okupljeni građani pozivaju na Vučićevu smenu skandirajući da treba da podnese ostavku, to je druga stvar, ali po meni izuzetno pozitivna, jer ljudi prepoznaju osnov problema u našem društvu.

Poziva vas da prikupite 70 potpisa, da će vam on dati ostatak pa da se ide na referendum o njegovoj smeni?

Ne znam šta znače ovi pozivi, niti me interesuje. Nikakve kalkulacije nas ne interesuju. Imate zahteve, ispunjavajte.

Stoji i njegov poziv da se ide na izbore, ali ne samo beogradske. Da li je vreme za izbore pod Vučićevim uslovima?

Vučiću ništa ne verujem, a kada se radi o izborima, pa gde su oni beogradski izbori koje je obećavao. Šta se desilo? Pojela maca jezik? Znate, nakon što je Vučić mesecima obećavao ove izbore, naša odbornička grupa je zajedno sa svim drugim opozicionim odbornicima u skupštini grada Beograda formalno zahtevala smenu gradonačelnika Aleksandra Šapića i šta se desilo? Opet je slagao, opet su se sakrili i nisu smeli na izbore, jer znaju da ako do izbora u Beogradu dođe da će izgubiti uprkos lošim izbornim uslovima i da je sledeći gradonačelnik Dobrica Veselinović.

Jedan od Vučićevih predloga je i povećanje cenzusa na pet, odnosno sedam odsto za koalicije?

Pravila igre ne menjaju se svaki čas, pa da svaki izbori imaju drugačija pravila. To nije dobro za naše društvo jer izaziva nesigurnost i nepredvidljivost koja nije dobra kada se govori o ovako važnim stvarima. Možda sada to nije tema, ali očekuje nas veliki posao da unapredimo izborne uslove jer se ništa nije promenilo od prethodnih.

Kako komentarišete to što je većina naprednjaka ocenila da su sa protesta u subotu poslate nezapamćene pretnje, a posebnu pažnju im je privukla obešena lutka, koja je trebalo da predstavlja obešenog Vučića?

Naravno da će oni među hiljadama dirljivih poruka protiv nasilja naći nešto što mogu da iskoriste u svom bezumlju. Niko ne priziva nikakvo nasilje ni prema kome, već na političku i zakonsku odgovornost za sve koji su se ogrešili o zakon. Oni to naravno znaju, ali biraju da manipulišu.

Verujete li da će biti ispunjen bar neki zahtev sa protesta. Teško je poverovati da će se Vučić odreći Pinka i Hepija i u kom pravcu će ići dalji protesti, ako ne bude ispunjen ni jedan zahtev?

Dva zahteva protesta su već ispunjena, i to je dokaz da pritisak građana deluje. Režim je popustio i primorali smo ih da se zakaže sednica Narodne skupštine na kojoj se razgovara o odgovornosti vlasti, a uspeh je i ostavka Branka Ružića, ministra prosvete. Ovo naravno nije dovoljno, ali jeste pobeda građana i zato treba nastaviti proteste do ispunjenja svih zahteva.

Što se tiče PINK-a i Hepija, za koje kažete da će ih se Vučić teško odreći, e vidite, tu leži i najveći problem za vlast, što mi je uostalom i drago. Ako brane Milomira Marića koji sa pištoljem vodi program ili ako brane PINK na kome se u programu do detalja objašnjava kako ubiti čoveka, onda na najbolji način pokazuju svima, pa i svojim glasačima, pravi karakter naprednjačke vlasti. PINK i Hepi su neodbranjivi za svakoga kome je stalo do budućnosti naše zemlje. Ako SNS brani PINK i Hepi, to šalje pravu poruku, njima je vlast bitnija od budućnosti Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari