Krkobabić: 69 napuštenih kuća dobilo je 111 novih žitelja i 76 dece 1foto (BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV/DS)

Šezdeset i devet napuštenih kuća dobilo je 111 novih žitelja i 76 dece. To je danas Bačka Palanka, pogranična opština u punom razvoju gde mladi ostaju, a njihovi vršnjaci iz drugih mesta žele da dođu, izjavio je ministar za brigu o selu Milan Кrkobabić, u radnoj poseti Bačkoj Palanci i porodicama koje su se uselile u seoske kuće kupljene sredstvima iz programa Ministarstva za brigu o selu.

„Naseljavanje praznih kuća je imperativ za državu Srbiju. To je i nacionalni i državni zadatak, ne samo za predsednika republike, za vladu, za lokalnu samoupravu nego za sve nas, građane Srbije. Bićemo sigurniji, bezbedniji, ići će nam bolje, ako nam sela nisu prazna“, naglasio je Кrkobabić.

Nakon radnog sastanka sa rukovodstvom opštine, kome je prisustvovao i predsednik Akademijskog odbora za selo, akademik Dragan Škorić, ministar se zaputio u selo Pivnice koje je sa kupljenih 14 kuća, jedno od najuspešnijih sela u popunjavanju praznih seoskih domova.

Predsednik opštine Branislav Šušnica izjavio je da je Bačka Palanka korisnik sredstava po tri od četiri programa ministarstva za brigu o selu, u ukupnom iznosu od oko 109 miliona dinara i da se boljitak u selima ove
opštine zaista i vidi i oseća.

Кrkobabić je u mesnoj zajednici Pivnice razgovarao sa predsednicom mesne zajednice i novim vlasnicima 14 kuća kupljenih preko pomenutog konkursa.

„Zahvaljujući programima ministarstva za brigu o selu naše selo se razvija, ljudi dolaze iz grada i život u Pivnicama se definitivno menja na bolje“ izjavila je predsednica MZ Pivnice Ana Časar.

Кrkobabić je posetio porodicu Filipović, sa troje dece, koja se iz Novog Sada preselila u ovo bačko selo. Кuća na selu od 120 m2 i 10 ari okućnice im je osim prostranog krova nad glavom, omogućila da se bave poljoprivredom za sopstvene potrebe, a malom Miloradu, Jovani i Nikoli dovoljno prostora za igru.

„Razmišljali smo da odemo u inostranstvo i naš život nastavimo tamo. Sada kada imamo svoju kuću, odlučili smo da ostanemo u Srbiji i iz Novog Sada se vratili u moje rodno selo, izjavio je Zoran Filipović.

U istom selu Кrkobabić je obišao i „Slovački dom“ – mesto okupljanja, negovanja tradicije i kulturnog života seljana u kome je postavljena izložba svatovskih marama, narodne nošnje, ručnih radova i predmeta iz prošlosti
Pivnica.

„Ovde organizujemo i literarne susrete, radionice za decu školskog uzrasta, zabave posvećene nekom jelu ili ručnim radovima. Naše selo bilo je i domaćin „Miholjskih susreta sela“, a ove godine učestvovali smo na istoj
manifestaciji koja je organizovana u obližnjoj Gajdobri“, izjavila je predsednica tog udruženja Ana Valašek.

Ministar je u obližnjem selu Despotovo, u prisustvu predsednice Zadružnog saveza Vojvodine Jelene Nestorov Bizonj, posetio i zadrugu „Agronom Despotovo“ koja uspešno posluje od 2001. godine. Zadruga obrađuje 2600 hektara zemlje sa prinosima koje ostvaruje i preko 100 ljudi koje zapošljava, stožer je ovog kraja i primer uspešno primenjenog koncepta zadrugarstva. Godine 2019. dobila je 15 miliona dinara za nabavku mehanizacije u ratarstvu, preko programa namenjenog zadrugama, koji takođe sprovodi ministarstvo za brigu o selu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.