Dronovi istraživači 1Adelijski pingvin i dron na jednom od Dendžer ostrva, na Antarktiku. Autor: Rejčel Herman, Stouni Bruk univerzitet/Državni univerzitet u Luizijani

“Pomislila sam, čoveče, ovde nema samo kolonija, već ogromnih kolonija pingvina! Kako je moguće da tako očiglednu stvar ranije nismo primetili”, zapitala se Heder Linč…

… profesorka ekologije i evolucije sa Stouni Bruk univerziteta kada je pre četiri godine počela da analizira satelitske snimke Dendžer ostrva na istočnoj strani Antarktika.

Usled klimatskih promena, uslovi života za pingvine na zapadnoj strani Antarktika naglo su se promenili i njihova populacija počela je da opada. Zato je bilo iznenađenje da na istočnoj strani situacija nije ista.

Da bi došli do podataka o broju ovih životinja, istraživači sa nekoliko univerziteta odlučili su da između ostalog primene relativno novu tehnologiju za osmatranje i snimanje – na Dendžer ostrva poslali su dron opremljen kamerom. Dron je nadletao ostrvo krećući se na visinama od 25 do 45 metara, tako da ne uznemirava živi svet, a da može da napravi relativno kvalitetne snimke.

I rezultat zaista jeste bio impresivan – sada znamo da na ostrvu postoje kolonije koje broje oko milion i po jedinki, ili precizno 751.527 parova adelijskih pingvina. To je više nego što ih ima sve zajedno na ostatku Antarktika – na istočnoj strani uslovi za život značajno su bolji.

Dronove je za naučna istraživanja još 1970-tih počela da koristi NASA. Međutim, to je decenijama ostala preskupa tehnologija da bi ušla u širu upotrebu. Sve do pre desetak godina kada su, bar velikim univerzitetima, dobri uređaji koji mogu dugo da lete, imaju kvalitetne senzore, visokoprecizan sistem za navođenje i vrhunske kamere, postali priuštivi.

Neki dronovi konstruisani su tako da mogu da uđu u središte izuzetno snažne oluje. Neki se koriste za snimanje grotla vulkana, za ulazak u ozračene prostore ili druge ljudima nedostupne oblasti. Koriste se, čak i u Srbiji, za otkrivanje arheoloških lokaliteta. Mnogi od njih za zadatak imaju snimanje divljih životinja poput adelijskih pingvina ili potragu za lovokradicama.

Upravo su dronovi bili zaslužni da se snežni leopard koji živi širom Azije, skine sa crvene liste ugroženih vrsta – snimci su pokazali da ih je više nego što se ranije procenjivalo.

„Nauka kroz priče“ je medijska inicijativa koja na društvenim mrežama i u tradicionalnim medijima svakodnevno objavljuje originalne priloge inspirisane naučnim saznjanima. Uz podršku Instituta za fiziku u Beogradu, „Danas“ predstavlja 77 izabranih priča sa portala www.naukakrozprice.rs

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari