
Komunalnu buku čine svi oni zvukovi koji potiču od saobraćaja i prevoznih sredstava, industrijskih pogona, gradilišta, teških mašina, iz ugostiteljskih objekata (restorana, kafića, diskoteka…), kao i iz neposrednog okruženja koje čini naš komšiluk bilo da smo kod kuće ili na radnom mestu, i dovoljno su glasni da mogu da utiču na naš organizam, bili mi svesni tog uticaja ili ne.
Iz tih razloga, 1972. godine, Svetska Zdravstvena Organizacija (SZO) je svrstala buku u grupu zagađivača.
Na buku se ljudski organizam ne može navići, a negativan uticaj buke se može zapaziti u svim sistemima u našem organizmu.
Među brojnim negativnim psihološkim posledicama koje se kod stanovništva ugroženog komunalnom bukom mogu očekivati, poremećaj spavanja smatra se osnovnim i najvažnijim.
Na osnovu nivoa buke, u najvećem broju zemalja limit ustanovljen za neometano spavanje je 30 dB, piše portal Zdravlje.org.rs.
Isprekidana buka ima negativnije efekte na spavanje od stalne, posebno u periodima dubokog spavanja.
U dosadašnjim terenskim i laboratorijskim studijama dokazano je da buka produžava vreme neophodno da se zaspi, čini spavanje površnim i dovodi do čestih buđenja.

Efekti buke posle buđenja ispoljavaju se u vidu umora, smanjenja radne sposobnosti i mogu biti sa dugoročnim psiho-socijalnim i zdravstvenim efektima.
Izloženost buci se takođe izučava i kao faktor rizika za razvoj kardiovaskularnih oboljenja, pre svega povišenog krvnog pritiska i ishemijske bolesti srca.
Merenje nivoa buke u životnoj sredini
Merenja nivoa buke u životnoj sredini se obavljaju na zahtev korisnika, samoinicijativno ili po nalogu državnih organa.
Korisnik dostavlja popunjen zahtev i Rešenje nadležnog organa, ako je isto osnov za merenje, elektronskom poštom, pismom ili lično u arhivu Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd.
Nakon prijema zahteva korisniku će biti dostavljena ponuda i po prihvatu iste započinje se realizacija. Merenja se obavljaju u zatvorenom i na otvorenom prostoru, prema specifikaciji zahteva.

Prema Zakonu o zaštiti od buke u životnoj sredini (“Sl.glasnik RS”, br. 36/2009 i 88/2010) svako ko emituje bilo koju vrstu buke dužan je da prati njen uticaj na životnu sredinu i da emisiju ograniči prema nameni referentnog prostora u skladu sa Uredbom o indikatorima buke, graničnim vrednostima, metodama za ocenjivanje indikatora buke, uznemiravanja i štetnih efekata buke u životnoj sredini (“Sl.glasnik RS” 75/2010).
Merenja buke se najčešće obavljaju za potrebe praćenja uticaja buke na životnu sredinu koju emituju ugostiteljski objekti, industrijska postrojenja, saobraćaj, itd.
Gradski zavod za javno zdravlje Beograd je ovlašćen za merenja nivoa buke u životnoj sredini prema Rešenju Ministarstva zaštite životne sredine Republike Srbije, broj 353-01-00203/2020-03 i ista sprovodi prema važećim zakonskim regulativama Republike Srbije.
Izvor: Gradski zavod za javno zdravlje Beograd
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
I još loše (nekvaliteno spavanje) potpuno snižava nas imuni sistem (jer on noću pobeđđuje sve uljeze ali da bi u tome bio uspešan potreban je kontinuiran san)… A stres koji je posledica lošeg sna (zbog buke) je OKIDAČ za sve bolesti a naročito za kancer….
U Beogradu se uopšte ne može spavati (kontinuirano 6-7 sati – što je NEOPHODNO organizmu) jer je nivo gradnje prešao svaku meru….infrastruktura nije pratila toliki broj zgrada. Zidano je svuda iako većina ulica (ima šitinu 6-7 metara, sa minimalnim /ili bez/ trotoara…kola su svuda nemaju gde da se parkiraju u manjim ulicama u svim naseljima je katastrofa jer i danju i noću neko pali kola…lupa vratima…Rastojanja su kao u KVAZU…. Za 30 g crveno-crna koalicija je Beograd pretvorila u jednu veliku FAVELU….
Zato treba zabraniti subotom i nedeljom rad na gradilištima jer se tad ljudi odmaraju, tj. pokušavaju ali pre će sleteti marsovci u Srbiju da prepišu naše zakonebnego što će se to desiti.
Buka i smrad beogradskih kafana deluju užasno.Treći svet, možda čak i četvrti, ali su oni nedodirljivi.
Kad motorcikl (na pr Harley Davidson) prodje posle ponoci kroz grad, on probudi 25 – 30 % stanovnika. Posebno leti, kad su prozori otvoreni.
U tom slucaju zabranicemo HD motore i trecina stanovnistva ce se naspavati! Nego, sta cemo kada baja skine auspuh sa automatika? Da i njih zabranimo? Ili je problem u necem sasvim drugom a ne u HD motorima?
Ni jedan motorcikl koji je fabrički podešen ne pravi buku.To ovi, iskompleksirani, tipovi sami prepravljaju motore, izduvni sistem, tačnije.
Nije problem buka sa gradilišta ili ulica. Problem je gradnja van standarda. Kada kupujete stan ili kucu svi se ubiju pričajući o termičkoj izolaciji ali niko ne pominje zvučnu izolaciju, koja ne postoji u našim zgradama. Čujete komšiju kada se nakašlje. I ti tužni JUS standardi se ne poštuju.
…I jos niko da napravi aplikaciju za merenje buke…kao prvom koraku nemoci , protiv iste…?!!