Kako izgleda dijagnostika i lečenje hemoroida? 1Foto: Pixabay/Derneuemann

Hemoroidi su jedno od najčešćih bolesti savremenog čoveka. To su vaskularne strukture u analnom kanalu koje normalno, imaju ulogu u regulaciji pražnjenja creva. Postaju oboljenje kada se upale ili oteknu.

Znaci i simptomi hemoroidalne bolesti zavise od od tipa (unutrašnji ili spoljašnji). Broj osoba sa hemoroidalnim tegobama iz godine u godinu raste i smatra se da je oko 60 odsto populacije imalo neki od simptoma vezanih za hemoroidalnu bolest, piše Nikola Spasojević za Stetoskop.info.

Šta su hemoroidi?

Unutrašnji hemoroidi, predstavljaju izrasline u gornjem delu analnog kanala i donjem delu rektuma.

Kako izgleda dijagnostika i lečenje hemoroida? 2
Ilustracija
Foto: Pixabay/DarkoStojanovic

Hemoroidi obuhvataju unutrašnji hemoroidalni venski pleksus.

  • Hemoroidi PRVOG stepena lokalizovani su u analnom kanalu i ne prolabiraju kroz analni otvor.I najčešće se ne leče hiruški.
  • Hemoroidi DRUGOG stepena, prolabiraju za vreme defekacije ali se vraćaju spontano. U ovom stadijumu se razmatra hiruško lečenje.
  • Hemoroidi TREĆEG stepena, ostaju prolabirani, i se moraju manuelno reponirati. Najčešće se hiruški leče.
  • Hemoroidi ČETVRTOG stepena, predstavljaju hemoroide na dugoj peteljci, koji prolabiraju, krvare i ne mogu se reponirati. leče se iključivo hiruški.

Spoljašnji hemoroidi, daju ređe tegobe i uglavnom prilikom njihove tromboze. Nastaju kao posledica iznenadnog povećanja venskog pritiska (Podizanje tereta, trudnoća, napinjanje prilikom pražnjenja ).

Kako izgleda dijagnostika hemoroidalne bolesti?

Potreban je pegled hirurga. Lekar je u mogućnosti da vizualizuje spoljašnje hemoroide. Dijagnostika unutrašnjih hemoroida može zahtevati pregled analnog kanala i rektuma.

  • Digitalni pregled podrazumeva uvodjenje prsta lekara koji je prethodno navukao rukavice, i aplicirao lubrikant u rektum pacijenta, da bi mogao da napipa nešto neuobičajeno kao što su izrasline.
  • Vizuelna inspekcija podrazumeva anoskopiju proktoskopiju ili sigmoidoskopiju ili kolonoskopiju. Obavlja se jer su interni hemoroidi često veoma meki tako da se ne mogu napipati prilikom digitalnog pregleda.

Lečenje hemoroida može biti konzervativno i hiruško

Kako izgleda dijagnostika i lečenje hemoroida? 3
Foto: Stefana Savic (arhiva)

Konzervativno lečenje se obično primenjuje kod hemoroida I i II stepena i obuhvata terapiju kremama, supozitorijama i venotonicima koji se primenjuju lokalno i najčešće sadrže hidrokortizon, ili lidokain. U lečenju je važna i primena higijensko-dijetetskog režima ( ishrana bez začina, sa dosta vlakana, regulisano pražnjenje, više kretanja).

Hirurško lečenje obuhvata više metoda

Minimalno invazivne procedure:

  •  Hemoroidi I i II stepena leče se sklerozacijom (ubrizgavanje pet odsto fenola, submukozno).
  • Podvezivanje gumenim ligaturama ( sec Barron) , primenjuje se kod bolesnika koji imaju blagi prolaps hemoroida. Tako što se postavlja gumica oko baze hemoroidnog proširenja koja zaustavlja cirkulaciju, što dovodi do otpadanja visećeg dela hemoroida u roku od sedam dana.
  • Koagulacija (infracrveni ili bipolarni laser) je tehnika tokom koje se koristi ifracrveni laser ili toplota. Primenom ove tehnike, mali krvareći hemoroidi očvrsnu i zgrče se. Koagulacija ima nekoliko negativnih efekata i obično izaziva blagu neprijatnost.

Operacija hemoroida

– Klasična hemoroidektomija obuhvata podvezivanje vaskularne peteljke i isecanje hemoroida koji izaziva krvarenje ( Milligan-Morgan operacija). Može se obaviti u lokalnoj anesteziji u kombinaciji sa sedacijom, u spinalnoj ili u opštoj anesteziji. Hemoroidektomija je najefektniji način lečenja recidivirajućih hemoroida. Komplikacije mogu podrazumevati teškoće pri pražnjenju bešike, što može biti uzrok čestih urinarnih infekcija, i ova komplikacija se najčešće javlja kao posledica spinalne anestezije. Povrede analnog sfinktera, produženi oporavak. Najveći broj ljudi prijavljuje bol nakon procedure koji može trajati danima pa i nedeljama i prolazi na uzimanje lekova.

U poslednjih dvadesetak godina, razvile su se metode neekcizionog, operativnog lečenja, koje omogćavaju brz i bezbolan oporavak i spadaju u takozvanu jednodnevnu hirurgiju (maksimalna hospitalizacija do 24 h):

  1. OperacijaTHD metodom, predstavlja naprednu hirušku metodu za lečenje hemoroidalne bolesti čija glavna prednost jeste održavanje anorektalne antomije sačuvane bez uklanjanja samih hemoroida. Tokom procedure hirurg ligira (podvezuje) krvne sudove koje dovode arterijsku krv hemoroidu, smanjujući ekcesivan tok krvi u samoj oblasti. Ova ligacija se obavlja u oblastima koje su manje osetljive na bol i kasnije je praćena repozicijom prolabiranih hemoroida u njihovo originalno stanje (mukopexia). Podvezivanje arteriovenskih šantova je omogućeno indetifikacijom Dopler sonografnom tehnikom. Proceura se izvoi u regijama koje ne sadrže receptore za bol. U proseku traje oko 30 minuta i hospitalizacija nije neophodna.
  2. Laserska operacija hemoroida( LHP) obuhvata lečenje hemoroida leserskom okluzijom krvnih sudova, ispod analne sluzokože, probadanjem hemoroida iglom koji je prolabirao i njegovom kauterizacijom (spaljivanjem) se izaziva tromboza proširenja i hemoroid otpada tokom same procedure. Ova procedura zahteva anesteziju (spinalnu ili opštu) i traje u proseku pola sata. Oporavak od operacije je u proseku kraći od dve nedelje. Negativan efekat ove procedure je što ne dolazi do adekvatnog zatvaranja arterio-venskih šantova pa se bolest može vratiti kod nekih pacijenata.

Kod savremenih metoda lečenja nema dugoročnih komplikacija ( hronični bol, stenoza analnog kanala) Moguć je brz povratak svakodnevnim aktivnostima i primenjuje se u svim stadijumima hemoroidalne bolesti. Spadaju u metode koje Vas trajno, bezbedno i bezbolno,  rešavaju problema vezanih za hemoroidalnu bolest.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari