Predstavljamo food blogere: Bakina kuhinja 1

Ja sam popularna baka Jela sa Jutjub kanala „Bakina kuhinja“, započinje priču jedna od najpoznatijih domaćih food blogerki.

Gospođa Jelena Jela Petrović, penzionerka iz Jagodine, ne samo što snima video-zapise gde prikazuje celokupan proces pripreme jela, već poseduje i posećen sajt bakinaidekinakuhinja.com i blog kodbakeugostima.com, na kojima redovno deli svoje recepte.

– Na internetu sam od samog početka, pa kako se internet usavršavao tako sam i ja zajedno sa njim. Ništa mi nije nepoznato bez obzira na moje godine. To sam zavolela na početku i dan-danas učim sve novine koje se pojave.

Njen kanal danas prati više od tri stotine hiljada ljudi kako iz zemlje tako i širom naše dijaspore a nagrađivan je za kvalitet i popularnost.

Kao što je poznato njenim pratiocima, ona uvek nesebično naglašava ulogu i pomoć svog supruga bez koga kanal ne bi mogao funkcionisati.

– On je za kamerom dok ja radim, tu je da uvek pomogne oko snabdevanja i ispravi me ako negde grešim.

Ono po čemu su poznati je da svaki dan objavljuju novi recept, a ona o tome kaže:

– Nije baš lako raditi, stvoriti filmove, koji će svako jutro osvanuti u isto vreme. Gledaoci čekaju, kuvaju kafu i pale kanal da vide šta ću kuvati tog dana.

Sve to zahteva dosta vremena, pa retko ima priliku, po sopstvenom priznanju, za druženja ili da pogleda neki film jer sve to treba snimiti a posle i spakovati u program od osam do 10 minuta.

– Vrlo je važan dobar početak i kraj priče, objašnjava nam stručno baka Jela.

Pored obrade videa, ona uvek priprema i tzv. trejler recepta i kači ga na društvene mreže kao najavu.

– To je veoma bitno kao i uraditi kvalitetne slike. Radim profesionalnom kamerom, tako da tu nema problema.

Kao da sve to nije dovoljno, autorka je i dve knjige, koje su trenutno rasprodate.

Ceo ovaj posao, njoj i njenom suprugu je doneo veliku popularnost, na ulici ih svi prepoznaju i javljaju im se. Objašnjava nam kako nju posebno prepoznaju po glasu.

Na kraju gospođa Petrović o svom poslu i ciljevima kaže: „Volim svoj posao iako je dosta naporan, imam lepo iskustvo, kao i veliku želju da naučim mlade da kuvaju domaću hranu i da zdravo hrane svoje dečicu i porodicu. A baka i deka… oni nisu, nadam se, proveli drugi deo svog života i svoju starost. Ostaviće nešto korisno mladom naraštaju da nas se sećaju.“

Najjednostavniji podvarak sa kiselim kupusom

Sastojci:

* 1 glavica kiselog kupusa

* 200 g suve slanine

* 200 g suvih rebara

* 1 veća kašika masti

* mlevena slatka paprika i tucana ljuta

* lovorov list

* biber u zrnu

* kašika masti

* 1 glavica belog luka

Priprema:

Kupus iseći na rezance, dodati mast, suva rebra, tucanu papriku, malo bibera, lovorov list i sipati malo vode. Dinstati pola sata.

Predstavljamo food blogere: Bakina kuhinja 2

Dodati ml. slatku papriku i seckan beli luk. Sve izjednačiti. Sipati u zemljani lonac, poređati suvu slaninu i peći u rerni 40-50 minuta da se lepo zapeče.

Paprika za zimu koja se sigurno ne može pokvariti

Sastojci:

2 kg paprike (ja sam koristila crvene)

1,2 kg luka

1,5 kg paradajza

ulje

soli

Priprema:

Sve dobro oprati, očistiti i iseći na krupnije, papriku na kolutove, luk na rezance a paradajz oguliti i iseći na kocke. U veću šerpu sipati ulja po želji. Ja sam sipala 200 ml pa kad se ugreje, ubaciti sečen luk i pržiti ga na tiho bez dolivanja vode.

Može se pokriti poklopcem. Posle 10-15 min. dodati papriku, posoliti (ja sam dodala 1 kašiku morske soli) i pržiti oko 20 min.

Ubaciti paradajz da se i on uprži dok sok malo ne ispari.

Predstavljamo food blogere: Bakina kuhinja 3

Po želji možete dodati još malo ulja. Kad se povuče varjačom po dnu šerpe i vidi se dno, sataraš je gotov. Treba malo manje pržiti nego kad se sprema za ručak.

Ohladiti i spakovati najbolje u plastične kutije sa poklopcima. Spakovati ohlađeno u zamrzivač.

Zimi, kad se poželite sataraša, izvadite i malo ga propržite 2-3 minuta i to je to.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari