Stručnjaci poručuju da ne bi trebalo da spavamo u ovim odevnim predmetima 1Foto: Shutterstock

Bez obzira na to da li kupujete pidžame ili odlazite u krevet u starim, ležernim majicama, vaša spavaćica može da utiče na to koliko dobro spavate. Generalno, noću je najbolje da spavamo u širokim, hladnim, prozračnim pidžamama”, kaže Toni Klespis, sertifikovani naučni trener za spavanje u kompaniji MattressClarity.

Ali, naravno, to nije tako jednostavno. Nastavite da čitate kako biste čuli od zdravstvenih radnika i stručnjaka za spavanje o tome u kojim odevnim predmetima nikada ne biste smeli da spavate. Vašu fioku s pidžamama možda čeka osveženje, piše Bestlifeonline.

1. Donje rublje

Ako vam je donje rublje usko, može da prouzrokuje probleme tokom noći. To može da dovede do rasta bakterija i gljivičnih infekcija kod žena i potencijalno smanji proizvodnju sperme kod muškaraca”, upozorava Klepsis.

Kako Healthline objašnjava, Candida, bakterija odgovorna za gljivične infekcije, uspeva u toplom, vlažnom okruženju.” Ukoliko nosite donje rublje, najbolji izbor je nešto od 100 posto pamuka. Isto tako, odbacite grudnjak.

Uzastopnim trljanjem o kožu i stvaranjem trenja, iritacije i oštećenja kože, pretesni grudnjaci mogu da dovedu do hiperpigmentacije”, stanja u kojem koža tamni, upozorava Jen Van, suosnivačica kompanije za negu kože Soteri Skin.

2. Uska ili deblja pidžama

Uska odeća ume da ograniči cirkulaciju u vašem telu i poremetiti protok vazduha tokom noći, što dovodi do nelagode i lošeg kvaliteta sna”, kaže Džejms Oliver, vodeći istraživač, stručnjak za spavanje i osnivač kompanije Hey Mattress. Osim toga, uska odeća onemogućuje vam slobodno pomeranje u snu.

Džil Zvarenstejn, sertifikovana naučna trenerica o spavanju i urednica Sleep Advisor-a, dodaje da uske pidžame takođe mogu da povise telesnu temperaturu tokom noći, što može da poremeti vaš san. Iz tog razloga takođe bi trebalo da izbjegavamo vrlo teške tkanine poput flanela ili flisa.

Kao što WebMed pojašnjava, Kako se vaše telo hladi, vaša epifiza, smeštena u vašem mozgu, oslobađa rastuće količine hormona melatonina”, koji pomaže u upravljanju snom. Previše toplote može da prouzrokuje poteškoće u ovom procesu.

3. Sintetičke tkanine

Sintetičke tkanine poput poliestera i najlona takođe mogu da ometuju regulaciju temperature noću. Ove tkanine mogu da uzrokuju nelagodu tokom spavanja jer ne dopuštaju vašoj koži da diše, zadržavajući toplotu tela, dovodeći do pregrevanja tokom noći”, objašnjava Oliver.

Kris Mekdermot, medicinska sestra u Intercoastal Consulting & Life Care Planning, kaže da budući da sintetičke tkanine nisu prozračne, one mogu da zadržavaju toplinu i vlagu, što može da dovede do iritacije kože i gljivičnih infekcija”.

Džef Kan, suosnivač i izvršni direktor kompanije Rise Science, dodaje da je jedna uobičajena stvar na koju treba paziti odeća za spavanje (ili čak posteljina) označena da je od mikrofiber vlakana, jer je zapravo poliester i treba je izbegavati ako je moguće”.

Umesto toga, odlučite se za pidžame od prirodnih tkanina poput pamuka, lana ili bambusa.

4. Tamne boje

Ako imate osetljivu kožu, možda bi trebalo da izbegavate pidžame koji su tamne boje, čak i ako su prozračne. U kombinaciji sa sintetičkim tkaninama i hemikalijama koje se koriste za izradu odeće otporne na gužvanje, boje verovatnije uzrokuju kontaktni dermatitis — bilo koji svrab, crveni osip koji se obično pogoršava na mestima gde se tkanina prilepi poput pazuha, prepona, zadnje strane kolena i nabora na rukama.

Odeća svetlije boje obično se izrađuje s manje boje, pa je manja verovatnoća da će izazvati kontaktni dermatitis ”, objašnjava doktorka Patricija Pinto-Garsija.

5. Sve što ima patent zatvarače

Pinto-Garsija savetuje da ne nosite pidžame s bilo kakvom metalnom kopčom ili patent zatvaračem. Većina kopči za odeću sadrži nikal i s vremenom možete da razvijete alergiju na nikal (čak i kao odrasla osoba)… Dakle, ako možete da izbegnete 8 sati dnevno izloženosti niklu, stvarno možete da spasite svoju kožu.”

6. Odeća koju ste nosili čitav dan

Osvrnite se kako ste proveli poslednjih deset do dvanaest sati. Da li ste sedeli u lekarskoj ordinaciji? Putovali Uberom? Samo zato što vaša odeća ne izgleda prljavo, ne znači da bi u njoj trebalo da se ponete u krevet.

Toplo preporučujem da nikada ne spavate u prljavoj odjeći”, kaže Oliver. Upozorava da bakterije i potencijalni kožni alergeni mogu izazvati iritaciju kože i poteškoće s uspavljivanjem”, kao i bolesti.

To je posebno tačno ako imate sezonske alergije. Polen i drugi alergeni su maleni i lepe se za tkanine. Ako ovu odeću nosite preko noći, izlažete se dodatnim satima alergija koje mogu da pogoršaju vaše simptome alergije (kijanje, kašalj, curenje nosa, suzne/crvene/natečene oči)”, napominje Pinto-Garsija.

7. Minđuše

Nisu baš odeća, ali minđuše su predmet koji mnogi ljudi odbijaju da skinu pre spavanja. Minđuše umeju da se zakače za predmete kao što je vaša kosa i probiju vam ušnu resicu. Izuzetno je opasno spavati s naušnicama i to treba izbegavati – čak i u noćima kada vas mrzi da ih skinete”, primećuje Leksi Taub, osnivačica brenda Alexis Jae Jewelry.

Izvor: poslovni.hr

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari