Uštedite na namirnicama: Najbolji trikovi da hrana ostane što duže sveža 1Foto: Shutterstock/Stokkete

Rasipanje hrane šteti planeti i našem bankovnom računu, ali to je lako popraviti.

Naime, prosječno domaćinstvo svake godine baci hranu u vrijednosti od 4.000 kuna, što je otprilike 330 kuna mjesečno.

Dakle, ne, niste jedini koji pronalazi buđavo povrće spremljeno u zadnjem delu frižidera, ali kako cena života raste, važno je znati kako da produžite rok trajanja sveže hrane. Ne mora da oduzima mnogo vremena, a primetićete razliku u vašim računima za hranu ubrzo nakon što se posvetite manje rasipnom načinu života.

I ne samo to, već ćete takođe biti kreativniji u kuhinji, koristeći ono što već imate na zalihama umesto da kupujete novo. Da bi vam pomogao, Metro tim je sastavio listu najboljih trikova za produženje roka trajanja mnogih namirnica. Dodajte so u otvoreno mleko Znamo da sol u mleku zvuči odvratno, ali budite strpljivi.

Otvoreno mleko može ostati sveže između četiri i deset dana, a alternativa mleka traju i duže. Ali pošto se može kiseliti skoro preko noći, dodavanjem prstohvata soli odmah nakon otvaranja može da ostane svežiji duže. Sol je konzervans, tako da pomaže u zaustavljanju rasta bakterija. Takođe je u tako niskoj koncentraciji da to nećete primetiti.

Ipak, obavezno dobro protresite bocu i stavite u frižider što je pre moguće, piše Večernji list.

Čuvajte mleko u najhladnijem delu frižidera

Takođe bi trebalo da prestanete da čuvate mleko na vratima frižidera, jer je to zapravo najtopliji deo frižidera. Ako možete, čuvajte mleko u zadnjem delu srednjih ili viših polica, gde će biti bliže sistemu za hlađenje. Hladno mleko traje mnogo duže od toplog!

Umotajte tvrdi sir u papir za pečenje

Plastična ambalaža je loša za životnu sredinu – može proći i do 1000 godina da se razgradi. Takođe guši sir, čineći ga buđavim. Odbacite to i umesto toga umotajte tvrdi sir u pergament papir ili papir od pčelinjeg voska za višekratnu upotrebu.

Ovo sprečava da se sir isuši, ali i zadržava višak vlage i sprečava rast buđi. Tvrdi sir obično može trajati do četiri nedelje ako se pravilno čuva u frižideru.

Pranje povrća u sirćetu

Pranjem u sirćetu, povrće čistite mnogo bolje od vode.

Sirće dezinfikuje, čisti i uklanja sve bakterije – što, kako smo saznali, duže održava hranu svežom. Međutim, apsolutno ne želite da sipate sirće preko svih svojih proizvoda. Umesto toga, napravite rastvor sirćeta i vode 1:3 u posudi ili čistom sudoperu.

Pustite da povrće stoji u kadi 15 minuta. Kada to uradite, isperite ih i osušite pre nego što ih prebacite u odgovarajuće kontejnere za skladištenje.

Čuvajte banane odvojeno od drugog voća

Brza lekcija nauke: Svo voće proizvodi određeni nivo gasa poznat kao „etilen“. Neki proizvode više od drugih, uključujući jabuke, breskve, kruške, dinje i avokado. Banane proizvode veću koncentraciju kada su spremne za sazrevanje kako bi se ubrzao proces zrenja, što ubrzava sazrevanje obližnjeg voća.

Držanje voća koje proizvodi etilen dalje od voća i povrća osetljivog na etilen, uključujući bobičasto voće, krastavce, šargarepu i brokoli, pomaže da se duže očuvaju. Da banane prebrzo ne porumene, pokušajte da ih okačite, umotajte peteljke u prozirnu foliju ili, za dugotrajnu svežinu, ogulite ih i stavite u zamrzivač.

Tretirajte sveže bilje kao cveće

Sveže bilje čini veliku razliku u jelima, ali ne traje dugo jer se suši i vene. Da biste ih održali u životu do tri nedelje, trik je da ih tretirate kao cveće i stavite ih u teglu vode. Preporučuje se postavljanje plastične kese na vrh koja će delovati kao barijera, ali ovo možete preskočiti ako izbegavate da koristite višak plastike. Sveže začinsko bilje je najbolje čuvati u frižideru, pa ako nemate mesta, najbolje je da bude hermetički zatvorena posuda sa vlažnim papirnim peškirom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari