Agonija srpske neutralnosti 1Foto: Luca Marziale / Danas

Srpsko gostoprimstvo zamenila je kultura „kenselovanja“, široko rasprostranjena prema Rusima širom Zapadnog sveta. Srbija ni posle otkazivanja posete ruskog šefa diplomatije Sergeja Lavrova i nezapamćeno oštrih poruka Moskve, ne priznaje pripadnost tom zapadnom svetu.

Umesto toga, Srbija pod Vučićevim nespretnim pokušajima sedenja na dve stolice, može da ostane bez čvrstog tla, zarobljena pod „preletima“ novih diplomatskih bombi koje se ispaljuju sa svih strana. „Histerija“ oko dolaska ruskog šefa diplomatije u Beograd, kako ju je nazvao predsednik Vučić pretvorila se u kenselovanje Lavrova, praćeno još većom histerijom istog tog Vučića.

Kako se, eto, samo Srbiji ne dozvoljava da vodi dijalog, kako je „nekima iz EU dozvoljeno da idu da pričaju sa Putinom“, ne precizirajući na koga misli – da li na austrijskog kancelara Karla Nehamera, francuskog predsednika Emanuela Makrona sa kojim se Vučić hvali da je u odličnim odnosima, ili nemačkog kancelara Olafa Šolca, sa kojim Vučić treba da se sastane narednih dana.

Tačno je da su svi oni razgovarali sa Putinom, kao što je i Vučić sa Putinom razgovarao o gasu za Srbiju. Ipak nijanse razlika tih razgovora nisu zanemarljive. Svi pregovori koje bi Vučić eventualno mogao da vodi svode se na pokušaje da izvuče još neke političke poene i produži agoniju takozvane „neutralnosti“.

Za produženje te agonije i nastavak politike „sedenja na dve stolice“ koju Vučić pokušava da provodi, otkazivanje posete Lavrova zapravo je najbolji mogući ishod ove diplomatske predstave. Poseta nije otkazana „krivicom“ Srbije, već Crne Gore, Severne Makedonije i Bugarske, te mi ostajemo „dobri“ domaćini koji delovanjem viših sila (onih koje kontrolišu vazdušni prostor), nisu mogli da ugoste dragog gosta. A toliko smo želeli.

Iza vela (državne) tajne ostaće informacije o tome da li je Vučić zaista od crnogorske, makedonske i bugarske braće pokušao da traži da se omogući prelet ruskog aviona, ili je ipak ostao po strani, ne mešajući se u njihove odluke, ili je čak prizivao ovakav rasplet situacije. Rasplet u kome je on pred Zapadom pošteđen kritika zbog bilo čega što bi Lavrov u poseti mogao da kaže, pošteđen toga da svet obiđu slike na kojima on, pa i Srbija, stoji pored predstavnika države agresora i time se svrsta na njenu stranu, ali pošteđen i mogućnosti da se, barem za sada, za Srbiju zakomplikuje situacija sa nabavkom gasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari