Kontrakomemoracija Aleksandra Šapića: "Sterilno, veštački i lažno" 1Foto: FoNet/Beoinfo

Zašto gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić nije otišao da zapali sveću i položi cvet ispred OŠ „Vladislav Ribnikar“, već je pokušao da građane koji iskazuju bol, žalost i saosećanje usmeri pod svoj prozor?

Kao što postoje mitinzi i kontramitinzi, optužbe i kontraoptužbe, “Utisak nedelje” i “Hit tvit”… sada u Beogradu postoje i komemoracija i kontrakomemoracija.

Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić nije se udostojio, ili usudio, da se prošeta oko 200 metara od svoje kancelerije do OŠ „Vladislav Ribnikar“ da tamo položi cvet ili venac, da upali sveću, da se upiše u Knjigu žalosti za osam ubijenih učenika i školskim čuvarem Draganom Vlahovićem, već je instalirao lažno mesto za komemoraciju pod svojim prozorom u Starom dvoru u kome je smeštana Skupština grada Beograda. Tu je on položio venac.

Kako je to napisao Filip Švarm: „Besramniji i mučniji gest od ovog, Beograd teško da pamti”; to je, još jednom, pokazalo „dokle sežu režimska bezosjećajnost i prezir vlastitih građana”.

Beograđani se nisu odazvali lažnoj komemoraciji gradonačelnika. Jednostavno je ignorišu.

Prepoznali su još jedan pokušaj naprednjačkih vlasti da dele građane na „nas“ i „njih“, da razedele čak i tugu. Ono ispred Ribnikara vlast je procenila kao nešto „antivučićevsko“, nekanalisano, potencijalno opasno.

Predstavnici vlasti, s izuzetkom ministarke zdravlja, tamo se nisu pojavili. Verovatno se nisu usudili.

Sterilna inscenacija

U subotu u rano veče, drugog dana nacionalne žalosti proglašene iz neobjašnjivih razloga sa dva dana zakašnjenja, plato ispred Skupštine grada zvrji prazan. Stoji tamo usamljeno destak Šapićevih „belih“, komunalnih policajaca.

Na pitanje dolazi li ko tu da zapali sveću, kažu „slabo“. Pa šta će oni onda tu? „Naređenje!“.

Na stepenicama onako „državnički“, uredno poređani venci, komada jedno sedam, ispred malo stilizovane srpske zastave.

U sredini venac na kome piše „Grad Beograd“ koji je „Grad Beograd“ položio sebi na sopstvene stepenice. Sa strane tri gorionice za paljenje sveća, dovučene, biće, iz neke crkve.

Sve deluje sterilno, inscenirano, veštački, lažno.

Kada je vaš reporter bio na licu mesta osim „belih“ zatekao je samo jednog tu zalutalog Rusa koji je tražio upaljač. Hteo je čovek da zapali sveću za pokoj duše ubijenoj deci.

Ceo tekst pročitajte u novom izdanju nedeljnika Vreme.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari