Krađa vidljiva kao autobusi 1Foto: Beta/Uroš Matović

Znalo se i pre da se krade na izborima u Srbiji, ali nikada ovako, autobusima. Vidljivo je to bilo na snimcima dostupnim po društvenim mrežama ali i na profesionalnim televizijama, N1 i Novoj S.

Kako je objašnjeno to su dolazili građani iz BiH, čak i jedan ministar iz tamošnje države, da glasaju i na lokalnim izborima i tobožnjem prebivalištu za koje i ne znaju gde je.

Da nije groteskno bilo bi smešno, a našao se i predsednik države Srbije da to njihovo glasanje brani. Ni manje ni više nego njih 40.000.

A po zakonima ove države lažno prebivalište je kažnjivo delo, u kome su učestvovali i državni organi, i oni koji bi trebalo da brane taj zakon. I uprkos svemu za to se nisu našli vlasni ni tužioci, koji su po zakonu ali i zakletvi dužni da na svaki pomen kršenja zakona reaguju.

A na to je upozoravano i ranije, samo se to olako prenebregavalo i, ono što je najpogubnije, podrazumevalo. Ali, nikada ovako vidljivo brutalno.

Uz to, jasno je mnogima da se plaćalo za glas, dve do devet hljada dinara, i opet, nikom ništa. Takođe, to je krivično delo, onaj ko plaća i onaj koji uzima mito, i do tri godine zatvora.

I opet tu je predsednik države Vučić da to odbrani, kao kol-centar se podrazumeva da plaća dnevnicu za dežurstvo, ali ne pomenu da je u to uračunato i plaćanje glasa na izborima.

Krađa vidljiva kao autobusi 2
Foto: Privatna arhiva

I mnogo toga još je protivzakonito. Neuređeni birački spiskovi, tobož birača koliko i stanovnika, falsifikovani potpisi za stranke, pozivi umrlima, ucene, pretnje, „bugarski vozovi“ a tek medijski uslovi tipični za diktature.

U Beogradu lista „Srbija protiv nasilja“ traži ponavljanje čitavog izbornog procesa. Jasno, jer malo šta je tu bilo regularno. No, kako kažu iz RIK-a, to je nemoguće, mogu se ponoviti izbori samo na pojedinim biračkim mestima.

A o uočenim nepravilnostima – ništa! Podsećanja radi, na lokalnim izborima 2020. godine u Šapcu Gradska izborna komisija poništila je izbore na svih sto biračkih mesta zbog uočenih nepravilnosti, kupovine glasova i sličnih marifetluka. Međutim, tu se našao Upravni sud iz Novog Sada da poništi izbore na 27 biračkih mesta, a kasnije je to prekrajano, do pet biračkih mesta.

I opet nisu reagovala ni tužilaštva, ni policija, iako su im podnete krivične prijave sa sve dokazima, a primera radi bilo je u desetak džakova i falsifikovanih glasačkih listića. Ni Ustavni sud nije reagovao, i tek nakon tri i po godine, nije se našao nadležan za očiglednu izbornu krađu.

Ovde je krađa postala deo mentaliteta, ne više samo priča o levom i desnom opanku. A veoma je dug put do neke demokratske priče. Kada nema demokratske supstance, jasno je da nema ni demokratije, a kada se sve ovo nastavi, u Srbiji će se podele, kriminal, siromaštvo… samo produbiti jer ni uzroci nisu odstranjeni.

Pogotovo kada je ovako truo pravosudni sistem, uz celokupno urušavanje institucija, ostalo neumitno ide svojim tokom.

Autor je novinar iz Šapca

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari