Otrovne laboratorije koje leče 1Foto: Media Centar

Mi smo u svakoj čorbi mirođija, netačno tvrde oni koji netačno misle da je Srbija vanredno važna destinacija u svakom planetarnom zamešateljstvu.

Ovoga puta smo postali „važni“ kada su ruski i kineski zvaničnici saopštili da u 30 zemalja postoji 335 američkih vojnih biolaboratorija, u kojima bi moglo da se proizvodi biološko oružje, te da ih ima u Ukrajini, koja „razvija vojno-biološki program finansiran od SAD“.

Dakako, u tih 30 „istaknutih“ zemalja svoje mesto je našla i Srbija.

Pojedine javne ličnosti iz regiona, kao i desničarske stranke i deo javnosti u Srbiji odmah potom su „saznali“ da takve laboratorije postoje na beogradskom Institutu Torlak, niškom Medicinskom fakultetu, kraljevačkom Veterinarskom specijalističkom institutu i u Novom Sadu.

Neki srbijanski desničari su presudili da su one „opasnost za živote ogromnog broja ljudi“, pitajući se „ko je zaključio ugovor sa Pentagonom i na taj način ugrozio bezbednost države i srpskog naroda u ime stranog vojnog interesa?“

Tabloidi su željno dočekali novu senzaciju, dobru za još jednu bizarnu naslovnicu.

Teoretičari zavera su sve sigurniji da se u tim laboratorijama, ma gde bile, „eksperimentiše sa smrtonosnim virusima, bakterijama, bolestima i otrovima…“

Tek ovih dana stručnjaci su stidljivo počeli da odgovaraju na ovakve „tvrdnje“.

Jedan od njih, dr Dragan Milić, prodekan za međunarodnu saradnju Medicinskog fakulteta u Nišu, kazao je da su američka vojska i ambasada u Beogradu donirale tom fakultetu opremu od pola miliona evra za genetsku laboratoriju, u kojoj će se raditi ispitivanja i tipizacija kancera kod bolesnika sa različitim vrstama tumora, kao i ispitivanje naslednih bolesti.

To nipošto nije mikrobiološka laboratorija u kojoj bi bilo moguće razvijati biološko oružje.

Isti donatori su najsavremeniju medicinsku opremu poklonili i niškom UKC, te na taj način pomogli onima kojima je pomoć najpotrebnija – obolelima od najtežih bolesti.

NJegov kolega, virusolog i mikrobiolog Milanko Šekler, dodao je da u Srbiji ne postoje laboratorije „kategorije četiri“ koje bi ispunjavale uslove za eventualni razvoj biološkog oružja.

Naravno, društveno je poželjno postavljati pitanja, ali je štetno, pa i opasno tvrditi nešto za šta ne postoje ikakvi dokazi.

Štetno je i što u čitavoj ovoj priči, koja može i da uznemiri javnost, ćute samo nadležni organi, koji bi što god mogli da joj razjasne.

Kada ćemo biti država iako smo Srbija?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari