foto: F.S./ATAImagesNajava preko potrebne, ali u ovoj formi pogubne „sveobuhvatne reforme prosvete“ sa „fokusom na efikasnom, odgovornom i transparentnom upravljanju sistemom“ tretira učesnike vaspitno-obrazovnog sistema, učenike i nastavnike, kao učesnike proizvodnog procesa u kome je znanje roba.
A kome se to ne sviđa, kako rekoste pre neki dan, neka traži drugi posao. Kakvo je to dehumanizovano lice prosvete, ministre Stankoviću?
Dakle, imaćemo snabdevače i korisnike znanja u jednom mračnom automatizovanom sistemu koji ni malo ne mari niti za svestrani razvoj ličnosti mladih, niti za intelektualne i životne uzore koji oni pronalaze u svojim nastavnicima. Svi ćemo, dakle, po srednjovekovnom scenariju završiti pod kapuljačama bezlične prosvete.
Samo, potiskivanje etičkog činioca, centralnog značaja brige obrazovnog sistema za dostojanstvo prosvetne profesije i dostojanstvo učenika, vratiće se kao bumerang celom društvu. Ako se u prosveti budemo slepo vodili tehnološkim merilima operativnosti, logikom učinka, stvorićemo bezdušno društvo usmereno na goli interes.
Kako je moguće da jedan filozof, uz to etičar, stremi ka tome? Kako je moguće ovako podanički podržavati ideje o obezbeđenju jednog režima ogrezlog u egoizmu i korupciji?
Autorka je članica predsedništva Stranke slobode i pravde
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


