Srpski državni direktor u italijanskoj istrazi 1Foto: Medija centar

Žulja ga trn u oku, a ne smeta mu balvan u oku. Predsednika Srbije naročito žulja „tajkunsko udruženje“, koje je ponovo izvukao kao „trn“ pred izbore ali ga, na primer, uopšte ne zabrinjava direktor srpske poludržavne firme koji je učesnik tek završene istrage u jednoj državi-članici EU.

A baš bi trebalo da ga zabrine jer radi se o preduzeću koje se smatra jednim od privrednih „bisera“ Srbije i posebnom predsednikovom državnom ljubimcu.

Ovdašnjim medijima primakla je informacija da je italijansko Državno tužilaštvo u gradu Čivitavekija (mesno nadležno) završilo istragu protiv grupe članova najvišeg menadžmenta i Odbora direktora nacionalne aviokompanije Alitalija i pojedinih konsultanata za koje smatra da su odgovorni za njen stečaj u maju 2017. godine.

Tužilaštvo tereti grupu od 21 osobe da su iz različitih razloga u periodu od 2014. do 2017. učinili niz krivična dela privrednog kriminala koristeći fingirane korporativne komunikacije i lažno prikazivanje poslovnih podataka u javnosti da bi firmu doveli do lažnog bankrota i usput sprečili nadzorne organe u kompaniji da rade svoj posao.

Na suđenju će se kao osumnjičeni pojaviti bivši direktori i članovi uprave Alitalije: Silvano Kasano, Luka di Montecemolo, Kramer Bel, DŽejms Hogan, Dankan Nejsmit, Karlo Rosati, Klaudio de Kićo, Mateo Mankineli, Paolo Meriđi, Korado Gati, Alesandro Cortesi, Roberto Kolanin, Denis DŽejmes Rinjei, Žan Pjer Musti, Đovani Bisinjani, Andrea Kolombo, Antonela Mansi, Enriko Lađi, Domeniko Falkone, Đankarlo Šisano…

U italijanskoj poslovnoj zajednici poznato je da je „uomo forte“ (jaki čovek) od 2014. do 2017. godine bio DŽejms Hogan, koji je na sve važne korporativne pozicije dovodio svoje ljude. Silvano Kasano je, primera radi, samo devet meseci bio „amministratore delegato“ (CEO) a onda je morao da zbriše zbog neobičnih poteza koje je vukao finansijski direktor Nejsmit.

Među osumnjičenima su i neka poznata imena iz poslovnih krugova Italije. Najpre u privrednom životu Italije sveprisutni Luka di Montecemolo, stari znanac novinara i pravosudnih organa, važan čovek u kompaniji Fijat, predsednik Ferarija i ključni inicijator dovođenja Etihada za strateškog partnera Alitalije.

Tu je i Žan Pjer Musti, aktuelni direktor Unikredit banke, zatim Antonela Mansi, potpredsednica Confindustria, i Enriko Lađi, stečajni upravnik kompanije Alitalija.

Prema istražiteljima Policijskog odeljenja Guardia di Finanza (državna agencija odgovorna za suzbijanje finansijskog kriminala) ova grupa, odgovorna za stečaj Alitalije, počinila je niz lažiranja koristeći se identičnim kriminalnim dizajnom.

U finansijskom sunovratu Alitalje, prema istražiteljima, bilo je i drugih sitnih mućki. Primera radi, rukovodeći trio – Kasano, Montecemolo i Bel – zajedno s finansijskim direktorom Dankanom Nejsmitom „raspršili“ su 600.000 evra za troškove korporativnih događaja koje je napravio Etihad a platila Alitalija.

Suma od 600.000 evra je sića, koja sasvim sigurno neće zaokupiti pažnju javnosti i kojom će se sud previše baviti, u odnosu na recimo dnevni gubitak Alitalije od dva miliona evra. Javnost, međutim, mnogo više intrigira pitanje ko je bio inicijator akcije Guardia di Finanza koja je istraživala period kad je Alitalija za strateškog partnera imala aviokompaniju Etihad iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Nije svejedno da li su inicijator bile banke-poverioci i mali akcionari (Beneton, KLM) ili italijanska vlada? Ili je to uradilo Tužilaštvo po službenoj dužnosti?

Ako se, na primer, Vlada odlučila da mutne radnje sa stečajem Alitalije rasvetli do kraja, to znači da će neka zvučna imena i „teške glave“ plivati niz vodu i završiti na sudu. Ne treba zaboraviti da je pravda u Italiji i spora a vrlo često i nedostižna.

Ništa manje važno pitanje, koje bi moglo da sugeriše dalji tok ovog procesa, je po kom osnovu je ovaj predmet dobilo Tužilaštvo u Čivitavekiji (osim što je tu sedište Alitalije) a ne Tužilaštvo u Rimu? Dodela predmeta istrazi u Čivitavekiji mogla bi da sugeriše kako je nalogodavac želeo da izbegne Tužilaštvo u Rimu koje ima veliko iskustvo u zataškavanju privrednih afera.

Dođe li do suđenja, biće to nesumnjivo još jedan „proces stoleća“ u Italiji jer poreski obveznici stotinama miliona evra plaćaju stečaj nacionalne aviokompanije koju država bezuspešno pokušava da utrapi bilo kom investitoru. Biće to i prilika da sud utvrdi da li je i kako strateški partner Etihad izvlačio novac iz Alitalije. Zato bi kao važan svedok na tom suđenju mogao biti i bivši finansijske direktor Alitalije Dankan Nejsmit koga je Etihad krajem 2017. godine iz Rima ekspresno sklonio u Beograd, na mesto generalnog direktora Er Srbije.

Biće zanimljivo posmatrati da li će se Nejsmit odazvati pozivu za suđenje, ukoliko do njega dođe i kako će reagovati država Srbija ukoliko generalni direktor njene aviokompanije bude osuđen?

Završetak istrage Državnog tužilaštva u Italiji možda je i prilika nadležnim državnim organima Srbije da obrate pažnju da li u poslovanju Er Srbije ima nedozvoljenog menadžerskog „dizajniranja“ koje je otkrila Guardia di Finanza. Da ne bude posle – „nismo znali“. Jer, i u Srbiji, kao i u Italiji, u poslove nacionalne avio-kompanije umešano je mnogo poznatih ličnosti i „teških glava“.

Autor je novinar

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari