
Zahtevom studenata za vanredne parlamentarne izbore najavljuje se njihov treći vid saradnje sa srpskim opozicionim strankama.
Studenti iz Kosjerića su pozvali sve građane i stranke na jednu listu za lokalne izbore, koji se održavaju 8. juna. Kako se čini, pojedinci i stranke su ih poslušali. U Zaječaru, za iste te lokalne izbore, ova interakcija jeste nešto tanja, mada se i u tom gradu oni pravi opozicionari pozivaju na studentsku podršku.
Konačno, i najvažnije, za moguće vanredne parlamentarne izbore studenti traže da se sastavi jedna lista od nestranačkih, uglednih pojedinaca i stručnjaka koji su se tokom studentskih dešavanja eksplicitno svrstali na njihovu stranu. Od opozicionih stranaka traže logističku podršku.
Ovakvi izbori zapravo bi imali karakteristike referenduma. Na taj način došlo bi se do ekspertske vlade, koja bi nakon određenog vremena obezbedila normalne parlamentarne izbore, onakve kakvi nisu organizovani otkako državu vodi i organizuje ih Aleksandar Vučić.
Ukoliko sada već jako uzdrmani predsednik države raspiše vanredne parlamentarne izbore, dosta se toga već unapred zna, ali se otvaraju i neka vrlo važna pitanja.
Sigurno je da bi novi izbori bili organizovani na stari način. To bi značilo ekstremno medijsko favorizovanje vladajućih stranaka, biračke spiskove sa fantomskim biračima, pritisak na zaposlene u javnim preduzećima primenom čak i kriminalnih metoda, poznate izborne mahinacije tokom samog izbornog dana, sa prekrajanjima rezultata gde god nema odgovarajuće kontrole.
Na takvim izborima studenti bi zaključane medije nadomestili kampanjom od grada do grada, od sela do sela, od vrata do vrata. Na biračkim mestima bi sprečili mahinacije brojnim obučenim kontrolorima. Svesni su da biračke spiskove ne mogu da upristoje za kratko vreme, ali to liči na onu „foru“ koju jači takmac može da dozvoli slabijem.
Gde su u svemu tome opozicione stranke? Gotovo je sigurno da će se sve deklarisati za podršku studentima i za njihove napore i ideje. Posle svega, drugačije prosto ne mogu. Međutim, iskusni politički posmatrači se opravdano pitaju u kolikoj meri će ta podrška biti iskrena? Naravno, i pitanje, u kolikoj meri je iskrena podrška važna za pobedu studentske liste na vanrednim parlamentarnim izborima.
Poziv studenata opozicionim stankama da na ovaj način učestvuju na izborima je svojevrstan test koji uključuje najvažnije pitanje: da li ste stoprocentno spremni da javni interes stavite iznad stranačkog i ličnog interesa?
Jedno je deklarativni odgovor, a sasvim drugo je šta se stvarno misli i šta će se stvarno uraditi. To važi čak i za stranke koje su već izrazile bezrezervnu podršku. A posebno za one koje još tobože žale za idejom o „prelaznoj vladi“, i koje se „izražavajući zabrinutost“ pitaju ima li smisla izlaziti na nameštene Vučićeve izbore.
Na mogućnim vanrednim parlamentarnim izborima studentska lista je favorit. Da bi od favorita došla do pozicije pobednika, pomoć opozicije je vrlo važna, možda i presudna. Kao što je najavljena studentska lista nestranačka, tako i pomoć ne mora da bude stranački uokvirena. Gotovo sigurno stranke po ovom pitanju nisu homogene.
Svi oni koji su spremni da u pozitivizmu izgaraju su dobrodošli. Oni drugi neka se sklone i neka ćute, bez obzira kojoj opozicionoj stranci pripadaju. Jer, moramo li se uvek podsećati da je javni interes na prvom mestu?
Posle njega dolazi stranački, a onda će i funkcionerima stranaka, njihovim članovima, i svim građanima biti dobro. Obrnuto nikako ne može.
Autor je profesor Hemijskog fakulteta i potpredsednik Demokratske stranke
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.