"Dešava se život": Odgovor Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja povodom teksta o dešavanjima u toj ustanovi 1Foto: Facebook/fsfvbg

Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja reagovao je povodom pisanja Danasa u tekstu „Uznemiravanje studentkinja, milionski dug, dekan u v.d. statusu: Šta se dešava na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja?“

Njihovu reakciju prenosimo u celosti.

„U odnosu na nekoliko članaka objavljenih u vašim novinama, a posebno na poslednji objavljen u vašem listu 11. aprila 2023. dajemo vam, a i celoj javnosti, odgovor na pitanje: Šta se dešava na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja? Odgovor je, „na prvu loptu“, jednostavan: dešava se život. Dešavaju se životne stvari koje se mogu desiti (i desile su se) i drugim fakultetima, a neke od tih se mogu desiti i bilo kom pojedincu uopšte.

Ali da krenemo redom iz vašeg pomenutog članka.

U pogledu navodnog uznemiravanja studentkinja na Fakultetu (navodnog iz razloga što tek treba da se utvrdi da li su navodi iz anonimne prijave podnete Poverenici za zaštitu ravnopravnosti osnovani ili ne, odnosno da li je bilo uznemiravanja), vaš naslov će većinu čitalaca navesti na zaključak da uznemiravanje zasigurno postoji, iako je stvarna situacija sledeća:

Fakultet je dobio dopis iz kancelarije Poverenice za zaštitu ravnopravnosti kojim ona obaveštava Fakultet da je primila anonimnu prijavu protiv jednog od profesora Fakulteta. Fakultet je ovaj dopis veoma ozbiljno shvatio, te je u odnosu na dostupne informacije i osetljivost slučaja, uradio sve što je mogao (i još uvek radi) po ovom dopisu. Fakultet je sve vreme bio (i dalje je) u komunikaciji sa kancelarijom Poverenice za zaštitu ravnopravnosti, pre svega da bi pravilno postupio i utvrdio istinu u ovom slučaju. Fakultet je do sada radio po uputstvima kancelarije Poverenice za zaštitu ravnopravnosti, s obzirom na veliki broj nejasnoća oko načina postupanja i aktivnosti u ovakvoj situaciji. Pojedine aktivnosti (mere) koje su preporučene od strane kancelarije Poverenice za zaštitu ravnopravnosti su već sprovedene, neke su u toku, a neke će biti uskoro sprovedene. Profesor protiv koga je podneta anonimna prijava Poverenici za zaštitu ravnopravnosti je dao opširnu izjavu u kojoj kategorički negira sve navode koji se pojavljuju u dopisu Poverenice. Fakultet je tek danas (12. april 2023.) dobio na uvid anonimnu prijavu iz dopisa Poverenice za zaštitu ravnopravnosti.

Na Fakultetu se primenjuje Pravilnik o sprečavanju i zaštiti od seksualnog uznemiravanja na Univerzitetu u Beogradu koji omogućava žrtvama bilo kakvog nasilja da bez bojazni prijave nasilnike kako bi oni bili procesuirani u skladu sa zakonom. Kao ustanova preduzeli smo sve što je potrebno da pomenute neželjene pojave predupredimo i ukoliko se dese da sankcionišemo učinioce. Tako da ukoliko se zaista dogodilo nešto od onoga što je objavljeno, oštećena osoba treba da se obrati rukovodstvu Fakulteta koje će preduzeti sve da se eventualni počinioci sankcionišu na predviđen način, a žrtve zaštite. U suprotnom, pozivanje na anonimne izjave studentkinja samo ostavlja utisak da se radi o senzacionalizmu, a ne doprinosi rešavanju problema, ukoliko on zaista postoji.

Fakultet, a i niko drugi na svetu, ne može da spreči bilo koga da podnosi anonimne prijave bilo koje vrste i sadržine. Anonimna prijava ne znači da Fakultet štiti nekoga ili ne preduzima mere, odnosno da je napravio propust u ovom slučaju, zbog čeka je nepravedno i neopravdano u medijima prikazivati Fakultet u negativnom smislu. Čak je i Poverenik za zaštitu ravnopravnosti svojim Poslovnikom o radu predvideo da ne postupa po anonimnim pritužbama (član 16. stav 4. Poslovnika o radu).

Kada je u pitanju nalaz budžetske inspekcije, Fakultet je dao opširan odgovor u vašem članku od 5. aprila 2023. godine, pod nazivom: „Budžetska inspekcija „češlja“ fakultete: Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja naloženo da vrati 120 miliona dinara“, te pozivamo zainteresovane čitaoce da ga još jednom pročitaju. Ovde želimo da ponovimo da je Fakultet, po ovom pitanju radio po zakonu, na način kako se radilo u poslednje dve decenije na svim visokoškolskim ustanovama u Republici Srbiji, a na osnovu Zakona o visokom obrazovanju, Zakona o platama u državnim organima i javnim službama, Zakona o budžetskom sistemu, važećim uredbama i internim aktima fakulteta.

Suština problema je u tome što su odredbe važećih zakona protivrečne i neusklađene, čime se stvara prostor za različito tumačenje i primenu postojećih odredbi zakona od strane fakulteta i univerziteta, s jedne strane, i budžetske inspekcije, sa druge strane. Ovaj problem bi trebalo da bude rešen donošenjem zakona o finansiranju visokog obrazovanja, imajući u vidu da je formirana radna grupa za izradu nacrta zakona. Fakulteti i univerziteti ne treba da snose bilo kakvu odgovornost za ono što su radili prema postojećim propisima.

Konkretno, u cilju razjašnjenja: stimulacije su isplaćivane svim zaposlenima po aktima koje je donelo najviše upravljačko telo Fakulteta – Savet Fakulteta; dodaci za, kako navodite „odbrane radova na doktorskim studijama“, odnosno odbranu doktorskih disertacija, takođe su isplaćivani po odgovarajućem pravilniku koji je, opet, donesen od strane Saveta Fakulteta, a dobijali su ga ne ,,pojedini nastavnici“, kako vi navodite, već isključivo i samo oni nastavnici koji su učestvovali u tim odbranama uloživši veliki rad i energiju u taj obiman i važan posao; sredstva za proslave, Osmi mart su trošena, takođe, na osnovu odgovarajućih zakonskih i opštih akata Fakulteta.

Po važećoj uredbi, plate zaposlenih koji obavljaju najjednostavnije poslove bez zahtevane stručne spreme i plate zaposlenih koji obavljaju složene i odgovorne poslove za koje zahteva peti stepen stručne spreme, su manje od minimalne zarade, što je suprotno Zakonu o radu koji garantuje svim zaposlenima pravo na minimalnu zaradu.

Bez isplate stimulacije, Fakultet bi po uredbi i Zakonu o radu, dakle, trebalo da isplati platu u visini minimalne zarade zaposlenima sa osnovnim i srednjim obrazovanjem, a zaposleni bi obavljali poslove koji su različiti u pogledu odgovornosti i složenosti, što je suprotno ustavom zajemčenom pravu na pravičnu naknadu za rad iz člana 60. Ustava Republike Srbije i članu 104. Zakona o radu.

Za kraj ovog dela, citiraću završetak vašeg članka od 5. aprila 2023. godine (podnaslov Kamen spoticanja) u kojem navodite izjave sa Univerziteta:

„Na Univerzitetu u Beogradu kažu da pomenuta četiri fakulteta na kojim je budžetska inspekcija utvrdila nepravilnosti nisu izuzetak i da bi identičan nalaz usledio da je predmet kontrole bilo

koja visokoškolska ustanova.

– Problem je u različitom tumačenju postojećih zakona, a kamen spoticanja je što budžetska inspekcija osporava pravo fakultetima da sopstvene prihode koriste za povećanje plata zaposlenima. Oni zahtevaju da to bude izuzetno po rešenju za pojedinačne slučajeve i posebne usluge i da se sve mora obrazložiti – navode na Univerzitetu u Beogradu.

Naši sagovornici potvrđuju da budžetska sredstva koja fakulteti dobijaju od države nisu dovoljna da „pokriju“ za zaposlene na osnovnim i srednjim obrazovanjem, pa fakulteti iz sopstvenih sredstava dodaju deo novca do minimalne zarade. Sem toga, da fakulteti na ovaj način ne dotiraju plate, dobar broj nastavnika i zaposlenih u stručnim službama bi odlučio da potraži posao na drugom mestu“ (kraj citata).

Kada je u pitanju izbor dekana na našem fakultetu, za mandatni period 2022-2025, odnosno neizbor, to je takođe situacija slična onima koje su se dešavale na nekoliko fakulteta Univerziteta u Beogradu. U prva dva kruga Nastavno-naučno veće Fakulteta nije utvrdilo predlog kandidata za dekana, a u druga dva kruga Savet Fakulteta nije izabrao kandidata za dekana koga je predložilo Nastavno-naučno veće. Sva četiri postupka izbora dekana sprovedena su u skladu sa zakonom i statutom Fakulteta, bez ijednog propusta.

Pravo je članova fakultetskih organa da, poštujući važeće propise, izaberu ili ne izaberu predloženog kandidata za dekana, imajući u vidu da je glasanje za dekana uvek tajno. Važno je da su procedure bile regularne, a jesu.

Moramo da se osvrnemo na vaš navod: „FSFV, inače spada među retke fakultete Univerziteta u Beogradu koji su u svoj Statut uneli spornu stavku iz Zakona o visokom obrazovanju po kojoj se i studentima daje pravo da učestvuju u izboru dekana visoko-školskih ustanova.“ (kraj citata).

Fakultet u statut nije uneo odredbu iz Zakona o visokom obrazovanju, već odredbu iz Zakona o studentskom organizovanju i odredbu iz Statuta Univerziteta u Beogradu, kojima je predviđeno da studentski predstavnici u Nastavno-naučnom veću učestvuju u raspravi i odlučivanju o pitanjima od značaja za studente, a posebno, između ostalog, na predlaganje kandidata za dekana fakulteta (član 8. stav 3. Zakona o studentskom organizovanju i član 70. stav 7. Statuta Univerziteta u Beogradu). Studenti su i pre izmene Statuta Fakulteta, uvek učestvovali u radu stručnih tela Fakulteta i činili 20% članova.

U skladu sa svim gore navedenim, to što smo u Statut Fakulteta uneli, za vas spornu stavku iz Zakona o visokom obrazovanju vezanu za broj studenata u telima državnih visokoškolskih ustanova, dokazuje da Fakultet radi u skladu sa zakonom. Čak i da Fakultet nije uneo odredbu u statut, u postupku izbora dekana, morale bi da se primene važeće odredbe Zakona o studentskom organizovanju i Statuta Univerziteta u Beogradu, kao hijerarhijski viših pravnih akata. U suprotnom, celokupan postupak izbora dekana bi mogao da se poništi kao nezakonit.

Neprihvatljiv je stav da se državne visokoškolske ustanove otvoreno pozivaju na kršenje zakona i plaćanje novčanih kazni za takav prekršaj, koja između ostalog nije 120.000 dinara kako navodite, već se može odrediti u rasponu od 50.000 do 1.000.000 dinara.

Dalje navode o studentima koje ste dali u tekstu, ne želimo da komentarišemo, osim da podsetimo da smo svi mi (fakulteti, profesori, dekani…) tu radi studenata, a ne oni radi nas.

Ukazujemo da smo se uvek trudili i nastavićemo da se trudimo da radimo u skladu sa zakonom i za dobrobit Fakulteta, a time i naše zemlje. Ima veliki broj primera i dokaza za to, a u ranijem tekstu je pomenut jedan od najznačajnijih: vraćanje u posed države četiri teniska terena koje je 10 godina protivpravno u posedu držao jedan privatnik, čime je naneta ogromna materijalna šteta Fakultetu, a time i državi; prelazak na grejanje na gas koje je višestruko umanjilo troškove grejanja; nabavka veoma značajne opreme za laboratoriju Fakulteta; najveći broj međunarodnih projekata na Univerzitetu u Beogradu i drugo.

Navode o nezvaničnim pričama na Fakultetu koje pominjete na kraju teksta, takođe, ne želimo da komentarišemo. Svako ima pravo na mišljenje, a istina je obično tu negde između.

I na kraju, Fakultet će uvek raditi u najboljem interesu institucije, a pre svega svojih studenata, bez obzira što će studenti, kako vi pišete, samo „proći“ kroz fakultet i steći neophodne veštine i znanja. Studenti i fakultet su nedeljivi spoj. Radeći na razvoju Fakulteta u bilo kom smislu (materijalnom, tehničkom, nastavnom, naučnom…) radimo, u stvari, na razvoju i što kvalitetnijem obrazovanju naših studenata, a to je, složićete se, u opštem interesu.

U skladu sa dosadašnjom praksom bilo je očekivano da ćete, pre objavljivanja spornog teksta, tražiti izjavu Fakulteta. Nadamo se da ćete u budućnosti blagovremeno tražiti naše izjave kako biste imali priliku da objektivno pišete/izveštavate, što je uvek i bio slučaj do teksta na koji sada reagujemo.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari