Prirodnjački muzej u Beogradu: Kazna za ubijanje belouške 40.000 dinara 1Foto: FreeImages / Cierpki

Ana Paunović, ispred Prirodnjačkog muzeja u Beogradu, objavila je danas na Fejsbuk profilu tog muzeja, rekakciju na tekst objavljen u Danasu o borbi jedne zrenjaninke sa zmijom.

Tekst reakcije prenosimo u celosti:

Prirodnjački muzej oseća dužnost da skrene pažnju na uznemirujuću vest o ubijanju potpuno bezopasne, a strogo zaštićene vrste zmije u Vojvodini.

Ubijanje je najteži akt protiv prirode, ali zabranjeno je i povređivanje, rasterivanje, proganjanje, hvatanje, držanje, uznemiravanje, a naročito u vreme razmnožavanja, podizanja mladih, migracije i hibernacije.

Kazna za ubijanje belouške (Natrix natrix), bezopasne vodene zmije sa slike iz pomenutog članka, iznosi 40.000 dinara! Ukoliko se desi da se zmija nađe u domaćinstvima ili podrumima, zgradama ili drugom urbanom prostoru, najbolje je kontaktirati Zoo higijenu i slične komunalne organizacije koje imaju obučenu službu za sakupljanje zmija u naseljima i njihovo vraćanje na prirodna staništa ili Zavodu za zaštitu prirode Srbije, ili u ovom slučaju, Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode.

Naglašavamo da u Zrenjaninu i okolini ne žive otrovne vrste. Zmije su, kao predatori i regulatori brojnosti svog plena, izuzetno važne za normalno funkcionisanje ekosistema i trofičkih lanaca. Dakle, ako naiđete na zmiju, ostavite je na miru! Ne pokušavajte da je sklonite ili ubijete, već se samo udaljite ili sačekajte da se ona skloni.

Zmija se više plaši vas nego vi nje!

Kako da svoj dom učinite bezbednim:

• Uklonite daske, lišće i sve drugo smeće iz dvorišta. Ovakva mesta savršeno odgovaraju zmijama. Ne zaboravite da proverite podrume, tavanski prostor, šupe…

• Pregledajte svoj dom, ima li pukotina, vidite rupa gde bi zmije mogle ući. Zatvorite sve potencijalne otvore. Brzo rešenje za zatvaranje otvora je pur pena.

• Zaštitite vaš dom od glodara.

• Ukoliko ste aktivno prisutni u, i oko svog doma, uplašićete većinu zmija. Proverite vikendice i kuće u kojima boravite povremeno, pre boravka u njima.

Reakcija je objavljena na Fejsbuk profilu Prirodnjačkom muzeja u Beogradu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari