Antikorupciona magla 1

Delegacija Evropske komisije koja meri napredovanje Srbije u, po mnogima krucijalnom, Poglavlju 23 koje se bavi pravosuđem i ljudskim pravima, „snažno je preporučila“ Vladi da odblokira rad Saveta i Agencije za borbu protiv korupcije.

Ostaje nada da će preporuke iz Evrope imati više efekta od sličnih sugestija koje već duže vreme dolaze od civilnog sektora, pojedinih opozicionih partija i nezavisnih medija.

Naime, ova dva nezavisna tela zadužena za borbu protiv korupcije koja su se od svog osnivanja suočavale sa izvesnom dozom opstrukcije, u poslednjih nekoliko godina su, indolentnošću izvršne vlasti pre svega, ispražnjene od svrhe i smisla. I Savet i Agencija pate od hroničnog kadrovskog deficita, koji se ne popunjava iako predlozi kandidata već duže vreme čekaju zeleno svetlo iz Vlade. Pa tako Agenciji za borbu protiv korupcije nedostaje direktor i tri člana Odbora, a Savetu čak osam članova. U takvoj situaciji, faktički onemogućeni da se bave poslom zbog kojeg su osnovani, ova nezavisna tela su svedena na paravan koji prikriva odsustvo bilo kakve sistemske borbe protiv korupcije.

Stoga i ne čudi što je Srbija od 2008. godine zakucana za sedamdeset i neko mesto u svetu po indeksu percepcije korupcije u istraživanju organizacije Transparency International, bez ikakvih nagoveštaja da bi mogli da napredujemo.

A u ne tako davnoj prošlosti Srpska napredna stranka je došla na vlast upravo na talasu beskompromisne borbe protiv korupcije i „tajkuna koji su opljačkali narod“. A kada je uhapšen Miroslav Mišković i rejting tadašnjeg PPV-a je skočio preko pedeset odsto. I – onda se stalo. Cilj je očigledno postignut.

Ono što aktuelni vlastodršci odbijaju da shvate jeste da korupcija nije isključivo nešto što su radili „žuti“ do 2012. godine. I ne iscrpljuje se diskretnim poturanjem koverte. Korupcija je i višegodišnje držanje većine direktora javnog sektora na kratkoj uzici v. d. stanja. Korupcija je i brutalno prekoračenje zakonom utvrđenih ovlašćenja i otimanje institucionalnih prerogativa. Partijsko zapošljavanje je još jedan eklatantan primer korupcionog delovanja. A sa svim tim se nije stalo 2012. godine, ako išta, još je intenzivirano.

Dimna zavesa tobožnje borbe protiv korupcije teško da će biti razvejana „snažnim preporukama“ Evropske komisije. Ali je bar dašak vetra u zemlji koja vapi za luftiranjem. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari