Bum ili promašaj 1

Za vlast u Srbiji Vašingtonski sporazum predstavlja dokument koji će omogućiti „investicioni bum“ dok je, po tom pitanju, stručna javnost skeptična i upozorava da će se naša zemlja dodatno zadužiti kako bi realizovala dogovorene projekte.

Ministarka građevinarstva Zorana Mihajlović izjavil je da je Vašingtonski sporazum vredan oko četiri milijarde dolara i da će Srbija razgovarati sa predstavnicima Američkog fonda za razvoj o finansiranju deonica auto puta Niš – Merdare – Priština.

Stručna javnosti ističe da je dolazak američkih finansijskih institucija na naše prostore važna i korisna stvar.

Sa druge strane, koliku će korist imati Srbija kada je reč o realizaciji određenih projekata, poput izgradnje auto puta Niš – Priština je nešto što je u ovoj fazi veoma teško procenti.

Potpuno je jasno da će Amerilkanci insistirati na tome da njihove kompanije budu nosioci realizacije projekta a ne srpska preduzeća što predstavlja gubitak i lošiju varijantu za našu stranu.

U tom smislu, eksperti smatraju, ne možemo očekivati da će ti projekti biti preterano unosni i isplativi za Srbiju. Takođe, postavlja se pitanje zbog čega bi za Srbiju izgradnja auto puta ka Albaniji bila prioritet, u situaciji kada još uvek nema izgrađene moderne saobraćajnice prema Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Rumuniji, koje srpski turisti i izvoznici znatno češće koriste nego pravac ka Albaniji.

Ipak, čuju se i glasovi da će građani Srbije sve češće putovati na letovanje u Albaniju, do čega je došlo ove sezone jer je to jedna od retkih zemalja koja dozvoljava slobodan ulaz turistima iz naše zemlje u periodu pandemije korona virusa, te da je time izgradnja tog auto-puta značajna.

Srbija je u ovom trenutku realizuje brojne projekte koji se sprovode korišćenjem kredita međunarodnih finansijskih organizacija tako da novo zaduživanje, ovog puta kod Amerikanaca, sa ekonomske tačke gledišta ne zvuči ni malo racionalno.

Ako se dogovori sa Vašingtonom realizuju u praksi, naša strana mora da investira na tome da na tenderima uslovi budu takvi da srpske firme budu ravnopravne sa stranima.

Mišljenje je struke da im se mora garantovati mogućnost da budu ako ne nosioci posla ono bar partneri u njegovom sprovođenju. Samo na taj način domaća građevinska operativa može profitirati i moći će se konstatovati da je sprovođenje tih projekata isplativo za državu Srbiju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari