Igre bez granica 1

Prema dosadašnjem iskustvu, kad god putuje u sedište NATO u Briselu, i razgovara sa generalnim sekretarom Alijanse Jensom Stoltenbergom, srpski predsednik Vučić ima potrebu da domaćoj publici, a to nije samo Srbija nego i region, u kome je on, budimo iskreni, velika politička zvezda, pokaže mišiće.

Ovoga puta to je pokazivanje izvedeno na temi „promena granica“ država unutar regiona.

„Srbija se oduvek zalaže za princip poštovanja i nemenjanja granica priznatih od UN. Neki misle da ne treba da se menjaju granice onako kako se njima sviđa, a mi mislimo da ne treba da se menjaju u skladu sa pravilima koje su ustanovile UN“, rekao je Vučić 17. maja nakon samita Procesa Brdo-Brioni.

Domaćin skupa, predsednik Slovenije Borut Pahor, rekao je pak da je iz završne deklaracije izostavljen deo o nepromenljivosti državnih granica zbog insistiranja predsednika Srbije na formulacijama koje bi otvorile beskrajne rasprave.

„Vučić nije bio protiv diskusije o zabrani promene granica, ali je predložio takvu formulaciju koja bi praktično anulirala sva diplomatska priznanja Kosova… Dakle bilo je jasno da lako možemo da počnemo raspravu koja se nikada ne bi završila“, rekao je Pahor novinarima.

U završnoj deklaraciji potvrđena je rešenost da se Zapadni Balkan što brže priključi Evropskoj uniji, ali taj tekst nije najveći uspeh skupa, nego opšti utisak koji je stvoren.

Valjda prvi put posle izbijanja korona pandemije uživo su se okupili lideri bivših jugoslovenskih federalnih republika, članica EU (Slovenija i Hrvatska), nečlanica (BiH, Crne Gore, Severne Makedonije, Srbije i Kosova), kao i Albanije, a njihova zajednička fotografija (family foto) izazvala je mnoštvo reakcija.

Slovenci su se pokazali uspešnim domaćinima. Vučić se rukovao sa Milanovićem, hrvatskim SDP predsednikom, i bio na istom mestu sa novom predstavnicom Prištine Osmani. Rečju, desetogodišnjica inicijative Brdo-Brioni dostojno je obeležena.

Vučić je mogao istog popodneva da uspešno nastupi i u NATO, u ubeđenju da je utisak srpske javnosti i dalje da se on lavovski bori na spoljnom planu da „sačuva“ ono što se od Kosova sačuvati da.

Zadovoljni su i zapadni saveznici, jer deluje da se sve nastavlja kao i dosad, uz moguće ubrzanje, ako budu okolnosti nalagale. Ako je za Srbiju nešto nesumnjivo dobro, onda je to, što izgleda Vučić, koliki god totalitarac bio, razume da ne može zemlju da vodi protiv Zapada, kao što je to Milošević 90-ih. I da je jedino što traži – „malo“ medijske stare slave.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari