Kraj taksi 1

Kosovska vlada je na sastanku u petak uveče ukinula takse od 100 odsto na sirovine iz Srbije i BiH, dok se od 1. aprila očekuje i da ukine takse na sve vrste robe i proizvoda.

Tako je, makar privremeno, okončana velika politička drama koja je vrhunac dostigla protekle sedmice, kada je Demokratski savez Kosova, stranka koja je koalicioni partner u vladi, postavila ultimatum premijeru Aljbinu Kurtiju – ili da do subote ukine takse i poništi odluku o razrešenju ministra unutrašnjih poslova ili će DSK zatražiti sednicu na kojoj će biti izglasano nepoverenje vladi.

Kurti, koji u javnim nastupima i dalje insistira kako će biti „uveden potpuni reciprocitet“ prema Srbiji i BiH, ne konkretizujući šta to u praksi podrazumeva, osim ranijeg zahteva da srpski zvaničnici prekinu „diplomatsku ofanzivu“ za „otpriznavanje“ Kosova.

Ipak, stiče se utisak da je kosovskom premijeru postalo jasno da bez podrške Zapada, pre svega Sjedinjenih Država, neće moći da se održi na vlasti.

SAD, koje su mesecima insistirale da se ukinu takse nametnute u novembru 2018. u vreme vlade Ramuša Haradinaja, trenutno su, kao i ostatak sveta zaokupljene borbom protiv korona virusa, ali će kada se situacija smiri nastaviti da svim silama nastoje da izdejstvuju da Beograd i Priština potpišu sporazum o normalizaciji odnosa.

Istu želju ima i EU, koja bi ovih dana trebalo i da zvanično imenuje iskusnog slovačkog diplomatu Miroslava Lajčaka za izaslanika za dijalog o Kosovu. Takvom scenariju već se usprotivio kosovski predsednik Hašim Tači, poručujući da se „ruši kredibilitet Unije“ budući da Slovačka nije priznala Kosovo.

Koliku će ekonomsku dobit ostvariti Srbija zahvaljujući ukidanju taksi, ostaje da se izračuna u periodu pred nama.

Ono što je za sada izvesno jeste da je roba iz drugih država, poput Nemačke, prethodnih meseci na rafovima kosovskih prodavnica zamenila proizvode iz Srbije i BiH. Ipak, u vanrednim situacijama poput aktuelne pandemije, trgovinski „lanci“ se lako mogu poremetiti usled pojačane potražnje i neizvesnosti isporuka, pa se ne može isključiti mogućnost da roba sa oznakom „proizvedeno u Srbiji“ ponovo „zagospodari“ tržištem na Kosovu.

Kao što su pokazali brojni primeri iz prošlosti, ekonomija može da nadjača politiku, naročito u krizna vremena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari