Pozdravi umesto podsmeha 1

Društveno politička situacija u Srbiji je ekstremna decenijama unazad.

Od ratnozločinačkih politika diktatora Slobodana Miloševića, tokom devedesetih, do produženih političkih struktura takve politike koje su nastupile od dvehiljaditih, sve do danas, kada su na vlasti upravo one strukture koje su dirigovale i stvarale najekstremniju, ratnu i stvarnost sa najvišim stepenom korupcije i siromašenja sopstvenog naroda u novijoj istoriji Evrope.

Stoga, svaki napor ili pokušaj da se utiče na takvu stvarnost unapred deluje previše mekan, neodgovarajući, čak smešan, usled teških okolnosti stvarnosti koja opterećuje život u ovoj zemlji, čineći je najsiromašnijom i najtežom za život. A tako je bilo i sa objašnjenjem fotografije koja je nedavno objavljena u medijima, gde za jednim stolom sedi par intelektualaca, okupljenih sa ciljem doprinosa artikulisanju otpora prema aktuelnom režimu Aleksandra Vučića i Ivice Dačića.

Naime, glumac Nikola Kojo, koji se u bliskoj prošlosti istakao kao neprikosnoven i neokaljan političkim marifetlucima, poput nekih njegovih kolega, objavio je na društvenim mrežama fotografiju na kojoj se vide kako za stolom sede: istoričarka Dubravka Stojanović, arhitekta Dragoljub Bakić, karikaturista Dušan Petričić, pisac Filip David, i još nekolicina uvaženih ličnosti, pripadnika nepriznate i marginalizovane elite, tokom svih ovih godina ratnog i tranzicijskog razaranja društva.

To je protumačeno kao stvaranje nove političke organizacije, još jedne u nizu, koja će voditi borbu protiv ovdašnjeg diktatorskog režima. Sumnja, zamor političkim i protestnim strukturama, koje su u poslednjih par godina, možemo slobodno reći, iako pokrenuli, ipak nedovoljno uticali i na samu mogućnost promena, kamoli iniciranje stvarnih, odmah je u većinskom javnom mnjenju izazvala sumnju, možda i podsmeh. Jer, šta može grupa od nekoliko staraca ili intelektualaca do doprinese promeni sistema u kojem suvereno vladaju lopovi, ratni huškači i ubice.

Arhitekta Dragoljub Bakić izjavio je povodom objavljivanja te fotografije sa sastanka grupe intelektualaca, među kojima je i on, da nije u pitanju stvaranje nekog novog političkog pokreta. Bakić je za naš list rekao da oni nisu imuni na ono što se dešava u Srbiji, te da je njihova osnovna ideja da mlade ljude poguraju svojim karijerama i biografijama. „Trebalo bi da pronađemo mlade ljude i da ih osokolimo da se uključe u društveni život. Tu nema ni ‘p’ od politike, niti je to stvaranje nekog novog pokreta“, rekao je Bakić.

Umesto podsmeha i neverovanja u pozitivne ishode jedne takve inicijative, čini se, bilo bi mnogo dobronamernije ali i istinitije verovati da i mali doprinosi ljudi, koji imaju iskustva i u borbi protiv režima Slobodana Miloševića, može biti dragocen. U suprotnom, zamislimo situaciju u kojoj se intelektualci uopšte ne okupljaju i ne mare za društvene prilike. Izvesno je da je borba neuspešna dokle god ne budu u nju uključeni svi. Zato, sa aspekta ostvarenja cilja, ne zbog emocija i ostalih patetičnih gluposti, trebalo bi pozdraviti inicijativu najeminentnijih srpskih intelektualaca.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari