Rat za vodu 1

Podatak da će lokalna samouprava u Pirotu doneti odluku o tome da u narednih 15 godina na teritoriji te opštine, pa tako i Stare planine, neće biti dozvoljena izgradnja malih hidroelektrana predstavlja veliku pobedu ekološkog aktivističkog pokreta koji se tome protivi.

Protivnici izgradnje malih hidroelektrana smatraju da su one štetne za reke, da od njih nema nikakve energetske koristi i da je jedini razlog njihove izgradnje da privatni kapital nauštrb prirode dođe do unosnih zarada. Shodno tome su organizovali veliki broj protesta na kojima su tražili da se sa svim investicijama u izgradnju malih hidroelektrana odmah prekine.

Međutim, iako su suzdržano radosni zbog pobede na Staroj planini, protivnici izgradnje malih hidroelektrana ističu da ona istovremeno ne znači i trijumf u „ratu za vodu“ u kome učestvuju.

Njihov krajnji cilj je zabrana izgradnje malih hidroelektrana, u prvom redu derivacionih, na teritoriji cele Srbije.

Dok ekološki aktivisti koji se protive malim hidroelektranama sebe vide kao borce za očuvanje reka, pojedini predstavnici struke iz energetskog sektora ih smatraju pandanom ludističkog pokreta i onima koji agitujući protiv tog izvora obnovljive energije objektivno čine da se zavisnost od proizvodnje uglja prolongira, ma koliko se sami protivili tom energentu iz kog se proizvodi struja.

Ono što svakako treba naglasiti jeste da su derivacione male hidroelektrane „ubice“ reka i da ih kao takve treba zabraniti. Svaki pokušaj stavljanja reka u cevi je štetan i tome se treba usprotiviti.

Takav stav nemaju samo ekološki aktivisti već i struka iz oblasti elektroenergetike pa čak i pojedini investitori u male hidroelektrane. Takođe, niko nema pravo da nameće bilo šta lokalnoj zajednici.

Ako lokalna zajednica ne želi izgradnju malih hidroelektrana, onda te izgradnje ne treba ni da bude. Isto tako ako lokalna zajednica želi izgradnju mhe, niko nema potrebu da dolazi sa strane i ubeđuje ih u suprotno. Stara planina i drugi nacionalni parkovi moraju biti izostavljeni iz planova o izgradnji malih hidroelektrana.

S druge strane, agitovanje da su sve mhe štetne kao i zalaganje da ih ne treba graditi nigde u Srbiji je besmisleno. Protočne mhe ne štete rekama i nema razloga da se ne grade. Srbija su potrebni novi pogoni za proizvodnju struje pa tako i mhe.

Tvrdnje da one daju beznačajne količine struje su netačne i tendenciozne. Svaki kilovat struje proizveden u Srbiji je značajan jer sprečava kupovinu znatno skuplje struje iz uvoza.

Zato mhe treba graditi. Najbolje bi bilo da to radi Elektroprivreda Srbije jer onda ne bi morala da otkupljuje tu struju po znatno višim tarifama predviđenim za energiju dobijenu iz OIE.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari