Zatrpani dilemama 1

Uklanjanje Parka mira, odnosno fizičke prepreke, kod mosta na Ibru na prelazu između severne (srpske) i južne (albanske) Kosovske Mitrovice bio je jedan od uslova Angele Merkel za otvaranje prvog pregovaračkog poglavlja Evropske unije sa Srbijom.

To je, ako smo smetnuli s uma, poglavlje broj 35, koje je prvo otvoreno u decembru 2015.

U međuvremenu, ova prepreka – fizički simbol odeljenosti srpske i albanske zajednice, koja bi za prvu trebalo da predstavlja neki garant sigurnosti, a za drugu državnost na celoj teritoriji, svela se na zid, pa potom na zidić koji štiti pešačku zonu. Ali, u kakvom god obliku, politički je značenje prepreke ostalo isto.

Ali, u dubinu političke eskalacije koja je pratila prekjučerašnje rušenje zidića i najavu postavljanja hidrauličnih stubića, nisu sigurni ni analitičari kojima je glavni posao da prate političku scenu. Koliko tek onda realnu procenu mogu imati građani Srbije i Kosova, koji su od oslikanog ruskog voza koji je neuspešno poslat put Mitrovice pre nekoliko nedelja, pa sve do rušenja zidića ovog vikenda, meta učestalih i opširnih obraćanja premijera Vučića? Da li je to što premijer ponavlja supermodernu varijaciju Miloševićeve rečenice iz Kosova Polja da „Srbe niko ne sme da bije“ još jedna njegova dramatizacija poput onih „državni udar“, ili „slučaj Jajinci“, ili zaista u realnosti postoji eskalacija. Da li može doći do prekida briselskog dijaloga – na primer, premijer u jednom trenutku navodi da je više od 60 puta pregovarao sa Hašimom Tačijem, kao ilustraciju koliko je nekooperativna albanska strana? Da li prekid dijaloga automatski zamrzava pregovore Srbije i EU? Hoće li se promeniti spoljna politika i kako će to uticati na svakodnevni život? Hoćemo li opet ratovati sa Albancima? Da li je predsedničke izbore u Srbiji nemoguće dobiti na drugi način osim u kontekstu politike prema Kosovu? Zatrpani ovakvim dilemama, građani su samo mogli da odahnu kada je zid srušen, a možda je odahnuo i premijer i lider SNS kada su merenja pokazala da mu je rejting neoštećen. Ali, merilo to neko istraživanje ili ne, osećaj neizvesnosti i napetosti je ostao, možda pritajen, ali svakako povišen. Zdrav razum kaže da će pre ili kasnije jednostavno nastati situacija koja će zaista izmaći kontroli. Ako pogledamo listu uslova Angele Merkel, možda je za utehu to što se ona smanjila – ostala je samo energetika, gde Priština treba da preuzme Gazivode i Vlač. Neka se dramaturg spremi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari