Humanitarni rad vrednovan i Đurđevdanskom nagradom 1Foto: Suzana Đorđević

Moj društevni angažman zapravo počinje članstvom u Demokratskoj stranci, u kojoj sam kao članica Gradskog odbora u Kragujevcu, bila uključena u različite humanitrane akcije pomoći sugrađanima, poput podrške radu udruženja Banka hrane, priča o svom građanskom aktivizmu i humanitarnom radu Kragujevčanka Suzana Đorđević.

Upoznavanje sa potrebama socijalno ugroženih građana, zakonskim okvirom koji reguliše oblast socijalne zaštite, radom nadležnih institucija i mnogobrojnim ograničenjima koja sprečavaju efikasnu pomoć i zaštitu najugroženijih članova društva, opredeljuje me da se aktivnije angažujem na tom polju, kaže Đorđević.

Dodaje da je učesvovala u osnivanju udruženja građana Centar za socijalne inovacije i integracije, koji se bavi inovacijama u socijalnoj zaštiti i integracijom onih koje je društvo odbacilo, kao i informisanjem javnosti o socijalnim problemima, te okupljanjem pojedinaca i institucija. Centar je do sada, prema njenim rečima, organizovao više “uspešnih akcija”, od kojih u javnosti najzapaženiji bio foto konkurs „Socijalna inkluzija“, kojim je kroz fotografiju, kao jedan od najmoćnijih i najbržih prenosnika informacija i ideja, promovisana socijalna inkluzija onih koje je društvo na neki način isključilo i odbacilo. 

-Poruka koju smo želeli da prenesemo stigla je do 20.000 ljudi, koji su pregledali prijavljene radove. U Dnevnom boravku za decu i mlade sa smetnjama u razvoju više puta smo organizovali druženja i kreativne radionice, a manifestacijom „Dan sa porukom“, kroz umetničko-scenske nastupe, nastojali smo da skrenemo pažnju na potrebu za socijalnom inkluzijom svih građana koji su zbog svog psihofizičkog ili materijalnog statusa na neki način diskriminisani, da im pružimo podršku i uključimo ih u razne aktivnosti, ističe Đorđević

Naglašava, pritom, da je akcija na koju je najponosnija, ne samo zbog uspešnog ishoda, već i zbog činjenice da je u kratkom vremenskom roku “podigla na noge” celu Srbiju i na najbolji način pokazala moć građanske solidarnosti, odnosi na prikupljanje pomoći za Teodoru Vranješević, devotogodišnjakinju, koja se, 2017., borila sa najtežim oblikom leukemije i za čije je lečenje u inostranstvu bilo potrebno sakupiti 350.000 evra, u roku od deset dana. 

Zajedno sa grupom Kragujevčana, pre svega prijatelja Teodorinih roditelja, učestvovala sam u pokretanju akcije koja je snažano odjeknula, najpre u Kragujevcu, a zatim i u celoj zemlji. Za pet dana potrebna suma je bila na računu i Teodora otišla u Nemačku na lečenje, koje je u međuvremenu, sa uspehom završeno. Kao pokretači akcije, 2018. dobili smo jedno od najviših gradskih priznanja – Đurđevdansku nagradu grada Kragujevca za oblast humanitarnog rada. Novčani deo nagrade usmerili smo u izgradnju prvog inkuzivnog igrališta u Kragujevcu, priča Đorđević.

Od početnih 100.000 dinara, koliko je iznosila novčana vrednost Đurđevdanske nagrade, Suzana Đorđević i grupa njenih prijatelja, uspeli su da prikupe više od 1,3 miliona dinara, kolika je na kraju bila vrednost inkluzivnog igrališta u centru Kragujevca. Nije bilo lako sakupiti taj novac, ali smo, ističe, ponovo probudili solidarnost i pokazali spremnost da istrajemo u svojoj nameri, kako bi grad od 200.000 stanovnika dobio prvo igralište prilagođeno i deci sa smetnjama u razvoju. 

-U aprilu ove godine, Tedora Vranješević je svečano otvorila igralište, i to je za mene posebno važan dan, jer je potvrdio da kada se okupimo oko pravih stvari, Kragujevac postane najlepši grad na svetu, a grad čine ljudi koji u njemu žive. Igralište ostaje simbol solidarnosti i humanosti i podstrek za neke nove akcije, kao trajni dokaz da je građanski aktivizam vredan, jer može dati sjajne rezultate, navodi naša sagovornica.

Napominje da je, osim u oblasti humanitarnog rada, u poslednje vreme angažaovana i na edukaciji i podršci ženama u borbi protiv raka dojke, kroz rad udruženja „Volja“. Zajedno sa sugrađankama koje su prošle kroz lečenje, učestvovala je, kaže, u osnovanju prvog udruženja takve vrste u Kragujevcu.

-Nastojimo da aktivno radimo na prevenciji, ali i podršci ženama koje se suočavaju sa tom bolešću, kako bismo doprinele podizanju svesti o značaju preventivnih pregledala, ali i da bismo ih sopstvenim iskustvom ohrabrile i pomogle da lakše prođu kroz proces lečenja, kaže Suzana Đorđević, koja je i samostalna odbornica u Skupštini grada Kragujevca, te inicijatorka formiranja neformalne grupe “Kragujevac slobodno” koje je, do sada, organizoivalo pet tribina pod nazivom “Slobodno na Trgu slobode”, na kojima su istaknute javne i političke ličnosti govorile o aktuelno političko-društveno-ekonomskoj situaciji u Srbiji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari