Trivan: Zagađivanjem vodu pretvaramo u ono što ne treba da bude 1

Drugi po redu seminar “Specifični planovi implementacije direktiva u sektoru voda” održan je na Svetski dan voda, navodi se u saopštenju za medije.

Seminar je organizovan u okviru projekta “Dalja implementacija Strategije za aproksimaciju u oblasti životne sredine” (EAS), koji finansira Evropska unija, u saradnji sa Agencijom za zaštitu životne sredine i Udruženjem za tehnologiju vode i sanitarno inženjerstvo. Ovom prilikom, učesnici su se upoznali sa dosadašnjim radom na izradi Specifičnih planova implementacije četiri direktive u oblasti voda, koje se rade u okviru EAS projekta. S tim u vezi,  date su informacije o narednim koracima. Tokom diskusije, učesnici su dobili priliku da iznesu svoja mišljenja i predloge za budući rad, piše u saopštenju.

Na seminaru su se učesnicima obratili Filip Radović, direktor Agencije za zaštitu životne sredine, Nataša Milić, direktorka Republičke direkcije za vode Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i ministar zaštite životne sredine Goran Trivan, istaknuto je saopštenjem.

„Zagađivanjem svih akvatorija mi pijaću vodu pretvaramo u ono što ona ne treba da bude“, istakao je ministar zaštite životne sredine Goran Trivan i dodao: „Srbija spada u zemlje koje ne raspolažu baš velikim količinama pijaćih voda i mi već dugo upozoravamo na tu činjenicu. Važno je reći da se Srbija pijaćom vodom snabdeva pre svega iz podzemnih voda, a deo koristimo naravno i površinske vode, ali moramo imati u vidu da te količine nisu neiscrpni izvor. Upravo zbog toga, moramo biti svesni činjenice da je voda najvažniji resurs na planeti. Prvi prioritet Ministarstva životne sredine zato i jeste zaštita vode“, zaključio je ministar Trivan.

EAS projekat pruža podršku resornom Ministarstvu zaštite životne sredine i usmeren je ka pružanju pomoći Republici Srbiji u daljem usklađivanju sa pravnim tekovinama Evropske unije, kroz jačanje institucija i strateško planiranje u okviru Poglavlja 27. Specifični planovi za implementaciju direktiva (DSIPs), pripremaju se kao deo EAS projekta i imaju za cilj da utvrde na koji način će svaka direktiva proći kroz proces aproksimacije, kao i da obezbede detaljne informacije neophodne za dalje pregovaračke korake, objašnjeno je u saopštenju.

Kako se saopštava specifični planovi za implementaciju direktiva u oblasti voda se pripremaju da bi planirane mere bile u skladu sa planiranim troškovima za dostizanje zadatih ciljeva. Takođe, specifični planovi su osnov za dalje smernice za usklađivanje strateškog i pravnog osnova Republike Srbije sa pravnim propisima Evropske unije. Propisi Evropske unije u sektoru voda su obimni, zahtevni, kompleksni i skupi za implementaciju, ali i neophodni za zaštitu životne sredine i kvaliteta voda, kao i očuvanje zdravlja građana Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari