Filmski festival u Berlinu u znaku politike i raznolikosti 1Berlin Foto: Beta/AP/Paul Zinken

U Berlinu sutra počinje 70. izdanje Međunarodnog filmskog festivala (Berlinale) koji će biti u znaku politike i raznolikosti, teme koje su aktuelne u filmskoj industriji.

Posle dodela filmskih nagrada BAFTA i Oskara čiji su organizatori kritikovani zbog nedostatka rediteljki i tamnoputih umetnika, Berlinale obećavaju da će promeniti taj trend.

Jedan od organizatora festivala Karlo Čatrijan (Carlo Chatrian) obećao je posebno mesto za raznolikost. Čatrijan i Holandjanka Marijet Risenbek (Mariette Risenbeek) ove godine menjaju Ditera Koslika (Dieter Kosslick) koji je vodio festival 18 godina.

Oko 340 filmova biće prikazano na filmskoj smotri, od kojih je 37,9 odsto u režiji žena. Od 18 filmova u trci za Zlatnog medveda, šest su režirale žene ili su bile asistenti reditelja.

Organizatori filmskog festivala su prošle godine, usred debate o seksizmu i manjku žena, potpisali dogovor o što većoj rodnoj ravnopravnosti.

„Šest filmova nije ravnopravnost, ali smo na dobrom putu da to postignemo“, rekao je Čatrijan.

Medju tih šest filmova pod dirigentskom palicom žena su „First Cow“ Amerikanke Keli Rejčard (Kelly Reichardt), figure nezavisnog filma, i „The Roads not taken“ Britanke Sali Poter (Sally Potter) sa Havijerom Bardenom (Javier) Eli Fening (Elle Fanning) i Salmom Hajek (Hayek) u glavnim ulogama.

Počasnog Zlatnog medveda će ove godine biti uručen glumici Helen Miren (Mirren).

Na festivalu se očekuje dolazak Hilari Klinton (Hillary Clinton) koja će predstaviti jedan dokumentarni film u nekoliko nastavaka, kao i Kejt Blančet (Kate Blachett) koja je predstavnica pokreta „Time’s Up“, osnovanog za odbranu žena u filmskoj industriji.

Ukrajinski reditelj Oleg Sencov, koji je pet godina bio u ruskom zatvoru, predstaviće ostvarenje „Numbers“ insipirisano njegovim zatočeništvom.

Za Zlatnog medveda će se boriti izmedju ostalog „There is no evil“ iranskog reditelja Muhameda Rasulofa, čiji je film zabranjen u Iranu. U konkurencijji su brazilski film o ropstvu „Todos os mortos“, kao i dokumentarno ostvarenje Ritija Pana (Rithy Panh) „Irradiated“ posvećen sećanju na genocid u Kambodži.

„Filmovi imaju pretežno mračnu stranu, a to je verovatno zbog toga što ostvarenja koja smo birali, gledaju na sadašnjost bez iluzija – ne da bi se izazvao strah, već da bi se otvorile oči“, rekli su organizatori.

Predsednik žirija će biti glumac Džeremi Ajrons (Jeremy Irons) a drugi članovi žirija su izmedju ostalog francuska glumica Berenis Bežo (Berenice Bejo), Italijan Luka Marineli (Luca Marinelli), američki reditelj Kenet Lonergan (Kenneth) i Brazilac Kleber Medonsa Filho (Medonca).

Prošlogodišnji dobitnik Zlatnog medveda bio je film „Sinonimi“ izraelskog reditelja Nadava Lapida.

Medjunarodni filmski festival u Berlinu je osnovan 1951. a od 1978. godine redovno se održava svake godine u februaru. Smatra se najposećenijim filmskim festivalom na svetu, sa 274.000 prodatih ulaznica godišnje.

Na festivalu se dodeljuju nagrade Zlatni medved za najbolji film, Gran pri žirija, kao i Srebrni medvedi za najboljeg reditelja, glumca, glumicu, scenario i filmsku muziku. Od 1992. na tom festivalu se dodeljuje nagrada Tedi za film koji se bavi tematikom LGBT populacije.

Organizatori su ove godine saopštili da povlače nagradu Alfred Bauer, nazvanu po bivšem direktoru festivala, nakon otkrivanja da je bio povezan sa nacizmom.

Ovogodišnji festival traje do 1. marta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari