Ako tako nastave, biće rata 1Foto: Shawn Thew/EPA

Američki državni sekretar Reks Tilerson rekao je da su SAD otvorene za dijalog sa Severnom Korejom i insistirao na tome da Vašington ne traži promenu režima u Pjongjangu, poručivši ovoj zemlji: „mi vam nismo neprijatelji“.

Ali, kako prenosi Bi-Bi-Si, republički senator Grejem Lindzi je izjavio da mu je predsednik Donald Tramp rekao da „će biti rata“ ako Severna Koreja nastavi sa svojim nuklearnim raketnim programom.

Pjongjang tvrdi da je poslednja raketa koju su ispalili mogla imati domet do zapadne obale Amerike. Drugo testiranje interkontinentalne balističke rakete (ICBM), koje je proslavio severnokorejski lider Kim DŽong-un, je još jedno koje je sprovedeno uprkos zabrani Ujedinjenih nacija.

„Ne tražimo promenu vlasti, ne želimo propast režima, ne zahtevamo ubrzano ponovno ujedinjenje poluostrva, ne tražimo izgovor da pošaljemo svoju vojsku severno od 38 paralele“, rekao je Tilerson, aludirajući na granicu između dve Koreje. „Mi nismo vaši neprijatelji, nismo pretnja za vas, ali vi predstavljate neprihvatljivu pretnju za nas i mi moramo da odgovorimo“, poručio je Tilerson.

U međuvremenu, američko vazduhoplovstvo izvelo je juče uspešno probno lansiranje interkontinentalne balističke rakete tipa Minitman 3, javio je AP. Raketu bez bojeve glave su lansirali ka cilju u vodama Pacifika pripadnici 30. Svemirskog krila. Ona je lansirana iz avio baze Vanderberg koja se nalazi oko 200 kilometara severozapadno od Los Anđelesa u Kaliforniji.
Ovo je bila četvrta proba tog tipa rakete ove godine koje vazduhoplovstvo, kako je saopšteno, redovno izvodi radi testiranja spremnosti, efikasnosti i preciznosti. AP podseća da je ova proba interkontinentalne rakete izvedena u trenutku kada su tenzije oko Severne Koreje pojačane.
Bi-Bi-Si podseća da je Tramp u više navrata kritikovao Kinu, koja se na kopnu graniči sa Severnom Korejom i njen je najbliži ekonomski saveznik, zbog toga što ne radi dovoljno na tome da zaustavi raketni program Pjongjanga. „Veoma sam razočaran u Kinu. Oni ne čine ništa za nas po pitanju Severne Koreje, samo pričaju. Nećemo dozvoliti da se ovo nastavi. Kina bi lako mogla da reši ovaj problem“, napisao je Tramp na Tviteru.

Međutim, Tilerson je zauzeo više diplomatski pristup, rekavši: „Mi svakako ne krivimo Kinu za situaciju u Severnoj Koreji, samo Severnu Koreju treba kriviti za situaciju“. Ali, on je dodao i: „verujemo da Kina ima poseban i jedinstven odnos sa Severnom Korejom, zbog značajne ekonomske povezanosti, i da zato može da utiče na režim u toj zemlji kao što to niko drugi ne može“. Kako piše Gardijan, tako otvoreno neslaganje između predsednika i članova njegovog kabineta je postalo uobičajeno za Trampovu administraciju. Tilerson je priznao da je imao nesuglasice sa predsednikom – navodeći kao primer nuklearni sporazum sa Iranom, kojem se Tramp nepopustljivo protivi – ali je rekao i da smatra da su ovakva različita gledišta prednost.
Međutim, republikanski senator Lindzi Grejem kaže da mu je Tramp rekao da će izbiti vojni sukob između dve zemlje ako Pjongjang istraje u svojoj nameri da razvije raketni program koji bi imao domet do SAD. „Izbiće rat sa Severnom Korejom ako oni nastave sa pokušajima da pogode Ameriku sa ICBM. To mi je rekao Tramp i ja mu verujem, a da sam na mestu Kine takođe bih mu verovao i učinio nešto povodom toga“, rekao je Grejem u intervjuu za En-Bi-Si Tudej program. „Ako bude rata, biće ga tamo. Ako hiljade poginu, poginuće tamo. Neće umreti ovde. I to mi je Tramp rekao u lice“, dodao je Grejem.

Kako piše Bi-Bi-Si, uprkos testiranjima, mnogi stručnjaci veruju da Pjongjang još nema moć da napravi nuklearnu bojevu glavu dovoljno malu da stane na vrh rakete dugog dometa i da osigura da ona bude zaštićena dok ne stigne do cilja. Oni kažu i da rakete koje poseduje Severna Koreja nisu dovoljno precizne u pogađanju meta. Drugi, međutim, veruju da će tempom kojim napreduje, Pjongjang prevazići ove izazove i u roku od pet do 10 godina razviti nuklearno oružje koje bi moglo da pogodi SAD.

Pentagon je podigao nivo borbene gotovosti, ali u isto vreme upozorava da bi sukob bio katastrofalan. Iako je Tilerson rekao da SAD ne traže promenu režima i da im je cilj dijalog, to ne znači da Severna Koreja može da zadrži nuklearno oružje, piše Gardijan. Ali, Pjongjang kategorički odbija ovakve uslove. Tilerson je rekao i da njihova strategija podrazumeva neprekidnu kampanju „mirnog“ ali povećanog ekonomskog pritiska koji bi uticao na to da Severna Koreja promeni ponašanje. Ali, s obzirom na napredak u balističkoj tehnologiji koji se pokazao na nedavnim ICBM testiranjima, postoji sve veća sumnja da je odustajanje Severne Koreje od nuklearnog oružja realno.
af
Er Fransov avion bio u blizini
Avion kompanije Er Frans je bio na manje od 10 minuta leta od mesta gde je pala severnokorejska balistička raketa prošle nedelje, javila je američka TV mreža Ej-Bi-Si. Boing 777 francuske kompanije je leteo iz Tokija za Pariz sa 323 putnika i članova posade kada je uleteo u zonu iznad Japanskog mora, gde je pala severnokorejska raketa. Kompanija Er Frans je saopštila da raketa nije ni na koji način ugrozila let 293, ali je Pentagon izrazio zabrinutost zbog moguće opasnosti za komercijalne letove na tom području. Portparol Pentagona kapetan DŽef Dejvis je izjavio da je raketa letela kroz vazdušni prostor koji koriste komercijalni letovi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari