Brisel je zasad matirao Viktora Orbana: "Na kocki je karijera Ursule fon der Lajen! 1Foto: EPA-EFE/Szilard Koszticsak HUNGARY OUT

Otkako je Bisel Mađarskoj smanjio priliv novca iz EU fondova, mađarski premijer Viktor Orban počeo je sprovoditi opsežne reforme kako bi ponovno otvorio prolaz za milijarde evra namenjenih Mađarskoj, piše u opširnoj analizi Politico prenosi Jutarnji.hr.

Neki zvaničnici tvrde da je novac jedini pravi alat za provođenje demokratskih normi – no ostaje otvoreno pitanje jesu li takve reforme moguće pod sadašnjom vlašću .
Mađarski premijer voli govoriti o grandioznim stvarima, a na međunarodnoj pozornici se predstavlja kao vodeći glas konzervativnoj hrišćanskoj politici. No, u svojoj domovini, njegova moć se temelji na jednostavnijem konceptu: sponzorisanju.

Želite ugovor za izgradnju puta? Projekt za vaše selo? Dozvolu za radio stanicu? Posao za unuka? Za mnoge Mađare odgovor na ova pitanja vodi, direktnim ili indirektnim putem, do vladajuće stranke Fidesz.

Orbanu su privrženi mnogi poslovni ljudi, političari iz malih gradova, televizijske ličnosti, pa čak i muzičarii iz vrlo praktičnog razloga – podrška Orbanu znači napraviti napredovanje u karijeri.

Međutim, održavanje takvog sistema zahteva ogromna sredstva, a ključni za održavanje bili su upravo fondovi EU-a.

EU je sada omogućio pristup milijardama evra iz fonda za oporavak od pandemije koronavirusa, ali je dodelu uslovila dugom listom reformi. Pritom su suspendovane dodatne milijarde iz regularnih fondova EU-a zbog zabrinutosti u vezi s vladavinom prava.

Kada bi se državni resursi iznenada raspodelili prema zaslugama i kada bi se pokrenula istraga zbog dugog popisa optužbi za korupciju, Orbanov bi se sistem mogao raspasti, upozoravaju stručnjaci.

„Korupcija je deo vladine metodologije“, tvrdi Miklos Ligeti, pravni direktor Transparency Internationala Mađarska.

Potpuna transparentnost uz depolitizaciju tužiteljstva, policije i sudstva definitivno bi išla protiv logike ovakve vrste korumpiranog sistema kojim se upravlja u Mađarskoj, rekao je Ligeti.

S druge strane, ako BrISEL dopusti Mađarskoj pristup milijardama sredstava poreSKih obveznika EU-a bez konstruktivnih reformi, europski bi dužnosnici potkopali vlastiti kredibilitet i riZIKOVALI političke posledice na izborima ua EVropski parlament 2024. godine.

šefica EVropske komisije Ursula Fon der LeJen posebno je pod pritiskom da obustavi prilIv novca Orbanu.

„Mislim da ona politički ne može ovo pobediti, dok ne bude kristalno jasno da se nešto promenilo“, rekao je nemački zastupnik Zelenih u EVropskom parlamentu Daniel Freund, istaknuti kritičar mađarske vlade.

Orbanova vlada počela je provoditi promene kako bi dobila pristup novcu iz fondova EU-a za oporavak od pandemije koronavirusa, ali kritičari tvrde da ne uspeva ispuniti obećanja.

Države članice EU-a odobrile su plan za bespovratna sredstva od 5,8 milijardi evra za Mađarsku prošloga decembra, uz upozorenje da Budimpešta mora provesti 27 reformskih ciljeva – uključujući jačanje nezavisnosti pravosuđa i uvođenje novih mera zaštite od korupcije.

Sredstva iz fonda za oporavak od pandemije dostupna su u kraćem vremenskom razdoblju, moraju se iskoristiti pre kraja 2023.

Istovremeno, EU je obustavio 6,3 milijarde evra redovnih sredstava zbog kršenja vladavine prava za koje je EU utvrdio da ugrožavaju proračun Unije, uz poruku da bi novac mogao krenuti prema Budimpešti ako Mađarska pokaže da provodi obećane reforme.

Kompromis iz decembra donekle je ublažio pritisak na posrnulu mađarsku privredu. Ipak, Budimpešti treba više novca. Životni standard običnih građana Mađarske je u padu zbog visokih cena energenata i vrtoglavog skoka cena hrane, a čak i šef središnje banke kritikuje ekonomsku politiku vlastite vlade.

I dok stručnjaci svedoče kako se uvode novi propisi za poboljšanje transparentnosti i borbu protiv korupcije, njihov učinak tek se očekuje, s tim da su neke institucije same po sebi manjkave.

Antikorupcijske reforme provodi novoosnovana Uprava za integritet. Novo telo mora se oslanjati na neefikasne institucije koje su dovele do uspostave novog tela, rekao je András Léederer, voditelj podrške pri Mađarskom helsinškom odboru.

Još jedan ključni preduslov za dobijanje novca je jačanje ovlašćenja Nacionalnog sudbenog veća, sudbenog tela koje biraju sudije, a pomaže u nadzoru sudova. Ali čak i same sudije su ustvrdili da prvi nacrt vladinih reformi nije ispunio svrhu.

Zvaničnik EU-a potvrdio je da su u toku pregovori između Brisela i Budimpešte o sadržaju predloženih promjna u pravosuđu.

U Briselu se neki dužnosnici i političari nadaju da će politički vrh Mađarske dati prednost stabilnosti i sprovesti reforme. Mađarski dužnosnici su uvjreni da će Budimpešta u konačnici moći pristupiti tim sredstvima.

Tibor Navraščiks, ministar za EU fondove, rekao je za Politico nakon razgovora s Komisijom prošle nedelje da je ‘optimist da se svaki problem može rešiti postepeno‘.

Reforme u pravosuđu nisu jedini, a niti najveći problem Mađarske.

Prilikom objave sporazuma o gotovo 22 milijarde evra u fondovima za regionalni razvoj Mađarske, u okviru proračunskog razdoblja 2021.-2027.,

Europska komisija tiho je dala do znanja da deo novca zapravo neće biti dostupan dok Budimpešta ne pokaže napredak u poštovanju ljudskih prava.

Budući da je potpisan sporazum na duže razdoblje, to bi se moglo pokazati problematičnijim za politički vrh Mađarske.

Komisija smatra da su odredbe tzv. zakona o zaštiti dece i ozbiljni rizici akademskih sloboda te pravo na azil u suprotnosti s odredbama Povelje EU-a o temeljnim pravima, upozorila je Komisija krajem decembra.

Poštovanje Povelje značilo bi veliki politički zaokret u Mađarskoj zbog nepoštovanja prava LGBT osoba i migranata. Problematična je i vladina kontrola nad obrazovnim institucijama.

Mađarski zvaničnici već su naznačili da bi to mogao biti korak predaleko.

Opoziciona evroparlamentarka Katalin Čeh rekla je da EU zahteva značajniju uključenost civilnog društva i to s razlogom. Tvrdi da je problem u tome što bi provedba bila u suprotnosti s celokupnom logikom Orbanova režima.

„Do sada je Evropska komisija bila dovoljno popustljiva da im dopusti da se izvuku zaobilaznim rešenjima i površnim promenama. Ovaj put bi moglo biti drugačije“, rekla je Čseh.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari