Budući premijer Slovenije protiv nabavke oklopnih vozila koje planira odlazeća vlada 1Foto: Screenshot YouTube/Al Jazeera Balkans

Budući slovenački premijer Robert Golob protivi se nameri odlazeće vlade Janeza Janše da pre odlaska s dužnosti potpiše ugovor o nabavci oklopnih vozila tipa Bokser za slovenačku vojsku vredan 343,4 miliiona evra.

Velike investicije u slovenačku vojsku od 780 milona evra do 2026. planirala je sadašnja vlada Janeza Janšekoja uskoro odlazi s dužnosti, ali i dalje naglašava da su vojsku prašnje vlade zanemarivale, kako u pogledu opreme i naoružanja, tako i plaća vojnika, što treba promeniti, javlja Hvatska radio-televizija u analizi slovenija buduci mandatar poziva odlazecu vladu na suzdrzanost.

Ministar odbrane Matej Tonin izjavio je da će ovih dana potpisati već zaključeni ugovor o nabavci oklopnjaka preko evropske organizacije za saradnju u zajedničkoj nabavci oružja OCCAR, bez obzira što neki misle da Janšina vlada do nastupa nove vlade, što se očekuje u prvoj nedelji juna, sme obavljati samo neophodne tekuće poslove.

Nameru ministra Tonina osporava budući premijer čija je stranka na nedeljnim izborima osvojila 41 mandat u 90-članskom parlamentu, a osbranu nema kao jedan od svojih prioriteta, nego kao glavne buduće zadaće ističe zdravstvo i energetiku, te pripremu na moguću kriza koja bi se mogla dogoditi na jesen zbog posledica rata u Ukrajini.

Kako prenose slovenački mediji, Tonina je Golob javno pozvao da se suzdrži od potpisivanja dugoročnih ugovora za nabavku oružja, s obzirom da tek predstoji formiranje i početak delovanja nove vlade s punim ovlašćenjima. Velikim investicijama u vojsku protivi se najviše stranka Levica (L) koja bi mogla biti treći koalicioni partner u novoj vladi Goloba, tvrdeći da novac treba umesto u „militarizaciju“ kakvu je planirala Janšina vlada usmeriti u socijalne i zdravstvene programe.

Levica je stranka koju je Janša više puta nazvao „ekstremističkom“, tvrdeći da zagovara izlazak Slovenije iz NATO-a, oduzimanje privatne imovine, te da deluje na rubu ustavnosti, dok ga je ona napadala kao „trgovca oružjem“ s obzirom na neke afere s nabavkom oružja u prijašnjim vladama.

Pred same izbore Levica je od Ustavnog suda zahtevala ocenu ustavnosti zakona o nabavci oklopnih vozila nemačke proizvodnje Bokser, te zahtevala da se o tome održi referendum, što su ustavne sudije odbile.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari