Pozivajući se na Ministarstvo unutrašnjih poslova Kuvajta, AP je juče objavio da je u toj zemlji razotkrivena ćelija Islamske države čiji su članovi švercovali kinesko oružje za džihadiste. Vest je veoma odjeknula u ruskim medijima ne samo zbog aktuelne ruske intervencije u Siriji nego i zato što je u pomenutu trgovinu oružjem, prema svedočenju šefa uhapšene grupe, uključena i Ukrajina.

Naime, Mahamed Said Hajat, građanin Libana, posvedočio je da je kineske protivavionske rakete FN6 nabavljao u Ukrajini i zatim ih preko Turske isporučivao ID u Siriji. U ruskim komentarima ove vesti se pominju i balkanske države, kao zemlje porekla mnogog oružja na Bliskom istoku, ali je osnovanost sumnji u Ukrajinu posebno podvučena podsećanjem da je ta zemlja zbog rasprostranjenosti ilegalnih poslova s oružjem dospela i u film, recimo jedan iz 2005. u kome Ukrajinca koji se trgovinom oružjem bavi glumi Nikolas Kejdž.

Ruski izvori tvrde da je prisustvo pomenutih raketa u Siriji već odavno registrovano (i snimljeno) u većem obimu, a u vestima iz Kuvajta nije precizirano o kom broju i vrednosti tih raketa se u najnovijem slučaju radi.

Ministarstvo odbrane Ukrajine je saopštilo da niti je nadležno za trgovinu oružjem niti je pomenuti tip raketa ukrajinska vojska naručivala niti ih poseduje, a državni koncern Ukroboronprom, zadužen za izvozno-uvozne poslove s oružjem i proizvodima dvostruke namene takođe je saopštio da ni taj koncern ni firme u njegovom sastavu nisu nikada niti isporučuju oružje i vojnu tehniku državama koje se nalaze pod sankcijama Saveta bezbednosti UN.

Slučajno je ova vest pala u isto vreme sa intervjuom koji je ukrajinski predsednik Petro Porošenko dao Veltu i u kome upozorava Zapad da ne koalira u Siriji sa Rusijom jer predsednik Vladimir Putin tamo za “jedini cilj imadestabilizaciju sveta, od Evrope do Sirije”.

Članovi u Kuvajtu uhapšene grupe koju pored Hajata čine i tri Sirijca, jedan građanin Egipta i jedan građanin Kuvajta, zaduženi su i za vrbovanje novih boraca, ali i za prikupljanje novca za Islamsku državu koji je “prebacivan na račune pristalica Islamske države u Turskoj”. Mada je turski predsednik Redžep Tajip Erdogan juče oštro kontraoptužbama uzvratio na optužbe sirijskog predsednika Bašara Asada da Ankara podržava na sve načineterorističke organizacije Islamska država i el Nusra, ruski FM radio u komentaru svog dopisnika sa Bliskog istoka obrušava se na Tursku tvrdnjom da njene vlasti ne mogu biti neupućene u šverc oružja preko turske teritorije, ali ništa ne čine da ga preseku. Turska se dalje optužuje da je utočište boraca Islamske države koji pred turskim bombama beže iz Sirije i, navodno, u Turskoj dobijaju potrebna dokumenta da bi se dalje skrivali u državama Evrope. Podseća se takođe da je Islamska država svojevremeno u Turskoj štampala svoju valutu.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari