Potpisivanje istorijskog sporazuma UAE i Izraela sutra u Vašingtonu 1Foto: EPA-EFE Anna Moneymaker POOL

Američki predsednik Donald Tramp će sutra, 15. septembra biti domaćin ceremonije potpisivanja sporazuma o normalizaciji odnosa između Izraela i Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE).

Očekuje se da će dve delegacije na ceremoniji predvoditi izraelski premijer Benjamin Netanjahu i ministar spoljnih poslova UAE šeik Abdul bin Zajed al-Nahjani. U međuvremenu je i Bahrein odlučio da normalizuje odnose sa Tel Avivom, a ovi uspesi na Bliskom Istoku, nesumnjivo će bitno poboljšati šanse Trampu da ponovo bude izabran za predsednika. Tramp je najavio da će uskoro još jedna zalivska zemlja normalizovati odnose sa Izraelom. Veruje se da je u pitanju Oman. Sudanske vlasti su takođe najavili mogućnost priznanja Izraela.

Kao i u slučaju sporazuma UAE i Izraela i odluka Bahreina je naišla na dvojake reakcije. Opozicija u toj zemlji je osudila sporazum, a isto su učinili Palestina, Turska i Iran. Bilo je i pohvala i to ne samo u SAD i Izraelu. Ministarstvo spoljnih poslova UAE čestitalo je Bahreinu i Izraelu zbog odluke da ponovo uspostave diplomatske odnose. „Taj potez će doprineti regionalnoj stabilnosti i napretku“, navodi se u saopštenju Ministarstva UAE objavljenom na Tviteru. Predsednik Egipta Abdel Fatah al-Sisi ocenio je kao „važan korak“ uspostavljanje diplomatskih odnosa Izraela i Bahreina. „Sporazum će pomoći uspostavljanju „stabilnosti i mira na Bliskom istoku, time što će doprineti pravednom i trajnom rešenju palestinskog pitanje“, napisao je Al-Sisi na Tviteru.

Politički analitičar i stručnjak za zemlje Golfskog zaliva Karim Sader za francuski kanal 24 je izjavio da ove države, na čelu sa Saudijskom Arabijom, vec´ neko vreme teže normalizaciji odnosa sa Izraelom. Prema njegovom mišljenju, strateška promena pravca, na štetu Palestinaca, preduzeta je da bi se rešila nova regionalna geostrateška situacija i suprotstavljanje Iranu i Turskoj, nearapskim silama koje ugrožavaju njihove interese konzervativnih monarhija u regionu. Sadler veruje da se „to može postići i to je gotovo logično“, približavanjem Izraelu, dominantnoj vojnoj sili na Bliskom istoku. „Palestinska stvar postala je sporedna u očima petromonarhija koje su opsednute šiitskim iranskim rivalom, ovo zbližavanje je u stvari uglavnom zasnovano na njihovom zajedničkom neprijateljstvu sa Izraelom prema Iranu“, kaže on. „Štaviše, poput Izraela, koji je zabrinut za ambicije Turske na Mediteranu, zalivske monarhije finansirane dominacijom benzina zabrinute su zbog regionalnih neoosmanskih pretenzija turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana“, kaže Sader.

Glavna država Golfskog zaliva Saudijska Arabija, za sada, okleva. Predsednik Tramp je, saopštavajući vest o normalizaciji odnosa Bahreina i Izraela, rekao da je razgovarao i sa saudijskim kraljem. Saudijski kralj Salman nedavno je izrazio „spremnost kraljevine da postigne trajno i pošteno rešenje za palestinsku stvar“. Da ima želju da poboljša odnose sa Tel Avivom Rijad je pokazao time što je krajem avgusta odobrila Boeing 737 kompanije El Al da pređe njen vazdušni prostor dok je išao prema Emiratima. Saudijska Arabija međutim još ne namerava da potpiše sporazum sa Izraelom.

„Bahrein ne preduzima nikakve korake u spoljnoj politici bez saudijskog odobrenja. Muhamed bin Salman trenutno ne može normalizirati odnose Saudijske Arabije i Izraela jer se kralj Salman protivi tome sve dok ne dođe do palestinskog rešenja“, objasnila je bivša viša članica u Veću za nacionalnu sigurnost Kirsten Fontenrose.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari