Radulović: Očekujem dalju destabilizaciju političkog sistema i moguće izbore 1Foto: Iz privatne arhive

Momčilo Radulović, predsednik Evropskog pokreta u Crnoj Gori, nakon jučerašnjih i današnjih događaja u Crnoj Gori povodom ustoličenja mitropolita Joanikija, očekuje dalju destabilizaciju političkog sistema i odnosa unutar Vlade ove zemlje.

On za Danas kaže da očekuje da će odnos između Vlade i predsednika biti dodatno pogoršan.

„U sledećim mesecima teško je očekivati da će se nastaviti dijalog između partija o izbornim uslovima i stanju institucija sitema. Očigledno je da će u vladu, najverovatnije, ući Demokratski fronf što će predstavljati problem za druge dve konstituente koalicije, naročito za URU. Jer je ova akcija pokazala da su proruske i prosrpske snage u vladi odnele prevagu nad snagama koje su proevropske i koje se, makar nominalno, zalažu za građansku državu“, kaže Radulović.

Naš sagovornik dalje navodi da je za očekivati da će se nastaviti tendencija urušavanja građanskih istituta i da će velikosrpski nacionalizam i ideologija srpskog sveta dominirati budućim radom vlade.

„U toj konstalaciji doći će do narušavanja odnosa institucija predsednika i vlade. Očekujem dalju destailizaciju političkog sistema uopšte ali i u vladajućoj koaliciji. To može voditi ka novim izborima u skorijem periodu“, zaključuje on.

Na pitanje kako će se cela situacija odraziti na evropske integracije Crne Gore, on odgovara da su evropske integracije u Crnoj Gori već zaustavljene.

„Ovdašnja vlada nije bila sposobna da isporuči nijednu obavezu vezanu za integracije, počev od političkih preko zakonodavnih do institucionalnih i tehničkih. Naprotiv. Ne očekujem dalju stabilizaciju prilika a posebno ne mogu da očekujem ulaskom DF u vladu napredak u tom pogledu. Za očekivati je jačanje uticaja Beograda na proces odlučivanja“, ukazuje naš sagovornik.

Jutros je na Tviter nalogu Evrpskog poketa u Crnoj Gori postavljen poziv abasadorima SAD, zemalja EU i NATO da zahtevaju od Vlade povlačenje policije sa Cetinja i obustavu napada na građane, pa se postavlja pitanje kako naš sagovornik vidi ponašanje stranih ambasadora povodom najnovijih dešavanja.

Radulović navodi da se zasad može reći, iako su pozivali na smirivanje tenzija i sprečavanje nasilja, „da pojedini elementi tih saopštenja govore da očigledno određene strukture, ili nemaju jasan odnos i saznanja šta je u suštini ovog sukoba, ili imaju određene kalkulacije koje su u vezi sa daljim potezima njihovih zemalja ili pojedinačnih predstavnika u Crnog Gori“.

„Kad to kažem mislim na sledeće. U suštini na jednoj strani imamo vrednosti koje su potpuno suprotne svim vrednostima EU i zemalja NATO. I svi oni koji danas slave ono što se danas desilo na Cetinju zapravo su oni koji apsolutno zastupaju vrednosti suprotne vrednostima EU i NATO. U tom kontekstu, poprilično čudi i zabrinjava prilično nejasan i distanciran stav određenih EU i NATO predstavnika u Crnoj Gori“, zaključuje Radulović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari