Kir Starmer i Donald TrampFoto: Carl Court / Pool via AP

Predsednik Donald Tramp planira danas da objavi detalje trgovinskog sporazuma sa Ujedinjenim Kraljevstvom, navela su dvojica ljudi upoznati sa sporazumom, kojima je data anonimnost da bi podelili detalje koji još nisu javni, prenosi Politico.

Sporazum bi predstavljao značajan korak napred za Sjedinjene Države, koje su zaglibljene u pregovorima sa desetinama zemalja otkako su prošlog meseca uvele velike carine svojim globalnim trgovinskim partnerima.

To, takođe, signalizira da bi slični sporazumi mogli biti očekivani i sa drugim zemljama.

Tramp je spomenuo to u objavi u sredu uveče na Truth Social.

„Velika konferencija za medije sutra ujutru u 10 sati, Ovalna kancelarija, u vezi VAŽNOG TRGOVAČKOG DOGOVORA SA PREDSTAVNICIMA VELIKE I POŠTOVANE DRŽAVE. PRVI OD MNOGO!!!”, napisao je Tramp.

Posle višenedeljnih previranja, Tramp je tražio izlaz ekonomske nelagode i ublažio tenzije sa trgovinskim partnerima. On i njegovi saradnici još od vikenda su nagovestili mogućnost da bi prvi dogovor mogao biti postignut već ove nedelje.

Nejasno je da li će najava od četvrtka biti potpuni trgovinski sporazum ili samo okvir sporazuma, sa detaljima koji će biti razrađeni kasnije.

Visoki britanski trgovinski pregovarači sleteli su u Vašington u sredu a Velika Britanija se zalagala za potpisivanje trgovinskog sporazuma pre samita Britanija-EU kasnije ovog meseca.

SAD su u aprilu uvele carine Britaniji od 10 odsto, iako se nisu suočile sa oštrijom recipročnom carinom jer zemlja više uvozi iz SAD nego što izvozi. Ali Velika Britanija se i dalje bori sa nametima od 25 odsto koje su SAD stavile na čelik, aluminijum i automobile iz inostranstva.

Smatralo se da su pregovori sa Velikom Britanijom na začelju, jer su SAD dale prioritet razgovorima sa Indijom, Japanom i Južnom Korejom, u pokušaju da pritisnu Kinu za pregovarački sto.

Još u utorak, Tramp je umanjio očekivanja za skori dogovor.

„Prestanite da pitate koliko ugovora potpisujete ove nedelje? jer jednog dana ćemo doći i daćemo vam 100 poslova“, rekao je Tramp, obraćajući se novinarima u Ovalnom kabinetu.

Pritisak na Trampovu administraciju da objavi trgovinske sporazume dolazi dok se Amerikanci, proizvođači i trgovci pripremaju za više cene u narednim nedeljama, jer isporuke u luke na Zapadnoj obali padaju na nivoe koji nisu viđeni od ranih dana pandemije.

Poremećaji u lancu snabdevanja mogli bi da dovedu do nestašice određenog broja svakodnevnih stvari kao što su automobili, nameštaj, odeća i igračke.

Sporazum će se verovatno fokusirati na smanjenje američkih carina na određene proizvode, kao što su britanski čelik, aluminijum i automobili.

Portparol britanske vlade je rekao: „Premijer će uvek delovati u nacionalnom interesu Britanije – za radnike, za biznis, za porodice. Sjedinjene Države su nezamenljiv saveznik i za našu ekonomsku i nacionalnu bezbednost. Pregovori o sporazumu između naših zemalja se nastavljaju tempom, a premijer će ažurirati kasnije danas“, preneo je Gardijan.

Britanski portal piše i da se ne očekuje da će sporazum biti sveobuhvatan trgovinski sporazum.

Trgovinski sporazum bi bio prvi Trampov sporazum sa bilo kojom zemljom. To bi bila pobeda za Starmera, koji je nastojao da smanji uticaj sveobuhvatnih tarifa koje je američki predsednik najavio prošlog meseca.

Visoki britanski pregovarači boravili su ove nedelje u Vašingtonu i radili na prelasku na dogovor pre samita Velike Britanije sa EU 19. maja, dok ministri istovremeno teže bližim vezama sa Briselom.

Dva nerešena pitanja u američkim pregovorima bila su Trampove carine na farmaceutsku i filmsku industriju, a oba bi bila veoma štetna za Veliku Britaniju.

Britanski ministri ponudili su ustupke uključujući niže tarife na neke američke proizvode i izmene poreza na digitalne usluge američkim tehnološkim firmama. Oni su isključili smanjenje standarda hrane koji zabranjuju prodaju piletine natopljene hlorom ili govedine hranjene hormonima u Velikoj Britaniji.

Američke carine uključuju uvozni porez od 10 odsto na sav izvoz iz Velike Britanije i 25 odstona čelik, aluminijum i automobile. Ne očekuje se promena osnovne tarife od 10 odsto.

Džon Hili, britanski ministar odbrane, rekao je: „SAD su nezamenljiv saveznik za Veliku Britaniju, kako na osnovu ekonomske tako i na osnovu nacionalne bezbednosti“. On je za Tajms radio rekao: „Od kada je premijer posetio Belu kuću u februaru, vodili smo detaljne razgovore o ekonomskom dogovoru“.

Džej Di Vens, potpredsednik SAD, izrazio je nadu u napredak u pregovorima sa Velikom Britanijom pre tri nedelje kada je rekao da postoje „dobre šanse da dođemo do odličnog sporazuma koji je u najboljem interesu obe zemlje“.

Liberalne demokrate pozvale su da parlament glasa o bilo kom dogovoru između SAD i Velike Britanije „kako bi mogao da bude propisno ispitan“.

Dejzi Kuper, zamenica lidera stranke, rekla je: „Ako je vlada uverena da je sporazum koji je pregovarala sa Trampom u britanskom nacionalnom interesu, ne bi trebalo da se plaši da ga iznese pred poslanike“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari