ukrajinske zastave na grobljuFoto: EPA-EFE/PAVLO PAKHOMENKO

Kvalitet ukrajinske vojske, koji se nekada smatrao značajnom prednošću u odnosu na Rusiju, degradiran je tokom godinu dana gubitaka.

Kao rezultat toga, mnogi od najiskusnijih boraca više nisu na bojnom polju, što je navelo neke ukrajinske zvaničnike da dovode u pitanje spremnost Kijeva da pokrene dugoočekivanu prolećnu ofanzivu, piše Vašington post u velikoj analizi situacije na bojnom polju.

Procene: Rusi izgubili 200.000 ljudi, Ukrajinci 120.000

Američki i evropski zvaničnici procenjuju da je čak 120.000 ukrajinskih vojnika ubijeno ili ranjeno od početka ruske invazije prošlog februara, u poređenju sa oko 200.000 na ruskoj strani, koja ima mnogo veću vojsku i otprilike tri puta veću populaciju za regrute.

Ukrajina drži u tajnosti podatke o žrtvama, čak i od svojih najčvršćih zapadnih saveznika.

Na stranu statistike, priliv neiskusnih regruta, koji su dovođeni da popune gubitke, promenio je profil ukrajinskih snaga, koje takođe pate od nedostatka municije, pre svega artiljerijske i minobacačke granate, piše Vašington post.

„Najvrednije u ratu je borbeno iskustvo. Vojnik koji je preživeo šest meseci borbe i vojnik koji je došao sa poligona su dva različita vojnika. To su nebo i zemlja“, rekao je komandant bataljona 46. vazdušno-jurišne brigade, koji se identifikovao samo kao ratno ime Kupol, u skladu sa ukrajinskim vojnim protokolom.

„Malo je vojnika sa borbenim iskustvom. Nažalost, svi su već mrtvi ili ranjeni“, dodao je Kupol, prenosi Index.hr.

Pesimizam od prve linije do Kijeva

Takve sumorne procene širile su opipljiv, iako uglavnom neizrečen, pesimizam sa prvih linija na Kijev.

Neuspeh Ukrajine da sprovede dugo očekivanu kontraofanzivu podstakao bi nove kritike da su Sjedinjene Države i njeni evropski saveznici predugo čekali, dok snage nisu već bile na terenu, da pojačaju programe obuke i obezbede oklopna borbena vozila, uključujući tenkove Bredli i Leopard.

Situacija na bojnom polju sada možda ne daje potpunu sliku ukrajinskih snaga jer Kijev odvojeno obučava trupe za predstojeću kontraofanzivu i namerno ih ne šalje u neposrednu borbu, kao što je odbrana Bahmuta, rekao je američki zvaničnik.

Andrej Jermak, šef kabineta ukrajinskog predsednika, kaže da stanje ukrajinskih snaga ne umanjuje njegov optimizam u pogledu predstojeće kontraofanzive.

„Ne mislim da smo iscrpili svoj potencijal. Mislim da u svakom ratu dođe vreme kada morate pripremiti nove kadrove, što se trenutno dešava“, rekao je Jermak.

Situacija na ruskoj strani je još gora

A na ruskoj strani situacija je možda još gora. Tokom sastanka NATO-a u februaru, ministar odbrane Velike Britanije Ben Volas rekao je da je 97 odsto ruske vojske već raspoređeno u Ukrajini i da Moskva trpi nivo iscrpljenosti u Prvom svetskom ratu.

Kupol je rekao da se nada da će Vašington pružiti bolju obuku za ukrajinske snage i da će ukrajinske trupe koje budu zadržane za predstojeću kontraofanzivu imati više uspeha od neiskusnih vojnika koji sada drže front pod njegovom komandom.

„Uvek se veruje u čudo. Ili će to biti masakr ili će biti profesionalna kontraofanziva. Postoje dve mogućnosti. Kontraofanzive će biti u svakom slučaju“, rekao je Kupol.

Ostaje neizvesno koliko će povećana zapadna vojna pomoć i obuka preokrenuti ravnotežu u takvoj prolećnoj ofanzivi, s obzirom na ožiljke iscrpljivanja koji počinju da se pokazuju.

Visoki zvaničnik ukrajinske vlade nazvao je broj tenkova koje je Zapad obećao simboličan. Drugi zvaničnici su privatno izrazili pesimizam da će oprema stići na ratište na vreme.

„Voleo bih da verujem u našu veliku kontraofanzivu, ali se pitam – čime?

„Ako imate više resursa, aktivnije napadate. Ako imate manje resursa, više branite. Zato, ako mene pitate, ne verujem u našu veliku kontraofanzivu. Voleo bih da verujem u to, ali ja pogledajte resurse i pitajte se – čime? Možda ćemo imati neke lokalizovane prodore“, rekao je ukrajinski zvaničnik i nastavio:

„Nemamo ljude i oružje. A znate kakav je odnos? Kada ste u ofanzivi, gubite duplo ili tri puta više ljudi. Ne možemo sebi priuštiti da izgubimo toliko ljudi.“

Takva analiza je daleko manje optimistična od javnih izjava ukrajinskog političkog i vojnog vrha.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski opisao je 2023. godinu kao „godinu pobede“ Ukrajine.

Njegov šef vojne obaveštajne službe Kirilo Budanov govorio je o mogućnosti da Ukrajinci ovog leta odmaraju na Krimu, poluostrvu koje je Rusija ilegalno anektirala Ukrajini pre devet godina.

Komandant vojske je optimista, ali pod uslovom da stigne sva pomoć

„Naš predsednik nas inspiriše da pobedimo. U suštini, svi isto mislimo i razumemo da je potrebno da pobedimo do kraja godine. I zaista je tako. Realno je ako nam se pruži sva pomoć koju su nam obećali naši partneri“, rekao je general-potpukovnik Oleksandr Sirski, komandant ukrajinskih kopnenih snaga, u intervjuu za Vašington post.

Na prvi pogled, međutim, raspoloženje je sumorno.

Kupol, koji je pristao da bude fotografisan i rekao da razume da bi mogao da se suoči sa osudom zbog poštene procene, opisao je ulazak u borbu sa regrutima koji nikada nisu bacili bombu, koji su napustili svoje položaje pod vatrom i nisu imali samopouzdanja u rukovanju vatrenim oružjem.

Njegova jedinica se u zimu povukla iz Soledara u istočnoj Ukrajini nakon što su je opkolile ruske snage koje su kasnije zauzele grad.

Kupol se seća kako su stotine ukrajinskih vojnika u jedinicama koje su se borile uz njegov bataljon jednostavno napustile svoje položaje dok su borci ruske plaćeničke grupe Vagner napredovali.

„Dobijam 100 vojnika. Ne daju mi da ih pripremim, ali mi kažu da ih odmah povedem u borbu“

Potpukovnik Kupol kaže da je posle godinu dana rata njegov bataljon neprepoznatljiv.

Od oko 500 vojnika, oko 100 je poginulo u akciji, a još 400 je ranjeno. Kupol je rekao da je on jedini vojni profesionalac u bataljonu i opisao borbu vođenja jedinice sastavljene u potpunosti od neiskusnih vojnika.

„Dobijam 100 novih vojnika. Ne daju mi vremena da ih pripremim, kažu mi da ih odmah vodim u borbu. Samo ispuste sve i beže. To je to. Znate zašto? Pitam jednog vojnika zašto je ne puca, a on kaže: ‘Bojim se zvuka pucnjave.’ I iz nekog razloga nikada nije bacio bombu. Potrebni su nam instruktori NATO-a u svim našim centrima za obuku, a naše instruktore treba poslati tamo u rovove. Zato što nisu uspeli u svojoj misiji“, objasnio je Kupol.

On je opisao ozbiljan nedostatak municije, uključujući nedostatak običnih minobacačkih metaka, kao i granata MK 19 američke proizvodnje.

Nedostatak artiljerijskih granata

Ukrajina se takođe suočila sa akutnim nedostatkom artiljerijskih granata, što su Vašington i njegovi saveznici pokušavali da reše.

Debate o tome kako da se ojačaju zalihe Ukrajine dominiraju svakodnevnim sastancima o ratu u Savetu za nacionalnu bezbednost Bele kuće.

Napori Vašingtona su podržali ukrajinsku borbu, ali stope iskorišćenosti su veoma visoke, a nestašice i dalje postoje.

„Vi ste na prvoj liniji fronta. Oni idu ka vama, a nema šta da se puca“, rekao je Kupol.

Kupol je rekao da Kijev mora da se fokusira na bolju pripremu novih trupa na sistematski način: „Ispada da samo dajemo intervjue i govorimo ljudima da smo već pobedili, samo još malo, dve nedelje, i pobedićemo.

Dmitro, ukrajinski vojnik koji je Vašington post identifikovao samo po imenu iz bezbednosnih razloga, opisao je iste uslove.

Neki od manje iskusnih vojnika koji sa njim služe u 36. brigadi marinaca u Donjeckoj oblasti plaše se da napuste rovove.

Granatiranje je ponekad toliko intenzivno, rekao je Dmitro, da jedan vojnik ima napad panike, a zatim i drugi.

„Bili su potpuno izgubljeni“

Prvi put kada je video potresene drugove, rekao je Dmitro, pokušao je da razgovara sa njima o realnosti rizika. Sledeći put su samo pobegli sa položaja. „Ne krivim ih. Potpuno su se izgubili“, objasnio je Dmitro.

Izazovi nastaju zbog velikih gubitaka. General Valerij Zalužni, glavnokomandujući ukrajinskih oružanih snaga, rekao je u avgustu da je poginulo skoro 9.000 njegovih vojnika.

U decembru je Mihajlo Podoljak, savetnik predsednika Zelenskog, rekao da je broj mrtvih do 13.000.

Ali zapadni zvaničnici su izneli veće procene, a ukrajinske procene ne uključuju daleko veći broj ranjenih koji više nisu sposobni za borbu.

Nemački zvaničnik: Ukrajinci ne dele informacije sa nama, ne veruju nam

Jedan nemački zvaničnik je rekao da Berlin procenjuje ukrajinske gubitke, uključujući mrtve i ranjene, na čak 120.000. Ukrajinci ne dele informacije sa nama jer nam ne veruju“, rekao je zvaničnik.

Istovremeno, Sirski tvrdi da se ruska ofanziva pojačava od početka januara.

Budanov, šef ukrajinske vojne obaveštajne službe, rekao je u februaru da Rusija ima više od 325.000 vojnika u Ukrajini i da bi još 150.000 mobilisanih vojnika uskoro moglo da se pridruži borbi.

Ukrajinski vojnici navode da su brojčano nadjačani i da imaju manje municije.

Rizici za Ukrajinu u narednim mesecima su posebno visoki jer zapadne zemlje koje pomažu Kijevu da pogleda da li ukrajinske snage mogu da povrate inicijativu i oslobode više teritorije od ruske kontrole.

Rusija se takođe suočava sa problemima sa municijom, ljudstvom i motivacijom – a poslednjih meseci je zabeležila samo neznatan napredak uprkos zategnutom stanju ukrajinskih snaga.

Koliko god da su gubici Ukrajine teški, ruski su još gori, rekao je američki zvaničnik.

„Pitanje je da li je relativna prednost Ukrajine dovoljna za postizanje njihovih ciljeva i da li se te prednosti mogu održati. To ne zavisi samo od njih, već i od Zapada“, rekao je Majkl Kofman, vojni analitičar u CNA sa sedištem u Virdžiniji.

Vašington dovodi u pitanje odbijanje Kijeva da se povuče iz Bahmuta

Uprkos izveštajima o neobučenim mobilisanim ruskim borcima koji su bačeni u borbu, Sirski je rekao da su oni koji sada pristižu dobro pripremljeni:

„Moramo da živimo i borimo se u ovoj realnosti. Naravno, to je problematično za nas. To nas tera da budemo precizniji u našem ciljanju , detaljniji u izviđanju, pažljiviji u izboru položaja i organizovanju interakcije između jedinica. Nema drugog načina.“

Nedavni ruski uspesi – posebno oko Bahmuta – nisu značajno promenili bojno polje, a američki vojni zvaničnici kažu da čak i ako Rusija zauzme Bahmut, to bi bilo od malog strateškog značaja.

Ali imajući u vidu teške žrtve koje Ukrajina tamo trpi, zvaničnici u Vašingtonu su doveli u pitanje odbijanje Kijeva da odstupi.

Sjedinjene Države od januara savetuju Ukrajini da se povuče iz grada, rekao je američki zvaničnik.

Jedan ukrajinski zvaničnik, koji je želeo da ostane anoniman, rekao je da bitka za Bahmut iscrpljuje tamošnje ruske snage – uglavnom Vagnerove borce koji su u poslednje vreme najefikasniji na protivničkoj strani – i da ukrajinske jedinice koje brane grad ionako nisu bile predviđene za raspoređivanje Predstojeće ofanzivne operacije.

Ukrajina je izgubila mnogo svojih mlađih oficira obučenih u SAD tokom proteklih devet godina, nagrizajući korpus lidera koji su pomogli da se Ukrajinci razlikuju od njihovih ruskih neprijatelja na početku invazije, rekao je ukrajinski zvaničnik.

„Sada ove snage moraju biti zamenjene. Mnogi od njih su umrli“, rekao je ukrajinski zvaničnik.

Strah od mobilizacije u Ukrajini

Na početku invazije Ukrajinci su požurili da se dobrovoljno prijave za odsluženje vojnog roka, ali su sada muškarci širom zemlje počeli da strahuju da će im poziv biti uručen na ulici.

Ukrajinska služba unutrašnje bezbednosti nedavno je zatvorila Telegram naloge koji su pomagali Ukrajincima da izbegavaju lokacije na kojima su vlasti razmenjivale pozive.

U početku su SAD fokusirale svoju obuku na nove sisteme naoružanja koje je Vašington odlučio da pošalje Kijevu, kao što su artiljerijsko oružje M777 i raketni bacači HIMARS.

U januaru, nakon skoro godinu dana sveopšteg rata, SAD su počele da obučavaju ukrajinske snage u kombinovanom ratu.

Samo jedan bataljon od oko 650 ljudi je do sada završio obuku u Nemačkoj.

Dodatni ukrajinski bataljoni završiće obuku do kraja marta, a program će se prilagođavati kako se potrebe Ukrajine budu razvijale, rekao je potpukovnik Garon Garn, portparol Pentagona.

„Sekretar odbrane Lojd Ostin ostaje fokusiran na to da Ukrajini obezbedi obuku koja joj je potrebna za trenutnu borbu“, rekao je Garn, dodajući da SAD rade danonoćno na zadovoljavanju bezbednosnih potreba Ukrajine, ulažući milijarde dolara u proizvodnju i nabavku artiljerijske municije.

Obuka regruta

„Suština je da Ukrajinci dobijaju ono što im je potrebno, kada im je potrebno. I kao što su predsednik Bajden i sekretar Ostin više puta naglašavali, mi ćemo nastaviti da podržavamo Ukrajinu sve dok bude potrebno“, rekao je Garn.

Uprkos novoj opremi i obuci, američki vojni zvaničnici smatraju da su ukrajinske snage nedovoljne za napad duž celog fronta.

Rusija je postavila značajnu odbranu, pa se trupe obučavaju da traže slabe tačke koje bi im omogućile da se probiju tenkovima i oklopnim vozilima.

Velika Britanija takođe obučava ukrajinske regrute. Prošle godine oko 10.000, a ove godine se očekuje još 20.000.

Evropska unija je saopštila da će obučiti 30.000 Ukrajinaca 2023.

Ukrajina je zadržala vojnike za prolećnu ofanzivu i obučila ih kao deo novosakupljenih jurišnih brigada.

Kijev takođe organizuje bitke oko novih borbenih vozila i tenkova koje obezbeđuju zapadne zemlje.

Sirski je rekao da je bio fokusiran na držanje linije protiv ruskih napada, dok su njegovi zamenici pripremali vojnike za sledeću ofanzivu.

Ukrajinski general: Moramo da kupimo vreme

„Moramo da kupimo vreme da pripremimo rezerve“, rekao je Sirski, misleći na ukrajinske vojnike koji se obučavaju u inostranstvu sa zapadnim oružjem:

„Znamo da moramo da izdržimo ovaj napad kako bismo pravilno pripremili rezerve koje će učestvovati u budućnosti operacije. Jedni se brane, drugi spremaju napad“.

Američki zvaničnici su rekli da očekuju da ukrajinska ofanziva počne krajem aprila ili početkom maja i dobro su svesni hitnosti snabdevanja Kijevom jer bi dugotrajni rat mogao da ide u prilog Rusiji, koja ima više ljudi i novca i proizvodi više oružja.

Upitan na nedavnom saslušanju u Kongresu koliko bi još američke pomoći moglo biti potrebno, politički savetnik Pentagona Kolin Kal rekao je poslanicima Predstavničkog doma da ne zna: „Ne znamo tok sukoba. Mogao bi da se završi za šest meseci, mogao bi završiti za dve, tri godine.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari