"Vojska nas je izdala": Raste bes među rođacima ruskih mobilisanih vojnika 1Foto: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Rođaci ruskih regruta na frontu u Ukrajini protestuju zbog tretmana koji dobijaju njihovi najmiliji i optužuju lokalne zvaničnike za „izdaju“ dok vesti o uslovima na poprištima borbe i stopama ljudskih gubitaka pristižu u gradove širom Rusije.

Kako piše Moskou tajms, dok bes izgleda raste, za sada je prvenstveno usmeren na regionalne guvernere i Ministarstvo odbrane, a ne na zvaničnike Kremlja i ruskog predsednika Vladimira Putina.

„Regruti ne bi trebalo da budu na frontu, ali su tamo poslati kao topovsko meso“, rekla je Kristina, supruga jednog od mobilisanih vojnika koji se bore u Ukrajini.

Stotine rođaka, pretežno majke i supruge, poslednjih nekoliko nedelja su protestovali širom Rusije, zahtevajući da nadležni povuku mobilisane s fronta.

Obično ih motivišu telefonski pozivi očajnih sinova, očeva, supruga, braće, koji ih mole za pomoć da „pobegnu od neravnopravnih borbi“ sa ukrajinskom vojskom.

„Ljude šalju na pokolj“, rekao je prošle nedelje Kristini njen moblisani suprug iz regiona Kursk u snimljenom telefonskom razgovoru, koji je ona podelila sa Moskou tajmsom. „Digli smo pobunu kada je komandant bataljona hteo da nas pošalje na front. J…eno Ministarstvo odbrane je j…eno izvršilo pritisak na njih. Molim te nam pomozi!“

Demonstracije očajnih rođaka samo ovog meseca su održane u Sankt Peterburgu, Voronježu i Penzi južno od Moskve, Vladimiru severozapadno od Moskve i u Vologdi na severu zemlje.

Brat jednog mobilisanog vojnika koji se trenutno bori u Ukrajini je rekao za Moskou tajms da je veći deo jedinice njegovog brata uništen.

„Naši momci su jednostavno mamci za Ukrajince – konstantno su na udaru artiljerijske vatre. Samo 15 odsto njegove grupe je ostavljeno u životu i čak im nije dozvoljeno da se povuku ili pregrupišu“, rekao je, zahtevajući anonimnost da bi mogao slobodno da govori. „Vojska nas je izdala.“

Oko 50.000 muškaraca koji su ove jeseni dobili poziv u okviru ruske „delimične“ mobilizacije rezervista trenutno se bore na frontu, rekao je Putin prošle nedelje.

Dok Rusija ne objavljuje zvanične podatke o broju poginulih pripadnika vojske u Ukrajini, nezavisne procene ukazuju da je dosta više od sto ovih regruta već poginulo.

„Vratite nam naše supruge i sinove iz pakla!“ rekla je prošle nedelje Jelena Kuznjecova, čiji je suprug mobilisan prošlog meseca, u video-peticiji upućenoj vlastima u njenom rodnom Vologdi na oko 500 kilometara severoistočno od Moskve.

Rođaci su rekli da su naročito besni zato što su mobilisani vojnici prošli kroz „limitiranu“ obuku i dobili lošu opremu, kao i zbog činjenice da su regruti poslati u borbu umesto da imaju ulogu pružanja podrške.

Irina iz Toljatija, grada na reci Volga, pokrenula je ovog meseca peticiju kojom traži od Putina da regrute, uključujući njenog uspruga, vrati s fronta.

„Kada su muškarci regrutovani, vlasti su obećale da ih neće slati u borbeno žarište. sada čujemo vesti da su naši mobilisani muškarci na pozicijama za napad“, rekla je Irina za Moskou tajms, odbivši da kaže prezime. „Mobilisani treba da budu na drugoj ili trećoj liniji odbrane.“

Irininu peticiju je do sada potpisalo 34.000 ljudi.

Haotična mobilizacija Rusije je od samog početka opisana slikama novomobilisanih vojnika, koji su smešteni u prenatrpanim jedinicama, i u izveštajima u kojima ima navoda o neefikasnoj obuci, nedostatku hrane i o tome da su vojnici poslati na frontove sa starom ili neispravnom opremom.

„Uopšte nema oružja, nema opreme“, rekao je Kristinin mobilisani suprug u snimljenom telefonskom razgovoru.

Aleksander Karavanov iz regiona Vologda je čak išao sam na istok Ukrajine da odnese humanitarnu pomoć svom mobilisanom sinu.

„Regruti nisu znali gde su komandant jedinice, komandant bataljona i komandant puka“, rekao je o svom putu na društvenim mrežama ranje ovog meseca. „Nisu imali bilo kakvu opremu za komunikaciju, šatore ili sličnu opremu da se sklone od loših vremenskih uslova.“

Usred protesta zvaničnici su preduzeli neke korake da umire strahove rođaka, te je ministar odbrane Sergej Šojgu prošle nedelje rekao u TV obraćanju da „samo vojno osoblje sa veštinama koje se poklapaju s vojnim specijalnostima treba da se šalje na frontove.“

I nekoliko regionalnih guvernera se sastalo s članovima porodica mobilisanih.

„Delim s njima bol i zabrinutost. Učiniću sve što mogu da pružim maksimalnu podršku“, napisao je Roman Starovoit, guverner regiona Kursk, u postu na Telegramu nakon jednog takvog susreta.

Međutim, uprkos sve većem nezadovoljstvu većina rođaka vojnika koji se bore u Ukrajini, a koji su govorili za Moskou tajms i dalje tvrde da se ne protive delovanjima Rusije u Ukrajini.

Kristina je rekla da je sve „više razočarana“ zato što Vlada „šalje ljude na pokolj“, ali nije navela nikakva imena.

„Nije to ničija krivica“, rekla je. „Rusija je velika zemlja, a Putin ne može sve da prati.“

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari