Prema najnovijim rezultatima ispitivanja Zavoda za javno zdravlje, u 80 odsto seoskih bunara u okolini Požarevca voda nije za piće, jer je hemijski i bakteriološki neispravna. Najveći zagađivači su septičke jame, zbog čega su u uzorcima vode registrovane i bakterije fekalnog porekla. Zbog zagađene vode postoji povećani rizik od pojave bubrežnih oboljenja, gastritisa, anemije i karcinoma.

Najalarmantnije stanje je u selima Lučica, Petka i Beranje, u kojima skoro da nema nijednog bunara sa ispravnom vodom. „Isti slučaj bio je i u selu Kličevac, gde je, čak, proglašeno vanredno stanje, jer oko 1.300 žitelja nije imalo pijaću vodu, zbog zagađenih ili presušenih bunara. Ovaj problem rešen je tokom proleća, puštanjem u rad seoskog vodovoda, u koji je uloženo 200 miliona dinara. Tako je ovo selo dobilo vodu visokog kvaliteta, koja neće biti dostupna zagađivačima, jer dolazi iz dubine od oko 220 metara“, rekli su u Gradskoj upravi Požarevac. U četiri sela, Klenovniku, Ćirikovcu, Starom Kostolcu i Bradarcu postoji centralno vodosnabdevanje, koje se trenutno gradi i u Petki. To znači da je izgradnja vodovoda preostala za još 16 seoskih naselja, od ukupno 25, koliko ih ima na području grada Požarevca, što će biti prioritet lokalne samouprave u narednih pet godina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari