
Anketna komisija je u sredu obelodanila dokument prema kome je inženjer firme Ežis, koja je bila zadužena za nadzor radova na Železničkoj stanici u Novom Sadu, dan pred svečano otvaranje stanice, 5. jula 2024. godine, potpisao da je stanica bezbedna i spremna za otvaranje.
Ova francuska kompanija nije bila zadužena samo za nadzor radova na Železničkoj stanici u Novom Sadu sa koje se 1. novembra prošle godine obrušila nadstrešnica i ubila 15 ljudi, već je angažovana i na drugim važnim projektima u Srbiji.
Prema informacijama sa sajta ove kompanije, Ežis u Srbiji zadužen je za nadzor na pruzi od Novog Sada do Subotice. Takođe, ova firma angažovana je i za izradu projekta metroa u Beogradu, kao i za projektovanje železničke pruge Beograd-Niš.
Između ostalog, njeno ime se pominje i u vezi sa izložbom EXPO i nuklearnom energijom u Srbiji.
EXPO
Preko firme koju je kupio, Ežis će učestvovati i u projektu EXPO 2027.
Podsetimo, u novembru prošle godine, Ežis je kupio špansku firmu Fenvik Iribaren Arhitekts (FIA) koja je u Srbiji dizajnirala Nacionalni stadion, Ekspo i Savski trg.
Kako se navodi na sajtu ove španske kompanje, FIA je dizajnerska firma sa sedištem u Madridu koja je osnovana 1990. godine, specijalizovana za dizajn, rekonstrukciju i savetovanje u oblasti sportske i događajske arhitekture.
Na sajtu piše i da je FIA jedna od najboljih firmi za dizajn stadiona na svetu, sa više od 40 nagrada. Dizajnirali su i izgradili tri od osam stadiona za Svetsko prvenstvo 2022. godine u Kataru.
Nakon više od 20 godina iskustva u sportskoj arhitekturi, stvorili su najinovativniji stadion ikada izgrađen za Svetsko prvenstvo – prvi demontabilni objekat, napravljen od ponovo upotrebljivih transportnih kontejnera, Stadiona 974, i prvi sistem za hlađenje na otvorenom stadionu, Education City Stadion.
Nuklearna energija
Ime firme Ežis spominje se u Srbiji i kada je reč o nuklearnoj energiji.
Naime, Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije dodelilo je prošle godine ugovor francuskom državnom energetskom preduzeću EDF i kompaniji Ežis za izradu preliminarne tehničke studije za razmatranje mirnodopskog korišćenja nuklearne energije.
Ove dve kompanije pobedile su na javnom tenderu koji je objavljen prošle godine u junu, a ugovori su dodeljni u septembru prošle godine.
Vrednost izrade studije iznosi 14,1 milion dinara (bez PDV-a), odnosno oko 120.000 evra.
Odabrani stručnjaci će morati da izvrše detaljnu uporednu analizu dostupne tehnologije na tržištu, uključujući male modularne reaktore i konvencionalne reaktore, pisalo je tada u javnom pozivu.
Mari Agnes Berš, direktor za poslovni razvoj u sektoru za međunarodni nuklearni razvoj u francuskoj kompaniji EDF rekla je nedavno na onlajn sastanku sa srpskim novinarima da je EDF potpisao ugovor sa francuskom kompanijom Ežis u septembru 2024. godine o dizajniranju plana razvoja projekta, a Ežis ima zadatak da predstavi tehnologije za nuklearnu elektranu Vladi Srbije.
„Očekujemo da Vladi Srbije predstavimo izveštaj sa planom razvoja projekta (roadmap) u aprilu, da vidimo koja rešenja su primenjiva na Srbiju. Ežis će analizirati moguće različite tehnologije koje mogu biti ponuđene Vladi Srbije i poređenje između njih. Vlada Srbije će doneti odluku da li su to male modularne elektrane ili velika nuklearna elektrana“, rekla je ranije Berš.
Profesor Fakulteta organizacionih nauka Univerziteta u Beogradu i član nezavisne Anketne komisije za ispitivanje odgovornosti urušavanja nadstrešnice Vladimir Obradović izjavio je u sredu na konferenciji za medije da je za bezbednost nuklearne energije u Srbiji zadužen odgovarajući Direktorat na čijem čelu se nalazi Maja Gojković koja je, podseća, zajedno sa Ežisom bila i na projektu Železničke stanice u Novom Sadu.
Gojković je, dodao je Obradović, otvorila stanicu i rekla da je to „najmodernija stanica u Evropi i da je potpuno bezbedna“.
„Tako da će Ežis i Maja Gojković brinuti o našem nuklearnom programu u budućnosti, a verovatno će ih pozvati predsednik (Aleksandar Vučić) da malo ubrazaju“, rekao je Obradović.
Kako se Ežis predstavlja u svetu?
Ežis je globalna inženjerska kompanija sa sedištem u Parizu koja posluje u više od 100 zemlja sveta, zapošljava više od 20.000 ljudi, a u svom portfoliju ima više od 5.000 završenih projekata ili projekata u radu. Ovako se Ežis predstavlja na svom zvaničnom sajtu.
Nudi usluge u oblasti inženjeringa, projektovanja, konsultacija, nadzora i upravljanja projektima, a fokusira se na različite sektore uključujući transportnu infrastrukturu (puteve, železnice, metro sisteme), energetske projekte, vodne sisteme, građevinske projekte, zaštitu životne sredine, kao i sportske objekte.
„Mi smo jedna od vodećih globalnih inženjerskih firmi i jedna od retkih koja upravlja infrastrukturom koju dizajnira. Ponosni smo što smo rangirani na 7. mestu u svetu za transport i na 8. mestu za građevinske projekte. U 2024. godini, Ežis se takođe nalazi na 6. mestu na listi Top 10 međunarodnih dizajnerskih firmi na Bliskom istoku. Takođe, na čelu smo inovacija u mnogim novim i uzbudljivim oblastima, odgovorni za inovacije u mnogim nišama, uključujući metroe bez vozača i kontrolu vazdušnog saobraćaja“, takođe piše na sajtu Ežisa.
Na sajtu su predstavljeni projekti koje kompanija radi u Saudijskoj Arabiji, Irskoj, Francuskoj, Bahreinu, Kanadi, Belgiji, Velikoj Britaniji, Poljskoj, Izraelu, Egiptu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Indiji, Vijetnamu, Australiji, kao i u zemljama Zapadnog Balkana gde su svrstani projekti u Srbiji.
Ežis na crnoj listi
Profesor Obradović je izjavio na konferenciji za medije u sredu i da su članovi Anketne komisije istražili da firma Ežis jeste poznata u svetu, ali ne uvek po najboljim praksama.
Izneo je podatak da je Svetska banka 2018. godine suspednovala Ežis Internešnl, odnosno stavila ga na „crnu listu“, zbog povezanosti sa koruptivnom praksom, jer su na nekim projektima pogrešno prikazali da imaju ključne eksperte koje nemaju.
Takođe, dodao je Obradović, 2020. godine je firma Ežis Avia postigla vansudsko poravnanje od 2,6 milona evra zbog koruptivnih radnji u vezi sa ugovorom modernizacije aerodroma.
„Već 2018. i 2020. imamo da je Ežis Internešnl, odnosno firme u okviru Ežis grupe, prepoznate i suspednovane od strane Svetske banke zbog korputivnih radnji. Ta praksa se nastavlja i 2024. godine kada je Interamerička razvojna banka takođe suspendovala Ežis zbog koruptivnih praksi vezano za njihovo poslovanje u oblasti nadzora“, rekao je Obradović.

Kompaniji Ežis zabranjeno je da na pojedinim projektima Svetske banke učestvuje do 2027. godine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.